Jak spędzać zimowe wieczory z psem i kotem? 4 typy zabawek angażujących pupila
Niektórzy uważają, że zimowe wieczory trwają dłużej niż te letnie i wiosenne. Może jest to spowodowane tym, że zimowa aura nie sprzyja aktywność na zewnątrz czy długim spacerom. Jak można spędzać te wieczory? Co robić z naszym pupilem, aby wzmacniać więź, a przy tym dobrze się bawić i zaspokajać naturalne potrzeby naszych zwierząt w warunkach domowych? Podpowiemy Wam kilka pomysłów i przedstawimy zabawki oraz akcesoria, które Wam w tym pomogą.
Koty to łowcy! Lubią obserwować, gonić i polować. Zabawa z wędką to doskonały sposób na stymulowanie ich instynktu łowieckiego, ponadto zapewnia mu aktywność fizyczną i umysłową. Co więcej, ta forma zabawy pomaga w utrzymaniu kondycji fizycznej, rozwija jego zręczność, dostarcza rozrywki, a co najważniejsze wzmacnia więź między właścicielem a zwierzakiem. Właściciele mruczków sami wiedzą co ich milusińscy lubią najbardziej, stąd duży wybór wędek: z rybkami, piórkami, ptaszkami, pluszowe, z myszką lub teleskopowe.
Dla psów i kotów. Mechanizm ich działania jest bardzo prosty, ale obserwacja pupila przynosi dużo radości i uśmiech. Tego typu zabawki potrafią zaangażować psiaki o różnym charakterze: zarówno te ciekawskie i energiczne, jak i to spokojne i ceniące sobie wypoczynek. Do zabawki w typie gry edukacyjnej wkładamy przysmaki, które nasz pupil musi wydobyć przesuwając różne elementy, szturchając, potrącając w taki sposób, żeby przysmaki wypadły lub zostały wyciągnięte z różnych kryjówek. Taka łamigłówka zajmie Twojego pupila w zimowe dni. Jest także świetnym sposobem na trenowanie skupienia i wyciszenia się. Tego typu zabawki są wykonane z wytrzymałej jakości plastiku, który jest łatwy w czyszczeniu.
Działają podobnie jak gry logiczne: w jej miękkich zakamarkach ukrywamy przysmaki, które pupil musi wyciągnąć. Stymulujemy w ten sposób sensorycznie psa, a pies poprzez wykorzystanie psiego lub kociego nosa wyszukuje ukrytych przysmaków. Możemy modyfikować stopień trudności: od wkładania przysmaków między skrawki, po zwijanie w nich. Maty węchowe można prać w pralce, a co więcej, nie zajmują dużo miejsca
Do tej zabawy potrzebujemy maty oraz mokrej lub drobnej suchej karmy. Na jej powierzchni musimy rozsmarować mokrą karmę lub rozsypujemy chrupki. Pupil wylizuje lub wydobywa z jej zakamarków karmę. Lizanie stymuluje produkcję śliny i sprzyja utrzymaniu układu pokarmowego w dobrej kondycji. Pomaga też uwalniać endorfiny, zmniejszając w ten sposób niepokój i napięcie.
Maty wyposażone są w przyssawki, które można przymocować do różnych powierzchni: podłogi, okna, lodówki czy wanny. Maty są dobrym rozwiązaniem na skupienie uwagi psa podczas stresujących dla niego sytuacji: kąpieli lub zabiegów pielęgnacyjnych.
A Ty? Które akcesoria wybierzesz dla swojego pupila?