Opinie o Nas

CZYSTY PUPIL po wakacjach

2021-09-01
CZYSTY PUPIL po wakacjach

CZYSTY PUPIL

po wakacjach

 

PORA KĄPIELI

Czworonoga najlepiej kąpać po ostatnim spacerze. Wskazane jest, aby pies dobrze się wybiegał i załatwił wszystkie potrzeby, ponieważ nie będzie mógł wyjść już na spacer, zwłaszcza gdy na dworze jest zimno. Dłuższy spacer odpowiednio go zmęczy i nie będzie stawiał oporu podczas kąpieli. Kiedy pupil się wierci, istnieje niebezpieczeństwo, że szampon wpadnie mu do oczu, a woda naleje się do uszu lub nosa.

MIEJSCE

Na początek odpowiednio przygotuj miejsce i rzeczy, które będą potrzebne w trakcie, jak i po kąpieli. Przyda się oczywiście szczotka, grzebień, szampon, ewentualnie również odżywka oraz ręcznik. Warto też umieścić w wannie lub pod prysznicem matę antypoślizgową, aby uniknąć ślizgania się pupila podczas mycia.

CZESANIE

Jest bardzo ważne przed kąpielą. Pominięcie go oznacza zwłaszcza u psów długowłosych i ras o gęstym podszerstku kołtuny i splątanie się sierści. Po włożeniu psa do wanny lub prysznica odpowiednio dobieramy temperaturę wody oraz siłę strumienia, tak, aby nie wystraszyć psa. Następnie obficie spłukujemy go woda, aby cała sierść była porządnie mokra.

KĄPIEL Z BRUDU

Wybór szamponu ma ogromne znaczenie, musi być odpowiedni dla typu skóry, koloru sierści lub w przypadku problemów ze skórą leczniczy. Co należy wziąć pod uwagę dobierając kosmetyk dla naszego pupila?

Szampon nakładamy na dłonie i porządnie myjemy całego pupila. Jeżeli kąpiemy psa długowłosego, należy zwrócić uwagę, aby podczas tego zabiegu nie poczochrać mocno jego sierści – unikniemy wtedy jej splątania, a w konsekwencji trudnego i uciążliwego rozczesywania po. Następnie obficie spłukujemy psa wodą. W pierwszym etapie nakładania szamponu wystarczy, że spłuczemy największy brud, kurz i piasek.

KĄPIEL WŁAŚCIWA

Ponownie nanosimy szampon i myjemy, stosując się do powyższych zaleceń. W czasie kąpania szczególnie powinniśmy uważać na oczy, nos i uszy psiaka. Nie dopuśćmy, aby woda dostała się w te miejsca. Dlaczego powinno się myć psa dwukrotnie? Za pierwszym razem obmywamy go z brudu i kurzu. Za drugim razem dajemy możliwość znajdującym się w szamponie i odżywce komponentom na odpowiednie odżywianie lub oddziaływanie na włos psa.

SPŁUKIWANIE

Jest bardzo ważnym elementem kąpieli. Niezależnie od tego jakiego szamponu użyjemy i czy zastosujemy odżywkę, czy też nie, jeżeli źle wypłuczemy psa po kąpieli, zamierzony efekt nie zostanie osiągnięty. Co więcej, możemy narazić psa na powstanie różnego rodzaju dolegliwości: łupież lub zmiany na skórze. Płuczemy psa bardzo dokładnie i wielokrotnie do momentu spływania czystej wody.

ODŻYWKA

Kąpiąc psa usuwamy z niego brud, ale także zmywamy jego naturalną osłonę. Może to powodować przesuszanie sierści, dlatego ważne jest, aby również odżywić ją odpowiednim preparatem. Dla psów twardo i szorstkowłosych, odpowiednia będzie odżywka nie zmiękczająca włosa. Długowłose psy potrzebują odżywki, która nie będzie obciążać włosa, tylko go nawilży. Dla ras z obfitym podszerstkiem odpowiednia będzie taka, która spowoduje odpowiednie jego uniesienie i napowietrzenie. Po naniesieniu odżywki i jej wmasowaniu, odczekaj ok. 5 min, aby zawarte w niej substancje odpowiednio zadziałały. Następnie dokładnie ją spłucz.

