Jak chronić kota przed kleszczami?

Kleszcze są aktywne cały rok, jednak to w lecie nasze pupile są najbardziej narażone na ich ukąszenia. Polują w wysokiej trawie, buszują w krzakach. Dlatego w sezonie, musimy jeszcze bardziej wyczulić się na ochronę przed pasożytami.
Choroby odkleszczowe:
• Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)
• Borelioza
• Babeszjoza
• Anaplazmoza
• Tularemia
• Riketsjoza
• Neoehrlichioza
Którakolwiek z tych chorób jest bardzo niebezpieczna, a jej leczenie jest długotrwałe i kosztowne. Nie ryzykuj zarażenia.
Na rynku zoologicznym znajduje się całe mnóstwo produktów, które minimalizują szanse na ukąszenia. Mamy do wyboru krople, obroże i tabletki, szampony, a nawet spray’e różnych marek.
W jaki sposób dobrać preparat?
Jak przy wszystkim; to zależy od wielu czynników. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z weterynarzem; on zważy naszego pupila, obliczy odpowiednią dawkę i najpewniej poleci sprawdzonego przez siebie producenta.
Można też poczytać o poszczególnych produktach i firmach farmaceutycznych, aby w pełni i świadomie wybrać to, co dla naszego czworonoga najlepsze.
Jako właściciele wiemy najlepiej co nasz zwierzak lubi, a czego nie znosi. Ta wiedza bardzo nam się przyda ponieważ są czworonogi, które notorycznie gubią obrożę, lub nie chcą dać sobie takiej założyć. Są też takie, które jakby się człowiek nie starał, zawsze znajdą sposób na pozbycie się przyjętej tabletki.
Na chwilę obecną krople wydają się najlepszym sposobem dla wymagających pupili. Jednak jak wszystko mają swoje wady, a mianowicie potrzebują kilku dni na pełne wyschnięcie po aplikacji, inaczej ich działanie może zostać osłabione. Trzeba też czekać z przytulaniem i głaskaniem.
Tabletki działają od wewnątrz i nie są podatne na czynniki atmosferyczne. Dużym plusem jest, że od razu możemy kąpać i przytulać swojego pupila. Są jednak dostępne tylko na receptę, za pośrednictwem weterynarza, gdyż nie mogą być sprzedawane w zwykłych sklepach.
Obroża jest doskonała dla kotów, którym noszenie czegoś na szyi nie przeszkadza. Jest odporniejsza od kropli, łatwo ją założyć ale też łatwo ją zgubić. Ma też najdłuższy czas działania.
Spray jest dość nowy, działa na pasożyty mechanicznie nie chemicznie, jednak ma bardzo krótki czas działania. Dużym plusem jest natomiast możliwość opryskania najbliższego środowiska zwierzaka np. wnętrze kociego domku czy legowiska.
Być może poniższa tabelka, znajomość Twojego czworonożnego przyjaciela i konsultacja weterynaryjna, pomogą Ci podjąć odpowiednie kroki ochronne.
Zaznacz na czym Ci zależy:
Jeśli jednak zdarzy się, że kleszcz ukąsi naszego kociaka, należy usunąć go możliwie jak najszybciej pewnym i szybkim ruchem obrotowym (zgodnie z ruchem wskazówek zegara).
Kleszcze są paskudnymi pajęczakami dlatego normalnym jest niechęć do dotknięcia go nawet przez chusteczkę. To całkowicie zrozumiałe, dlatego w sklepach zoologicznych i aptekach znajdziesz przyrządy specjalnie dostosowane do usuwania kleszczy.
Kleszczołapki znajdziesz w naszych sklepach stacjonarnych i online >> KUP TERAZ <<
Pamiętaj, że kleszcz może zacząć uwalniać patogeny już w chwili wkłucia, dlatego tak ważna jest szybka reakcja a później obserwacja zwierzaka. Najbardziej zauważalnymi objawami wspólnymi dla chorób odkleszczowych są: apatia, brak apetytu, wymioty, nietypowy ruch spowodowany bólami mięśni i stawów, utrata masy ciała. Leczenie to między innymi codzienne wizyty u weterynarza i godziny podawania kroplówek, co może być wykańczające szczególnie dla wrażliwych kotów, które wolą odchorowywać poza ludzkim wzrokiem.