Darmowa dostawa od 79,00 zł

Jak odczytywać zachowania kota?

2023-02-08
Jak odczytywać zachowania kota?

Zachowanie kota – co oznacza?

Chcesz zrozumieć swojego kota lepiej i sprawnie reagować na wysyłane przez niego sygnały? Sprawdź, co mruczek chce przekazać Ci poprzez swoje codzienne zachowanie!

Sekrety kociego ogona

Ogon kota jest jak barometr jego emocji. To właśnie on najczęściej informuje nas, czy zwierzak jest zrelaksowany, zaciekawiony czy przestraszony. Warto więc obserwować go bacznie!

· Ogon podniesiony ku górze, tworzący kształt fajki to znak, że kot jest w dobrym nastroju lub zauważył coś, co go zainteresowało.

· Jeśli kot intensywnie potrząsa końcówką ogona, jest podekscytowany – na przykład Twoim powrotem do domu czy nadchodzącym posiłkiem.

· Ogon nastroszony, przypominający szczotkę to znak, że zwierzak odczuwa strach. W takiej sytuacji warto pozostawić kota samego sobie i pozwolić mu na uporanie się z emocjami. Warto zastanowić się także, jaki czynnik wywołał lęk u zwierzęcia.

· Kot intensywnie zamiatający ogonem na prawą i lewą stronę może być zdenerwowany. Gdy zauważysz te ruchy, lepiej zostaw zwierzaka w spokoju!

„Barankowanie”

Używane przez kociarzy określenie dotyczy specyficznego trącania głową, które kot wykonuje w stosunku do innych osobników, ale także swoich właścicieli. Jeśli dostrzegłeś je u swojego przyjaciela, możesz być dumny – kot ufa Ci i okazuje swoją wielką sympatię.

Ocieranie się o przedmioty

Kot, który ociera się o domowe sprzęty (a także o domowników), znaczy teren swoim zapachem. Oznacza to, że zwierzę czuje się pewne siebie i zrelaksowane.

Drapanie

Twój mruczek znów podrapał dywan lub kanapę? Nigdy go za to nie gań – drapanie to atawistyczne zachowanie, mające na celu pozostawienie zapachu w otoczeniu. Drapanie pozwala kotu także na ścieranie pazurków. Aby oszczędzić domowe wyposażenie, najlepiej zaproponuj kotu nowy, ciekawy drapak. Pamiętaj, że zwierzę musi mieć własne miejsce do ścierania pazurków.

Miauczenie

Wielu właścicieli kotów zastanawia się, czy kot, miaucząc, chce im coś przekazać. W rzeczywistości wokalizacja to najwęższa grupa kocich komunikatów. Miaucząc, kot może wyrażać swoje zrelaksowanie lub chęć zwrócenia na siebie uwagi (np. stojąc przy pustej miseczce). Kot, który intensywnie zawodzi, syczy, a jednocześnie stroszy ogon, może być bardzo zły i gotowy do walki.

Przewracanie się na plecy

Mruczek turlający się po podłodze i eksponujący swój brzuszek wysyła właścicielowi zaproszenie do pieszczot i zabawy. Możesz spróbować podrapać go po brzuchu, jednak bądź ostrożny – kot może potraktować to jako figle i złapać dłoń pazurkami. Jeśli mruczek wykazuje takie skłonności, nie utrwalaj w nim niepożądanych zachowań. Sięgnij po wędkę dla kota, która pozwoli mu rozładować energię w bezpieczniejszy sposób.

Ugniatanie powierzchni

Kot często ugniata posłanie, poduszkę, a może… Ciebie? To zachowanie wywodzi się z jego wczesnych lat życia, gdy ugniatanie sutków mamy ułatwiało mu dostęp do mleka. Nawyk ten pozostaje u kotów przez całe życie i służy im do uspokajania się.

Kłapanie zębami

Bardzo zabawnym, ale i ciekawym zachowaniem kota jest kłapanie zębami połączone z cichym miauczeniem. Właściciele mruczków mogą zauważyć, że kot reaguje tak na widok ptaków za oknem. Jest to zachowanie intencjonalne – Twój kot, wiedząc, że nie może schwytać ofiary, robi to w wyobraźni!

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 193 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-29
Zamówienia wysłane szybko.
2024-09-08
Ok
pixel