SUSZENIE

Psa wycieramy ręcznikiem lub suszymy suszarką. Wycierając psa ras długowłosych, staramy się jak najmniej pocierać sierść, aby nie doprowadzić do powstania splątania włosa, co za tym idzie dodatkowej pracy przy jego rozczesywaniu. Używając suszarki należy używać najmniejszego stopnia nagrzania, aby nie poparzyć psa.

 KĄPIEL pielęgnacyjna czy lecznicza

Kąpiele możemy podzielić na dwa rodzaje: pielęgnacyjne i lecznicze. Obie przebiegają w ten sam sposób, ale mają inny cel. Pielęgnacyjne mają za zadanie utrzymanie pupila w czystości zapewniając mu tym samym zdrowy wygląd i miękką, przyjemną do głaskania sierść. W naszym sklepie znajdziecie ogromny wybór szamponów dostosowanych do potrzeb każdego pupila, koloru jego sierści, jej rodzaju i długości, a nawet specjalistyczne produktymające za zadanie przygotować psa do uczestnictwa w wystawie. Inne zastosowanie mają kąpiele lecznicze, jak sama nazwa wskazuje to zabiegi, które mają za zadnienie wyleczenie infekcji skórnych psa wywołanych różnymi czynnikami zewnętrznymi jak i wewnętrznymi. W takich sytuacjach należy stosować specjalistyczne szampony dermatologiczne zalecane przez lekarza weterynarii, dobrane do danej choroby skóry lub problemów z nią związanych.

PIELĘGNACJA

RODZAJ SIERŚCI

Sierść krótka:

Wymaga mniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, ale może być kłopotliwa w utrzymaniu, głównie za sprawą intensywnego okresowego linienia. Sierść ta może być miękka lub twarda, różnej grubości.

Sierść długa:

Może być prosta, kręcona, falowana, wełnista. Sierść taka może wymagać strzyżenia, szczotkowania lub innych zabiegów pielęgnacyjnych. Bardzo często charakteryzuje się obfitym podszerstkiem, ale bywa, że jest go zupełnie pozbawiona i jest typowym włosem.

Sierść szorstkowłosa:

Zdecydowanie najwygodniejsza w codziennej pielęgnacji – wymaga okresowego trymowania. Podszerstek u psów szorstkowłosych jest gęsty.

Rasy o pojedynczej warstwie sierści:

Występuje u nich wyłącznie sierść okrywowa, bez podszerstka. Często nazywa się je rasami nieliniejącymi, ponieważ linienie jest u nich niemal niezauważalne.

Rasy o podwójnej okrywie włosowej:

Mają miękki podszerstek oraz szorstką sierść okrywową. Podszerstek znajduje się tuż przy skórze, jest bardzo delikatny i gęsty, dzięki czemu spełnia rolę izolatora. Większość ras psów ma podwójną okrywę.

Psy i koty bezwłose-nagie:

Mają bardzo rzadką sierść lub są jej pozbawione. W przypadku tych ras bardzo ważna jest odpowiednia ochrona oraz nawilżanie skóry.

 KOLOR

Wybierając profesjonalne szampony pielęgnacyjne dostosowane do koloru sierści mają one za zadanie rozświetlanie i delikatnie rozjaśnianie naturalnego koloru sierści lub pogłębianie koloru tak, aby był bardziej intensywny. Delikatne właściwości wybielająco koloryzujące nie wpływają drażniąco na skórę psa i nie powodują podrażnień.

 RASA

Szampony dostosowane do rodzaju sierści psa konkretnej rasy. Są dostosowane do specjalnych potrzeb konkretnych ras takich jak Shih Tzu, York, Bulldog czy Maltańczyk. Znacząco ułatwiają rozczesywanie i dodatkowo zapobiegają powstawaniu kołtunów w przyszłości. Nadają połysku krótkiej sierści i dbają o koloryt i specyfikę zarówno włosa jak i sierści danej rasy.

