Co w kuwecie piszczy? Czyli przegląd żwirków dla mruczków i akcesoriów do kuwety
Żwirek zbrylający, kukurydziany, drewniany, bentonitowy, niezbrylający, silikonowy, zapachowy, naturalny… Aż kręci się w głowie! Już nie wspominając o kuwecie i akcesoriach do niej! Który żwirek wybrać? Jaki będzie odpowiedni dla Twojego mruczka? Dla kota najważniejsza w żwirku jest możliwość zaspokojenia naturalnego instynktu zakopywania po załatwieniu potrzeby fizjologicznej. Co więcej, każdy z nich ma swój charakter i upodobania to wybór żwirku, który będzie spełniał wymagania mruczka jak i nasze pod względem sprzątania, nie zawsze należy do najłatwiejszych. Poznaj typy żwirków dostępne w naszych sklepach i wybierz ten idealny dla Twojego duetu.
Żwirek zbrylający
Może być drewniany, kukurydziany, bentonitowy
Ten rodzaj żwirku zbryla się w kontakcie z cieczą, w taki sposób, że „zamyka” mocz kota, który w takiej postaci może zostać usunięty łopatką z kuwety bez konieczności wymiany pozostałego żwirku. Istnieją żwirki zbrylające o różnej frakcji ziaren z dodatkiem aktywnego węgla lub substancji zapachowych. Ponadto są one bardzo chłonne, ale nie każdy z nich można utylizować drogą sanitarną (o ile pozwalają na to lokalne zakłady komunalne). Ten typ może się przyklejać do dna kuwety.
Żwirek niezbrylający
Może być kukurydziany, silikonowy
Ten typ wchłania koci mocz, ale nie powoduje przy tym zbrylania. W porównaniu do żwirku zbrylającego wymaga on częstszego wymieniania w całości. Mocz pozostaje wraz z kuleczkami żwirku w kuwecie, jedynie stolec może zostać usunięty bez przeszkód. Żwirek występuje w postaci drobnoziarnistej jak i gruboziarnistej. Jest on odpowiedni dla kociąt i dorosłych kotów. Przy sprzątaniu często trzeba go wymieniać w całości.
Przybliżmy sobie teraz każdy z nich:
Czym jest bentonit? To naturalna substancja pochodzenia skalnego, która bardzo dobrze absorbuje wodę i zapachy, stąd jego rosnąca popularność, jako idealnego materiału higienicznego dla kotów.
Żwirek bentonitowy w kontakcie z kocim moczem formują się w grudki, dzięki temu łatwo można usunąć zużytą część. Ponadto jest jednym z najcięższych żwirków, dzięki czemu jest najmniej wynoszony z kuwety. Tu także występuje granulat różnej wielkości. Nie można go usuwać w toalecie i może być szkodliwy, gdyby kot go połknął.
Żwirek zbrylający kukurydziany
Jest on wykonany w 100% z naturalnego, odnawialnego surowca i jest całkowicie biodegradowalny, dzięki czemu można go usuwać drogą sanitarną. Posiada naturalny, delikatny zapach kukurydzy. Ten rodzaj żwirku jest lekki i może przyklejać się do kocich łapek.
Ten typ żwirku wykonany jest wyłącznie z surowców roślinnych, przez co jest w 100% biodegradowalny i może być kompostowany lub utylizowany jako odpad BIO. Niewielkie ilości można utylizować bezpośrednio w toalecie. Występuje on w formie sypkiego, drobnego kruszonego peletu i posiada różne wielkości granulek. Ten typ także może roznosić się po podłodze i przyklejać do kocich łapek.
Żwirek niezbrylający kukurydziany
On także jest wykonany w 100% z naturalnego, odnawialnego surowca, co więcej jest biodegradowalny. Można go usuwać w toalecie. Posiada naturalny delikatny zapach kukurydzy. W przeciwieństwie do swojego poprzednika nie zbryla się.
Żwirek niezbrylający silikonowy
Bazą tego typu żwirku jest silikażel, który zbiera wilgoć i absorbuje nawet intensywnie pachnące substancje. Ten typ żwirku ma postać przezroczystych kryształków przypominających z wyglądu potłuczone szkło, a w dotyku przypomina plastik. Posiada on właściwości higroskopijne i jest lekki. Silikonowy żwirek nie zbryla się, ale całkowicie pochłania dozowane płyny i częściowo odparowują bezzapachowo. Drobinki są dość twarde i szeleszczące przy dotykaniu. Wchłania mocz bez konieczności usuwania i można go usuwać drogą sanitarną. Tego typu żwirki należy wymieniać co 2-3 tygodnie. Gdy zmieni on swoje właściwości i przybierze żółtawy odcień, będzie to znak, że nadszedł czas jego wymiany.
Żwirek, kuweta i co jeszcze?
Łopatka - dopasowana do typu żwirku. Oczka w łyżce łopatki muszą być większe od ziaren żwirku, które używamy. Jeśli będą mniejsze, czysty żwirek nie będzie w stanie przez nie przelatywać. gdyby kot go połknął.
Mata pod kuwetę - jedne żwirki są bardziej podatne na wynoszenie, inne mniej. Dlatego pomocna będzie mata, dzięki której żwirek zatrzyma się na niej i nie będzie roznoszony dalej. nie przelatywać.
Worki do kuwety - to duże ułatwienie przy sprzątaniu nieczystości kuwety. Worki wkłada się do kuwety i na koniec wyrzuca się razem ze ściółką . Oszczędza to czas i wysiłek, a co więcej przy każdym sprzątaniu nie trzeba myć całej kuwecie.
Jak zmienić żwirek na inny?
Zmiana powinna przebiegać stopniowo, bo charakterne kotki mogą odmówić dalszego użytkowania kuwety. Wymieszaj stary żwirek z nowym, stopniowo zwiększając ilość nowego żwirku, aż do jego całkowitego zastąpienia.
Optymalna wysokość warstwy żwirku w kuwecie wynosi
5-7 cm
Żwirek zbrylający powinno wymieniać się całkowicie co około
2 tygodnie
Żwirek niezbrylający należy wymieniać przynajmniej
1 raz w tygodniu