Darmowa dostawa od 79,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego kot Cię ignoruje? Poznaj 4 powody!

2023-09-26
Dlaczego kot Cię ignoruje? Poznaj 4 powody!

Wołanie, zabawki, głaskanie – próbowałeś już wszystkiego, jednak Twój kot najchętniej spędziłby czas na drugim końcu domu, z dala od Ciebie. Zatrzymanie jego uwagi na dłużej graniczy z cudem, a Ty zachodzisz w głowę, co jego tego przyczyną. Podpowiemy, że nie jest nią przypisywana często kotom złośliwość, czy skłonność do obrażania się. Sprawdź, dlaczego kot stroni od kontaktu z człowiekiem.

Dlaczego kot ignoruje właściciela?

Zastanawiasz się, czemu Twój mruczek stale Cię unika? Sprawdź możliwe przyczyny – niektóre mogą Cię zaskoczyć!

Taka kocia natura

Warto zrozumieć, że koty domowe, jak inne kotowate, są z natury samotnikami. Dzikie odpowiedniki naszych mruczków w naturze często spędzają czas same na polowaniu lub odpoczynku. Kontakt z innymi osobnikami jest im niezbędny w „praktycznych” celach, takich jak ochrona terytorium, czy prokreacja. Mówiąc wprost, kot z natury nie jest zwierzęciem, które łaknie kontaktu z innymi istotami. Uwierz, że koty-przytulasy nie zdarzają się bardzo często!

Jeśli więc mimo zachęt Twój kot nie chce się bawić lub przytulać, nie miej mu tego za złe i nie przypisuj mu ludzkich cech, takich jak złośliwość. Po prostu zrozum swoje zwierzę i zaakceptuj jego charakter. Pod żadnym pozorem nie zmuszaj kota do głaskania czy zabawy, nie bierz go na ręce, gdy tego nie chce. W ten sposób uzyskasz efekt odwrotny od zamierzonego.

Interesuje się czymś innym

Zupełnie tak, jak ludzie, koty mogą nie mieć ochoty na kontakt, gdy zajmują się czymś innym. Być może zwykle zachęcasz kota do interakcji, gdy ten je, bawi się lub odpoczywa? A może zaczepiasz go tuż przed porą drzemki? Nic dziwnego, że w takich sytuacjach, kot zamiast okazać Ci uwagę, woli zająć się własnymi sprawami.

Woli Cię unikać

Oczywiście, koty mogą ignorować człowieka także wtedy, gdy po prostu go nie lubią. Mruczki mają doskonałą pamięć, dlatego bez problemu rozpoznają osoby, które w przeszłości „zaszły im za skórę”. Nie ma to jednak nic wspólnego z ludzką antypatią, a raczej względami bezpieczeństwa; kot unika osób, które traktuje jako potencjalne zagrożenie.

Jednak jeśli zdarzyło Ci się nieopatrznie zdenerwować swojego milusińskiego, bez obaw – z odrobiną cierpliwości i delikatności możesz sprawić, że koci „foch” z czasem minie. Koty najłatwiej obdarzają zaufaniem ludzi, którzy często bawią się z nimi, karmią i pozwalają na zachowanie własnej przestrzeni.

Coś mu dolega

Ostatnim powodem, dla którego Twój kot może unikać kontaktu, są względy zdrowotne. Mruczki cierpią w milczeniu, dlatego jeśli Twój kot do tej pory był aktywny i chętnie spędzał z Tobą czas, a teraz nagle Cię unika, przyjrzyj mu się bliżej. Ospałość, apatia i chowanie się przed ludźmi mogą świadczyć o różnych dolegliwościach.

Co zrobić? Spędzaj czas z kotem aktywnie!

Jak zaradzić na kocią niedostępność? Sposobem mogą okazać się zabawki, które zainteresują mruczka i pozwolą mu spędzić czas w towarzystwie właściciela. Wędki czy piłeczki zaktywizują zwierzaka i niejako skłonią go do interakcji z właścicielem. Pamiętaj, by po zakończonej zabawie nagrodzić kota smaczkiem – takie małe „przekupstwo” na pewno sprawi, że zapunktujesz w jego oczach.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 144 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-15
Bardzo szybka wysyłka. Jednak jeden produkt otrzymałam nie ten, który został wybrany do zamówienia.
2024-05-17
Wszystko w najlepszym porządku
pixel