 LECZENIE

Swędzenie Choroby skóry wpływają na zachowanie i samopoczucie zwierzęcia. Przewlekły świąd może wywołać u zwierząt frustrację, a czasami może nawet doprowadzić do agresji. Jedną z przyczyn swędzenia i zakażeń skóry u psa mogą być bakterie, a w innym przypadku grzyby. Pchły również wywołują silny świąd całego ciała. Drapanie, często doprowadza do uszkodzenia skóry, czego następstwem są zakażenia bakteryjne. Kolejnym powodem zakażenia i swędzenia jest alergia pokarmowa. Dlatego warto odrazu reagować i dowiedzieć się, jaka jest przyczyna nadmiernego drapania naszego pupila. W tym celu najczęściej stosuje się kąpiele lecznicze aby ukoić ból i złagodzić podrażnienia. Alergie Preparaty pielęgnacyjne przeznaczone do stosowania dla psów o szczególnie wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii skórze (zwłaszcza wrażliwych na ukąszenia pcheł). Można go stosować przy nietolerancji na inne szampony, oraz u ras predysponowanych do wystąpienia alergii takich jak: American Staffordshiire terier, Bokser, Boston terier, Buldog Angielski, Bulgog francuski, Bull terier, Cairn terier, Cavalier King Charles, Dalmatyńczyk, Foksterier, Golden Retriever, Jack Russem terier, Labrador Retriever, Ihasa Apso, Sznaucer, Terier szkocki, Mops, Owczarek niemiecki, Setery, Shar Pei, Shih Tzu, West Highland White Terrier. 

Świąd i łojotok tłusty Skoncentrowany szampon z dziegciem i biosiarką jest doskonałym preparatem pielęgnacyjnym do stosowania w czasie terapii problemów skórnych takich jak świąd i łojotok tłusty. Biosiarka zwiększa aktywność keratoplastyczną naskórka i wpływa na jego szybsze złuszczanie się i odbudowę. Dziegieć zmniejsza aktywność gruczołów łojowych, przez co normalizuje wytwarzanie sebum i zmniejsza przetłuszczanie się skóry. Łupież, świąd i łuszczenie Selenowy szampon będzie doskonałym preparatem pielęgnacyjnym do stosowania w czasie terapii problemów skórnych takich jak łojotok suchy (łupież), świąd, nadmierne łuszczenie się czy zaczerwienienie. Zawarty w preparacie selen wykazuje właściwości keratolityczne i keratoplastyczne. Szampon skutecznie usuwa ze skóry nawet silne zabrudzenia, przywracając włosom naturalną miękkość i połysk.

 Stany zapalne skóry i świąd wywołany zakażeniami grzybiczymi i bakteryjnymi

Preparaty pielęgnacyjne przeznaczone do stosowania w czasie terapii: zapalenia łojotokowego skóry, zakażeń grzybiczych (na tle drożdżaków), ropnych dermatoz o charakterze pierwotnym: zakażeń powierzchniowych, np. ropnego zapalenia fałdów skórnych, zakażeń powierzchownych: np. liszajca, podrażnień spowodowanych ukąszeniami pcheł, alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS), stanów zapalnych objawiających się świądem, grudkami, strupami i krostami, ropnych dermatoz o charakterze wtórnym. Sucha skóra skłonna do podrażnień Specjalistyczny szampon przeciwświądowy doskonały do pielęgnacji skóry przesuszonej i skłonnej do podrażnień. Jest zalecany do stosowania pomocniczo podczas terapii problemów skórnych takich jak: atopia czy zapalenie gruczołów łojowych. Wyciąg z owsa ma działanie przeciwświądowe, a aloes i mocznik działają nawilżająco. Zawarta w szamponie alantoina łagodzi podrażnienia, wygładza i zmiękcza skórę. Produkt skutecznie usuwa nawet silne zabrudzenia, przywracając włosom naturalną miękkość i połysk.

SZCZENIAK

Wiele specjalistów mówi, że najlepszym czasem do wykonywania pierwszej kąpieli psa jest okres, wahający się pomiędzy 6–9 miesiącem życia szczeniaka. Małe psiaki wymagają specjalnej opieki. Ich skóra jest bardzo wrażliwa, dlatego też środki czystości muszą być bardzo łagodne dla szczenięcej sierści.

DOBRA KARMA

Dieta psa ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia i samopoczucia. Dlatego karmę należy wybierać w sposób mądry i przemyślany – dzięki niej pupil będzie mógł żyć aktywnie i cieszyć się znakomitą formą. Na stan sierści i skóry psa wpływa w pierwszej kolejności niedobór składników pokarmowych. Brak odpowiedniej ilości witamin i minerałów powoduje, że sierść staje się matowa, a włosy nadmiernie wypadają również poza okresami linienia.

