Darmowa dostawa od 79,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Karmy ekstrudowane dla królików i gryzoni.

2024-06-08
Karmy ekstrudowane dla królików i gryzoni.

W społeczności właścicieli zwierząt promowany jest model żywienia opar­ty na tzw. piramidzie żywieniowej, której podstawą jest siano jako główne źródło włókna. Siano powinno być podawane bez ograniczeń, ponieważ pomaga ono ścierać stale rosnące zęby, wypełnia układ pokarmowy, wspie­ra produkcję cekotrofów i zapobiega zatkaniom. Stąd karma może, ale nie musi być stałym elementem diety, z wyjątkiem przypadków zalecanych przez weterynarzy. 

Jeżeli karma jest już stosowana, powinna spełniać trzy podstawowe funkcje: energetyczną, regulacją i budulcową.

Producenci karm klasyfikują swoje produkty na mieszanki, pelety i karmy ekstrudowane. W środo­wiskach weterynaryjnych i wśród osób dbających o dobrostan zwierząt największą popularnością cieszą się karmy ekstrudowane. Ekstruzja to proces, w którym składniki karmy są poddawane wysokiej temperatu­rze i ciśnieniu. Następnie materiał przechodzi przez odpowiednie dysze, uzyskując pożądany kształt, tzw. krokiet, dostosowany do konkretnego gatunku zwie­rzęcia. Proces ten zapobiega selektywnemu wyjadaniu, kiedy zwierzę zjada tylko najsmaczniejsze kawałki, zo­stawiając resztę. Warto także zwrócić uwagę na skład karmy. Uważa się, że odpowiednio zbilansowana karma powinna zawierać.

  • BIAŁKO NA POZIOMIE 12-14%
  • SUROWE WŁÓKNO CO NAJMNIEJ 18,5%
  • ORAZ STOSUNEK WAPNIA DO FOSFORU W PROPORCll 2:1

Producenci używają różnych sposobów opisywania składów karm; najpopularniejszy w Polsce to opis ,,grupami", który obejmuje około 95% sprzedawa­nych karm. Dla właścicieli zwierząt lepszy jest jednak „szczegółowy" opis, wymagający podania wszystkich składników. Dzięki temu możemy unikać produk­tów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na dietę naszego zwierzęcia. Na przykład, producent stosu­jący opis „grupami" może użyć określenia „produk­ty pochodzenia roślinnego", co może wprowadzić w błąd i produktem w takiej karmie może być zboże lub groch. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 141 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-30
Szybko, sprawnie, kompleksowo. Polecam tego sprzedawcę.
2024-05-25
Szybko, sprawnie !!!! Towar bardzo dobry !!!! Polecam.
pixel