Opinie o Nas

Idzie wiosna, a z nią - kleszcze!

2022-03-18
Idzie wiosna, a z nią - kleszcze!
pies

Idzie wiosna, a z nią - kleszcze 

Dlaczego tak małe żyjątka jak kleszcze, robią rokrocznie tak wielkie „wrażenie” u ludzi i właścicieli czworonożnych pupili?

Otóż okazuje się, że te niepozorne pajęczaki nie tylko odstraszają swoją naturą krwiopijcy. Około 30% populacji kleszczy jest nosicielami krętka Borrelia burgdorferi wywołującego ogólnoustrojową, odzwierzęcą chorobę zwaną krętkowicą kleszczową znaną powszechnie jako borelioza.

 

 

Uwaga! Sezon na kleszcze!

Właściwie zaciera się granica czasowa wzmożonej aktywności kleszczy w Polsce w ciągu roku. Przyjęło się, że te niewielkich rozmiarów pajęczaki stanowią zagrożenie od wczesnej wiosny do jesieni. Jednak kleszcze aktywne są od około 5 stopni Celsjusza a łagodniejsza zima sprzyja ich występowaniu już od stycznia - zatem sezon na kleszcza może trwać nawet… cały rok!

Kleszcze występują w Europie powszechnie i choć uwielbiają bytować na terenach rekreacyjnych, zielonych, wśród gęstych zarośli i na obszarach trawiastych, upodobały sobie również tereny miejskie.

Pajęczaki wykorzystują swoich gospodarzy do przemieszczania się, dlatego aby ustrzec się przed ich atakiem nie wystarczy tylko unikać tzw. „typowych” miejsc jak wysokie trawy, paprocie czy leszczyna - o których przyjęto się mówić jako miejsca szczególnie niebezpieczne.