Prawidłowa pielęgnacja sierści w połączeniu z dobrą dietą oraz w razie potrzeby suplementacją, pozwolą zachować błyszczącą, piękną sierść, która jest niewątpliwie wizytówką każdego psa i kota.

SUPLEMENTACJA

Karma uzupełniająca dla psów i kotów do stosowania w celu poprawy jakości sierści. Szczególnie zaleca się ją podawać w okresie linienia. Pomaga także uzupełnić niedobory żywieniowe oraz zaspokoić potrzeby zwierząt w okresie rekonwalescencji. Dodatek hydrolizatu miazgi wątrobowej dostarcza szereg witamin z grupy B, w szczególności czynników krwiotwórczych. Wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu ze względu na zawartość aminokwasów, takich jak: izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, walina. Hydrolizat wspomaga czynności komórek wątroby. Witaminy wpływają na procesy odpornościowe oraz przemiany metaboliczne organizmu. WITA-VET sierść polecana jest w przypadku sierści suchej, matowej i uszkodzonej, w czasie linienia oraz przygotowywania zwierząt do wystaw. Składniki karmy ułatwiają przywrócenie sprężystości skóry, połysku i barwy sierści, regulują pracę gruczołów łojowych oraz ułatwiają utrzymanie nawilżenia skóry. Wyjątkowo smaczne, dzięki czemu zwierzęta chętnie je przyjmują.

NAGRODA

Po każdym zabiegu nie zapominaj nagrodzić pupila jakimś super smakołykiem, aby następnym razem wiedział, że kąpiel i inne zabiegi higieniczne kończą się czymś przyjemnym!

SZCZENIAK

Wiele specjalistów mówi, że najlepszym czasem do wykonywania pierwszej kąpieli psa jest okres, wahający się pomiędzy 6–9 miesiącem życia szczeniaka. Małe psiaki wymagają specjalnej opieki. Ich skóra jest bardzo wrażliwa, dlatego też środki czystości muszą być bardzo łagodne dla szczenięcej sierści.

DOBRA KARMA

Dieta psa ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia i samopoczucia. Dlatego karmę należy wybierać w sposób mądry i przemyślany – dzięki niej pupil będzie mógł żyć aktywnie i cieszyć się znakomitą formą. Na stan sierści i skóry psa wpływa w pierwszej kolejności niedobór składników pokarmowych. Brak odpowiedniej ilości witamin i minerałów powoduje, że sierść staje się matowa, a włosy nadmiernie wypadają również poza okresami linienia.

Prawidłowa pielęgnacja sierści w połączeniu z dobrą dietą oraz w razie potrzeby suplementacją, pozwolą zachować błyszczącą, piękną sierść, która jest niewątpliwie wizytówką każdego psa i kota.

SUPLEMENTACJA

Karma uzupełniająca dla psów i kotów do stosowania w celu poprawy jakości sierści. Szczególnie zaleca się ją podawać w okresie linienia. Pomaga także uzupełnić niedobory żywieniowe oraz zaspokoić potrzeby zwierząt w okresie rekonwalescencji. Dodatek hydrolizatu miazgi wątrobowej dostarcza szereg witamin z grupy B, w szczególności czynników krwiotwórczych. Wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu ze względu na zawartość aminokwasów, takich jak: izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, walina. Hydrolizat wspomaga czynności komórek wątroby. Witaminy wpływają na procesy odpornościowe oraz przemiany metaboliczne organizmu. WITA-VET sierść polecana jest w przypadku sierści suchej, matowej i uszkodzonej, w czasie linienia oraz przygotowywania zwierząt do wystaw. Składniki karmy ułatwiają przywrócenie sprężystości skóry, połysku i barwy sierści, regulują pracę gruczołów łojowych oraz ułatwiają utrzymanie nawilżenia skóry. Wyjątkowo smaczne, dzięki czemu zwierzęta chętnie je przyjmują.

 

>>KUP TERAZ<<

KĄPIEL... i co dalej?

