KAMELEON
Kameleony to niezwykłe zwierzęta. Decydując się na hodowlę domową warto poznać jak najwięcej szczegółów charakterystyki oraz opieki nad tym zwierzęciem. Liczba wszystkich gatunków jest bardzo duża, jednak nie wszystkie nadają się do hodowli domowej.
Ich cechą wspólną są oczy - poruszają się niezależnie od siebie, mogą być zwrócone w różne strony. Ciało bocznie spłaszczone. Od spodu pyska oraz na grzbiecie pas kolczastych łusek. Dzięki zrośnięciu niektórych palców, przeciwstawnie ułożonych kameleony mają niezwykle silny chwyt. Długi ogon wspomaga poruszanie, w trakcie spoczynku jest zwinięty. Zwierzęta te mają zdolność zmiany barwy, która zależy głownie od emocji i samopoczucia oraz umiejscowienia geograficznego. Wbrew ogólnej opinii zwierzęta te nie zmieniają koloru do barw otoczenia.
Polują za pomocą długiego, lepkiego języka. W domowej hodowli głównie żywią się owadami, różnego rodzaju owocami. Bardzo ważne jest prawidłowe nawodnienie, które odbywa się głównie poprzez spijanie wody z liści. Do hodowli domowej najlepsze terrarium siatkowe, dość wysokie, które daje odpowiednią wentylację. Temperatura dla tych gatunków w granicach między 20-30 stopni C dlatego należy zamontować dodatkowe źródło ciepła. Kolejny element to oświetlenie UVB w postaci żarówek kompaktowych, świetlówek oraz żarówki grzewcze.
Najbardziej popularne domowe gatunki to:
Kameleon lamparci
- pierwotnie występujący na Madagaskarze. Najbardziej kolorowy oraz przyjazny dla człowieka
- ma bardzo różne odmiany barwne, od zielonej, czerwonej, niebieskiej, turkusowej, do pomarańczowej, zwłaszcza samce zachwycają wyglądem
- na głowie charakterystyczny hełm
- jest aktywny, często się wspina, żyje głównie na drzewach i krzewach
- jest samotnikiem
Kameleon jemeński
- pochodzi z Jemenu i południowo-zachodniej części Arabii Saudyjskiej
- zaliczany do najbardziej popularnych, największych i charakternych kameleonów
- kolorystyka – przeważa kolor zielony, 3-4 miesiąc u samców żółte paski w poprzek ciała; samica w ciąży przybiera barwy ciążowe
- na głowie kask , który mocno wystaje ku górze
- dość płochliwe, dlatego etap oswajania trwa dość długo