Opinie o Nas
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak stworzyć przytulne mieszkanko dla uszatego przyjaciela?

2021-09-01
Jak stworzyć przytulne mieszkanko dla uszatego przyjaciela?

Króliki to bardzo towarzyskie i przyjacielskie zwierzątka. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej zanim zdecydujemy się na zakup. Te uszate maluchy żyją nawet 7-10 lat, dlatego zastanów się, czy królik będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojej rodziny. Upewnij się czy nikt z domowników nie jest uczulony na sierść zwierzaka. Niestety, często bywa tak, że po zakupie zmuszeni jesteśmy oddać pupila bo okazuje się, że jeden z domowników jest uczulony. Dla zwierzęcia to duży stres, a dla nas smutne rozstanie, dlatego lepiej sobie oszczędzi takiego przeżyci. Kupno królika pod wpływem impulsu, nie jest dobrym pomysłem. Króliki nie należą do najbardziej wymagających zwierząt domowych, dlatego często stają się prezentem dla dzieci. Rodzice chcą nauczyć swoje pociechy odpowiedzialności i dbania o żywe zwierzątko. To całkiem dobry pomysł pod warunkiem, że nie zapomnimy o tym, że odpowiedzialność za żywe stworzenie zawsze spoczywa na dorosłych, którzy muszą pamiętać, aby regularnie kontrolować, czy dziecko dba o królika w odpowiedni sposób.

 WYPRAWKA DLA KRÓLIKA

Na wyprawkę dla królika składa się: klatka, miseczka, poidełko, paśnik, wyściółka, przekąski i ewentualnie kuweta. Oprócz podstawowych akcesoriów trzeba pamiętać o jedzeniu. Ten uszaty skoczek kocha warzywa, siano, liście i pełnowartościową karmę. Kolejnymi elementami wyprawki jest np.: transporter, potrzebny do przewożenia zwierzęcia w różne miejsca oraz szczotka do czesania, czy akcesoria do zabawy. Klatka i inne akcesoria Wybierając klatkę dla królika warto kupić taką, w której zwierzę będzie mogło poruszać się swobodnie. Do klatki musi się zmieścić poidełko, miseczka na pokarm, paśnik na siano, możemy kupić również domek, w którym pupil będzie mógł spać lub bezpiecznie się schować. Królik będzie spędzał w klatce większość czasu, dlatego wskazane jest, aby dobrze się w niej czuł i miał miejsce zarówno na kicanie, jak i odpoczynek. Idealnie przystosowana dla królików jest klatka Ferplast RABBIT 100. W pełni wyposażona w poidło o pojemności 500 ml, paśnik na siano, domek plastikowy z antypoślizgowym zadaszeniem oraz miseczkę plastikową mocowaną do zadaszenia domku. Pamiętajmy, że królik musi zażywać trochę więcej ruchu niż kicanie po klatce, dlatego należy go wypuszczać z klatki tak często jak to możliwe. Do klatki możemy włożyć równie inne akcesoria takie jak np. kuweta czy posłanie. Dwustronne legowisko od TRIXIE jest idealne dla królików. Pokrowiec jest wykonany z jednej strony z bawełny, a z drugiej z przytulnego miękkiego poliestru o wyglądzie skóry jagnięcej. Wypełnienie z pianki zapewnia legowisku dodatkowe wsparcie i sprawia, że jest ono przyjemnie miękkie. Jego ogromną zaletą jest bardzo łatwe w utrzymanie go w czystości, można je również prać ręcznie.

Transporter

Klatka transportowa jest szczególnie przydatna, gdy trzeba zabrać pupila na wakacje lub do weterynarza. Trzymanie królika na rękach przez całą podróż może być dla niego bardzo stresujące I niebezpieczne. Przestraszony malec będzie próbował wyskoczyć.

>> SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ <<

Warto wiedzieć!

Widok królika zjadającego swoje odchody nie powinien niepokoić. Króliki zjadą cekotrofy, z których odzyskują witaminy oraz niezbędne kwasy tłuszczowe - źródło ich energii. U królików zęby rosną cały czas. Bardzo ważne jest podawanie im czegoś do gryzienia w celu ścierania się ich na bieżąco. Gałązki drzew czy drewniane zabawki, przysmaki i przekąski powinny rozwiązać ten problem i utrzymać zęby w odpowiednim dla nich rozmiarze. Oczy królików są rozstawione bocznie, co umożliwia im widzenie szerokokątne w promieniu 300 stopni! nam z rąk i w konsekwencji może niefortunnie upaść na ziemię I zrobić sobie krzywdę. Dno przenośnej klatki trzeba wyłożyć czymś miękkim i antypoślizgowym, żeby zwierzę nie ślizgało się w czasie transportu.

Spacery

A jeśli pogoda pozwoli możesz zabrać swojego pupila na spacer. Lepiej jednak nie ryzykować, że w nadmiarze emocji i radości królik ucieknie lub znajdzie się w niebezpiecznym dla niego miejscu. Lepiej założyć mu miękkie szelki ze smyczą wykonane z wytrzymałej siateczki i nylonu w pełni regulowane przy tułowiu i brzuchu. Są one łatwe do zakładania i ściągania, dzięki rzepom. Polecamy również szelki z plecionej taśmy z metalowym zapięciem, pozwalają one na idealnej dopasowanie szelek do obwodu zwierzęcia. Dostępne w różnych kolorach.

>>SPRAWDŹ OFERTĘ<<

Podłoże

Do wyścielania kuwety dla królika można użyć niezbrylającego drewnianego żwirku, trocin lub włókien celulozowych, które wchłaniają wilgoć i brzydkie zapachy. Cat’s Best Universal 7L to naturalna ściółka z włókien roślinnych dla małych zwierząt domowych. Wysoka wchłanialność - trwale wiąże płyny, wiąże 5 razy więcej niż sam waży, doskonale wiąże zapachy, dzięki efektywnemu wiązaniu wilgoci oraz niskiej wartości pH, następuje neutralizacja amoniaku. Może być usuwany do toalety. Chipsi Mais to ściółka dla gryzoni i ptaków domowych wyprodukowana z kolb kukurydzianych. Ten naturalny produkt jest zdecydowanie cięższy od wiórków sosnowych i innych granulatów. Dlatego właśnie nie przyczepia się tak łatwo do łap i futra zwierzęcia i nie zostaje wynoszony z klatki. Chipsi Carefresh to puszysta i miękka podściółka, która dzięki wyjątkowej miękkości idealnie nadaje się jako materiał na warstwę górną, legowisko lub do robienia gniazdka lub zabawy. Podściółka ma postać mięciutkich białych płatków, które cechują się doskonałą absorpcją płynów, a dodatkowo ulegają biodegradacji.