SZCZOTKOWANIE

Szczotkowanie psa rozpoczyna się od głowy w kierunku ogona, starając się nie pominąć żadnych miejsc. Psa szczotkuje się zarówno pod włos jak i z włosem. Zabieg ten wykonujemy zawsze przed karmieniem i po wypoczynku, a jeśli robimy to w domu lub na balkonie dobrze jest wyjść z pupilem zaraz po wyczesaniu na szybki spacer. Często zdarza się, że pies po szczotkowaniu załatwi się w domu. Przybory do czyszczenia dobrze jest zdezynfekować raz na jakiś czas, np. woda z mydłem.

ROZCZESYWANIE

Jeśli jesteśmy właścicielami długowłosego psa doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, co to są kołtuny i jak łatwo do nich doprowadzić gdy na dłuższy czas zaprzestaniemy szczotkowania. Do tworzenia kołtunów przyczyniają się takie czynniki jak spacer między trawami, zła kondycja sierści będąca wynikiem chorób lub diety albo po prostu skłonności do plątania okrywy. Dlatego bardzo pomocne mogą okazać się szampony ułatwiające rozczesywanie, które już w trakcie kąpieli pokrywają sierść substancjami pozwalającymi bezboleśnie dla psa usunąć wszelkie kołtuny. Szampony ułatwiające rozczesywanie nadają się zarówno dla psów długowłosych, jak krótkowłosych czy z sierścią szorstką, ale np. Zaniedbaną. W przypadku skłonności do plątania sierści warto stosować szampony i odżywki oraz spraye w czasie regularnej pielęgnacji. Na następnej stronie znajdziecie produkty specjalnie przeznaczone do tego celu.

 

>>KUP TERAZ<<

CZEGO NIE ROBIĆ Najczęściej popełniane błędy

MIEJSCE KĄPIELI

Zanim rozpoczniesz kąpiel psa, postaraj się najpierw przyzwyczaić go do miejsca, w którym będzie kąpany czyli np. do wanny lub kabiny prysznicowej. Niech powącha wszystkie miejsca i posłucha dźwięku lecącej wody by potem nie wystraszył się jej strumienia.

NIEODPOWIEDNI SZAMPON

Do pielęgnacji pupila należy używać tylko kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla psów! Nie należy korzystać z „ludzkich” szamponów czy odżywek, pH skóry czworonoga jest inne niż skóry człowieka, a psia sierść ma nieco inną strukturę niż ludzki włos. Zawarte w nich substancje mogą podrażniać psią skórę i powodować uczulenia.

TEMPERATURA WODY

Za zimna lub za ciepła woda może być negatywnym bodźcem dla psa. Jak sprawdzić, czy ma odpowiednią temperaturę? Dokładnie tak, jak przy dziecku - zamoczyć łokieć. Jest on na tyle wrażliwy, ze pozwoli określić prawidłowo temperaturę wody. Ważny jest tez strumień wody, zmień jego natężenie na jak najniższe. Najpierw skieruj wodę na swoją dłoń i dopiero powoli w kierunku psa.

SPACER Z PSEM PO KĄPIELI

Przed kąpielą pamiętajmy o zabraniu pupila na dłuższy spacer ponieważ po myciu nie powinien wychodzić na dwór przez kilka godzin. Jeśli na dworze, jest chłodno i wieje wiatr nasz pupil może się przeziębić lub poważnie rozchorować.

NIE ZA SZYBKO

Weterynarze radzą, by nawet do 6 miesiąca życia nie kąpać szczeniaków (szczególnie, gdy jest on w czasie szczepień ochronnych). Ma on obniżoną odporność, więc jeśli zajdzie taka konieczność lepiej wytrzyjmy zabrudzenia za pomocą wilgotnej ściereczki lub miękkiej gąbki.

STRZYŻENIE

Niektóre rasy psów wymagają zabiegu strzyżenia. Jedne strzyżone są ze względów estetycznych inne ze względu na udział w wystawach, a jeszcze inne po to aby latem i w cieplejsze dni nie było im za gorąco. Lepiej nie robić tego na własną rękę, tylko zasięgnąć pomocy specjalisty, czyli groomera. Psy podczas tych zabiegów powinny być profesjonalnie zabezpieczone i unieruchomione, aby nie stała się im krzywda.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 714 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-12-06
Wszystko zgodnie z zamówieniem, małe gratisy :) zabrakło paragonu w przesyłce.
2022-12-02
Wszystko ok
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij