Gry i zabawy z psem - jak najlepiej spędzać czas ze swoim pupilem?

Każdy pies potrzebuje codziennej dawki aktywności! Wspólne spacery, gry i zabawy pozwalają na zaspokojenie tych potrzeb i rozładowanie energii. Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują różnorodnych bodźców, by rozwijać się prawidłowo funkcjonować. Co ciekawe, okazuje się, że psy zdecydowanie bardziej wolą bawić się z właścicielem niż z innymi psami, gdyż dla psów ciekawsze są zabawki, którym uwagę poświęcają ludzie, niż te, którymi bawią się inne psiaki.
Zabawy z psem RUCHOWE
1. Zabawa w chowanego
Jedna osoba zajmuje psa, a druga się chowa. Gdy pies ją znajdzie, należy go pochwalić lub wręczyć przysmak.
2. Zabawa w ganianego
Nie musisz biegać szybko, a po prostu zachęcać psa do podążania za sobą. Gdy cię dogoni, wręczaj mu przysmak. Możesz również biegać wspólnie z Twoim pupilem, dzięki temu Ty wzmocnisz swoją kondycję fizyczną, a Twój psiak spożytkuje własną energię przemierzając kilometry razem z Tobą.
3. Przeciąganie
Psy uwielbiają tę formę aktywności, jednak musimy wykazać się tutaj ostrożnością. Z pewnością nie powinniśmy szarpać sznura zbyt mocno. Istotne jest również to, aby był on wykonany z miękkich, ale mocnych tworzyw. Odpowiedzialna i mądra zabawa nie spowoduje u psa agresji, której niektórzy właściciele czasami się obawiają.
4. Poszukiwanie
Przysmaki lub zabawki możemy chować nie tylko w domu, ale również na zewnątrz. Istotne jest to, aby zwierzak nie widział gdzie go ukrywasz. Odnalezienie zabawki lub przysmaku będzie nagrodą, którą możesz poprzeć pochwałą i radosnym pogłaskaniem psiaka.
Zabawki dostępne są w naszych sklepach stacjonarnych i online: >> Znajdź idealne dla Twojego psa <<
5. Aportowanie, frisbee
Pies musi przynieść rzuconego mu patyka, piłeczkę lub inna ulubioną zabawkę. Większość psów na początku nie chce oddawać złapanego przedmiotu, dlatego wymaga to treningu i nauki. Dog frisbee polega na rzucaniu dyskiem przez człowieka. Zwierzak
musi go złapać. Nie wszystkie rasy psów chętne są do takiej formy zabawy, wymaga ona wielu godzin treningów i wiedzy w tym temacie.
Zabawki dostępne są w naszych sklepach stacjonarnych i online: >> Sprawdź naszą ofertę <<
6. Agility
Tutaj przyda się spacer do psiego parku gdzie znajdziesz specjalnie do tego przygotowany tor przeszkód. Pupil musi pokonać stworzony tor z pomocą Twoich komend. Taka zabawa wymaga jednak systematycznej nauki. Warto zasięgnąć rady specjalisty i dowiedzieć się więcej o tej formie aktywności, wówczas zabawa ta będzie sprawiała Tobie i Twojemu psu mnóstwo radości.
W domu
Zdarza się tak, że z jakiegoś powodu musimy ograniczyć nasze spacery do krótkiej rundki wokół bloku lub szybkiego wyjścia na pobliski trawnik. Powody mogą być różne - choroba, zmęczenie, brak czasu lub po prostu fatalna pogoda, która zupełnie nie pozwala nam wyjść na dłuższy spacer. Właśnie dlatego mamy dla Was kilka pomysłów jak pobawić się z psem w domu, gdy roznosi go energia.
Zabawy z psem RUCHOWE
W domu czy mieszkaniu mamy niewiele miejsca na zabawę z psem, co zmusza nas do wymyślenia kreatywnych atrakcji, które będzie można zrealizować nawet na niewielkiej przestrzeni. Szczególnie szczeniaczki i młodsze psy potrzebują o wiele więcej bodźców niż psy dorosłe i starsze, dlatego trudno jest zaspokoić ich potrzebę zabawy wyłącznie podczas spacerów.
1. Przeciąganie
Podobnie jak z szarpaniem na dworze, możemy również szarpać się z psem w domu używając do tego celu przeróżnych miękkich szarpaków. To jedna z najbardziej lubianych zabaw przez każdego psiaka.
