Karmy ekstrudowane dla królików i gryzoni.

W społeczności właścicieli zwierząt promowany jest model żywienia oparty na tzw. piramidzie żywieniowej, której podstawą jest siano jako główne źródło włókna. Siano powinno być podawane bez ograniczeń, ponieważ pomaga ono ścierać stale rosnące zęby, wypełnia układ pokarmowy, wspiera produkcję cekotrofów i zapobiega zatkaniom. Stąd karma może, ale nie musi być stałym elementem diety, z wyjątkiem przypadków zalecanych przez weterynarzy.
Jeżeli karma jest już stosowana, powinna spełniać trzy podstawowe funkcje: energetyczną, regulacją i budulcową.
Producenci karm klasyfikują swoje produkty na mieszanki, pelety i karmy ekstrudowane. W środowiskach weterynaryjnych i wśród osób dbających o dobrostan zwierząt największą popularnością cieszą się karmy ekstrudowane. Ekstruzja to proces, w którym składniki karmy są poddawane wysokiej temperaturze i ciśnieniu. Następnie materiał przechodzi przez odpowiednie dysze, uzyskując pożądany kształt, tzw. krokiet, dostosowany do konkretnego gatunku zwierzęcia. Proces ten zapobiega selektywnemu wyjadaniu, kiedy zwierzę zjada tylko najsmaczniejsze kawałki, zostawiając resztę. Warto także zwrócić uwagę na skład karmy. Uważa się, że odpowiednio zbilansowana karma powinna zawierać.
- BIAŁKO NA POZIOMIE 12-14%
- SUROWE WŁÓKNO CO NAJMNIEJ 18,5%
- ORAZ STOSUNEK WAPNIA DO FOSFORU W PROPORCll 2:1
Producenci używają różnych sposobów opisywania składów karm; najpopularniejszy w Polsce to opis ,,grupami", który obejmuje około 95% sprzedawanych karm. Dla właścicieli zwierząt lepszy jest jednak „szczegółowy" opis, wymagający podania wszystkich składników. Dzięki temu możemy unikać produktów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na dietę naszego zwierzęcia. Na przykład, producent stosujący opis „grupami" może użyć określenia „produkty pochodzenia roślinnego", co może wprowadzić w błąd i produktem w takiej karmie może być zboże lub groch.