Dokarmianie ptaków zimą - Jak pomóc, żeby nie zaszkodzić?

Klimat w Polsce od lat zmienia się i pogoda zaskakuje nas z roku na rok. Czasem zima pojawia się zbyt wcześnie, innego roku wyjątkowo późno. Tak naprawdę nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy nadejdzie i kiedy się skończy. Dla zwierząt i ptaków, które nie odlatują na zimę do ciepłych krajów to zawsze wielka niewiadoma i swego rodzaju walka o przetrwanie. Dlatego jesienią powinniśmy powoli przyzwyczajać ptaki do miejsca, w którym w razie nadejścia nagłej zimy, srogich mrozów i śniegu będą mogły znaleźć potrzebny do przeżycia pokarm.
4 zasady dokarmiania ptaków
1.Najważniejsze jest, aby nie przerywać raz rozpoczętego karmienia. Ptaki przyzwyczajone do poznanego miejsca karmienia nie będą miały w czasie zimy czasu na szukanie jedzenia w innym miejscu. Dlatego jeśli decydujemy sie na dokarmianie ptaków musimy zadbać, aby było to sumienne i regularne, w innym wypadku nie róbmy tego wcale, bo tylko zaszkodzimy zamiast pomoc.
2.Wybór pokarmu jest uzależniony od tego jakie gatunki ptaków mamy w okolicy i jakie odwiedzają nasz karmnik. Nie wszystkie ptaki lubią to samo i mają jednakowe zapotrzebowanie na konkretne składniki. Zwróćmy na to uwagę wybierając karmę. Nigdy nie powinniśmy zostawiać w karmniku np. Solonych produktów takich jak orzeszki, solona słonina, słone pieczywo, ciasta, wędliny, czy żółty ser. Należy też kontrolować, czy pokarm się nie psuje. Lepiej jest dawać częściej mniejsze i świeższe porcje, niż podmieniać niezjedzony pokarm. Zapobiegniemy w ten sposób ewentualnemu zatruciu się ptaków.
3.Woda! Dostarczanie jej zimą jest równoważne z dostarczaniem jedzenia. W czasie mrozów ptakom ciężko jest znaleźć do niej dostęp, dlatego powinniśmy pamiętać również o tym, aby obok karmnika umieścić poidło.
4.Karmnik stanowi miejsce zgromadzeń ptaków. Takie nagromadzenie ptaków sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i pasożytów. Dlatego, aby ograniczyć ryzyko rozwoju potencjalnych chorób, musimy regularnie usuwać resztki niezjedzonego pokarmu oraz ptasie odchody. Musimy pamiętać, że oprócz samego karmienia i pojenia ptaków musimy też pamiętać o sprzątaniu karmnika. Czysty karmnik to czysta karma, a czysta karma to zdrowe i szczęśliwe ptaki!
Czym dokarmiać ptaki?
Słonina: jest bardzo dobrym pokarmem dla Sikorek, Dzięciołów i Myszołowów. Musi być zmieniana w zależności od temperatury panującej na zewnątrz co około 2-3 dni. Alternatywą dla tego rozwiązania może być np. smalec z nasionami umieszczony w połówce kokosa.
Słonecznik: jego nasiona za względu na bardzo dużą zawartość oleju są kaloryczne i pożywne dlatego są idealna przekąską dla większości ptaków.
Owoce: jabłka to podstawowy pokarm dla ptaków zimujących drożdżowatych takich jak np. Kos, Kwiczoł, Sikora czy Jemiołuszka. Warto również zamrażać owoce jarzębu, czarnego bzu lub głogu.
Zboża: owies, pszenica, żyto, jęczmień to idealne pokarmy dla takich ptaków jak mazurki, trznadle, bażanty, kuropatwy czy wróble.
Orzechy są atrakcyjnym pokarmem dla wielu ptaków. Zwłaszcza nie łuskane są świetną zabawą dla dzięciołów, kowalika i ptaków krukowatych. Natomiast łuskane są bardzo lubiane przez sikory i łuszczaki.
WAŻNE, nie podawaj
NIEdojedzony pokarm pozostawiony w karmniku gnije i jest siedliskiem bakterii oraz groźnych chorób.
NIE dawaj ptakom chleba ani resztek ze stołu, doprawione i solone dania mogą im poważnie zaszkodzić.
NIE podawaj spleśniałego, zepsutego zmarzniętego lub mokrego pokarmu. Może spowodować on uszkodzenia układu pokarmowego i narazić ptaki na ból.
NIE zaśmiecaj otoczenia wokół karmnika.
NIE przerywaj dokarmiania ptaków w środku zimy, ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca, w którym znajdują pożywienie.
Po pełną ofertę zimową zapraszamy do naszych sklepów stacjonarnych >>SPRAWDŹ GDZIE<<<
Stworzenie karmnika pełnego szczęśliwych ptaków to wyzwanie dla cierpliwych i odpowiedzialnych osób. W naszych sklepach można znaleźć wiele rożnych przysmaków I karm dla ptaków dziko żyjących. Pokarmy można podzielić na dwie kategorie: karmy sypkie i granulowane, przeznaczone przede wszystkim do wysypywania w karmnikach oraz karmy tłuszczowe w postaci kul o rożnej gramaturze w rożnych kombinacjach. Idealnie nadają się do zawieszania na balkonach, czy w ogrodzie na gałęziach drzew. Duża różnorodność wagowa i ilościowa pozwala dokarmiać wszystkie ptaki, które odwiedzają nas w porze zimowej. Produkty od marki MEGAN to podstawowa i przeznaczona dla wszystkich ptaków zimujących w kraju specjalnie przygotowana mieszanka sortowanych zbóż i nasion dojrzewających na słońcu oraz preparowanych warzyw. Karma pozwala przeżyć zimę w doskonałej kondycji dzięki swojej wysokiej zawartości energetycznej.
Po pełną ofertę zimową zapraszamy do naszych sklepów stacjonarnych >>SPRAWDŹ GDZIE<<<
Dobry KARMNIK - czyli jaki?
1.Powinien być zlokalizowany z dala od ruchliwych miejsc, często uczęszczanych przez człowieka i zwierzęta (drapieżniki). Ważne jest również aby nie znajdował się w pobliżu szklanych powierzchni, w które ptak omyłkowo mógłby uderzyć.
2.Powinien zabezpieczyć pokarm przed deszczem i śniegiem.
3.Jego daszek powinien być min. 10 cm nad podłogą.
4.Musi być solidnie zamocowany na stabilnej i mocnej gałęzi lub słupku bądź haku.