2. Aportowanie
O ile jest to bezpieczne i nasze mieszkanie jest wystarczająco duże by rzucić zabawkę psu możemy pobawić się w ten sposób. Niewielka przestrzeń to również dobra okazja do nauki przynoszenia zabawki właścicielowi i zostawiania jej w oczekiwaniu na kolejny rzut.
3. Nauka komend lub sztuczek
Dom to również idealne miejsce na trening prostych komend, dlatego że nic nie rozprasza Twojego pupila i jest on w stanie skupić się na tym co do niego mówisz oraz na wykonaniu zadanej komendy. Warto wykorzystać do tego celu ulubione przysmaki.
Zabawy z psem UMYSŁOWE
1. Szukanie
- pokazujemy psu zabawkę lub przysmak i wydajemy komendę „zostań”, następnie chowamy przedmiot tak, aby pies nie wiedział gdzie on jest i wydajemy komendę „szukaj”. W ten sposób pies będzie przemierzał całe mieszkanie w poszukiwaniu przedmiotu.
2. Nauka samokontroli
- wydajemy psu komendę „leżeć/waruj/zostań”, a przysmak kładziemy nieopodal psa lub tuż przed nim mówiąc „zostaw”, a dopiero gdy wydamy komendę „weź”, pies może sięgnąć po przysmak.
3. Kongi i gryzaki
- wszystkie gryzaki, kule smakule oraz zabawki typu kong to świetna metoda, aby zająć psu czas podczas długiego pobytu w domu. Umieszczamy w zabawce smakołyki w postaci mokrej karmy, pasty lub niewielkich przysmaków, a pies poprzez gryzienie oraz lizanie wydobywa zawartość ze środka.
Zabawki dostępne są w naszych sklepach stacjonarnych: >> Znajdź najbliższy <<
4. Zabawy węchowe
- przysmaki ukryte między kawałkami polarowych pasków pobudzają naturalny instynkt psa do węszenia i poszukiwania pokarmu. Zabawy węchowe są świetnym sposobem na rozładowanie nadmiaru energii psa. Uczą go koncentracji na jednym zadaniu i wyciszają. Szukanie smakołyków w takiej macie jest sporym wyzwaniem intelektualnym dla psa.
Maty dostępne są w naszych sklepach stacjonarnych: >> Znajdź najbliższy <<
5. Gry logiczne
- Zabawka dla psa na inteligencję to wspaniała, a zarazem prosta gra logiczna, dzięki której Twój pies z dnia na dzień będzie stawał się sprytniejszy. Zadaniem czworo -noga jest znaleźć sposób na to, by wydobyć smaczki poukrywane w zabawce. Ta misja wymaga od niego uwagi, koncentracji, wykorzystania węchu oraz zdolności motorycznych.
Jakie zabawki dla psa?
Zabawki do wody
Szarpaki, piłki i kości, które unoszą się na wodzie. Mają intensywne kolory i są wykonane z wodoodpornego tworzywa. Dzięki temu twój pupil z łatwością je dostrzeże i będzie mia możliwość łatwego przechwycenia pływającego przedmiotu.
Piłki i dyski, aporty
Sprawdzą się do zabawy na otwartej przestrzeni, np. do aportowania. To zdecydowanie strzał w dziesiątkę dla bardzo aktywnych psów, które mają dużą potrzebę ruchu. Zabawa w aportowanie może doskonale urozmaicić zwykłe spacery, ale pamiętaj, że to nie jest rozrywka dla każdego psa. Psy z umiarkowaną lub małą potrzebą aktywności fizycznej mogą nie być zainteresowane bieganiem za piłką w tę i z powrotem.
Zabawki dostępne są w naszych sklepach stacjonarnych i online: >> Sprawdź ofertę <<
Gryzaki i szarpaki
Gryzienie i żucie to podstawowe potrzeby fizjologiczne psów. Psy muszą je codziennie zaspokajać, najlepiej za pomocą gryzaków przeznaczonych dla psów. Szarpaki to zabawki, którymi pies może bawić się samodzielnie lub razem z opiekunem. Warto mieć dwa szarpaki – jeden do zabawy na zewnątrz z opiekunem, a drugi do zabawy w domu.
Inteligentne
Są to różnego rodzaju puzzle i łamigłówki, których zasady gry nie zawsze są takie same. Im bardziej kreatywna zabawka, tym lepsza! Psy potrzebują stymulacji intelektualnej – zabawek edukacyjnych, które będą pobudzać ich logiczne myślenie. Motywacją do zabawy takimi produktami będą poukrywane przysmaki dla psów, które doskonale stymulują do rozpracowania instrukcji obsługi takiej zabawki.