Jak pomóc jeżom przetrwać zimę?
Zima – okres hibernacji jeży
Jeże należą do najbardziej pożytecznych zwierząt – zjadają bowiem mnóstwo owadów, które zagrażają roślinom w przestrzeniach miejskim, a także uprawom rolnym. Warto wiedzieć, że jeże zapadają w sen zimowy, gdy temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Wcześniej intensywnie gromadzą tkankę tłuszczową i budują gniazdo, które będzie ich domem przez najbliższe kilka miesięcy. Zwykle zasypiają pod konarami drzew, pod stertami liści oraz w jamach ziemnych.
Niestety, wiele jeży – zwłaszcza tych miejskich – ma duże trudności z przygotowaniem się do okresu hibernacji. Niedostateczna ilość pokarmu oraz kłopoty ze znalezieniem właściwego miejsca do powodują, że wiele jeży nie przeżywa zimy. Warto wiedzieć, jak zachować się, spotykając jeża na swojej drodze późną jesienią.
Jak wspierać jeże zimą? Wskazówki
Co możesz zrobić, by pomóc jeżom przetrwać zimę? Okazuje się, że całkiem sporo! Oto kilka sposobów na to, by jeże z Twojej okolicy mogły spać zdrowo i spokojnie aż do samej wiosny.
Nigdy nie budź jeża
Najważniejszą regułą jest to, by nie budzić osobników, które już zapadły w sen zimowy. Jeśli jesienią lub zimą spotkasz jeża zwiniętego w kulkę, niemal na pewno hibernuje. Najmniejszy dotyk może spowodować u niego ogromny stres, a nawet atak serca. Jeśli znajdziesz jeża śpiącego w swoim ogrodzie, po prostu przykryj go stertą liści, która pomoże mu się ogrzać.
Jeżeli natomiast jeż śpi w niebezpiecznym miejscu, na przykład blisko ruchliwej ulicy, nie wahaj się wezwać na pomoc lokalnego ośrodka pomocy dzikim zwierzętom.
Uważaj na młode osobniki
Jeśli spotkasz jeża, który jest zauważalnie mały, powinieneś skontaktować się z wolontariuszami pomagającymi dzikim zwierzętom. Młode jeże mogą mieć problem z przeprowadzeniem zimowej hibernacji, dlatego przyda im się fachowa pomoc.
Dokarmiaj jeże – ale z głową!
Jeśli jeż jesienią pojawi się w Twoim ogródku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zdążył przygotować się do hibernacji i poszukuje jedzenia. Jeże można dokarmiać, serwując im surowe mięso lub karmę dla kociąt. Jeżeli mały gość zabawi u Ciebie na dłużej, podawaj mu jedzenie regularnie, aż do momentu zapadnięcia w sen zimowy.
Zrezygnuj z grabienia liści
Coraz częściej słyszy się o szkodliwym wpływie grabienia liści w parkach, skwerach i innych przestrzeniach miejskich. Usuwanie liści przez śmieciarki jest poważnym zagrożeniem dla stworzeń, które w stertach znalazły schronienie na zimę, w tym również jeży. Jeśli posiadasz podwórko lub ogród, zrezygnuj z grabienia do wiosny.
Buduj domki dla jeży
Jeżom możesz pomóc także, budując prowizoryczne schronienia i ustawiając je w swojej okolicy. Mogą być to na przykład budki stworzone z kilku kawałków drewna, wyłożone watą czy tkaniną. Domek dla jeża ustaw w ustronnym miejscu, do którego dostępu nie mają drapieżniki, takie jak wolno żyjące koty.
Na pomoc jeżom – podsumowanie
Każdy z nas może na swój sposób pomagać jeżom – warto być wyczulonym podczas jesiennych spacerów po parku, a także prac ogrodowych. Pamiętaj, by nie przeszkadzać jeżom w hibernacji, a jedynie dbać o ich bezpieczeństwo. Osobnikom, które nie zdążyły zasnąć, przyda się wsparcie w postaci schronienia oraz pokarmu.