Darmowa dostawa od 79,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kastracja królika – dlaczego warto?

2023-09-27
Kastracja królika – dlaczego warto?

Świadomość na temat konieczności kastracji różnych zwierząt domowych w ostatnich latach rośnie – i całe szczęście, ponieważ ten zabieg zapobiega mnóstwu problemów, a nawet pozwala na łatwiejsze budowanie relacji ze zwierzęciem. Dotyczy to także królików, które od dawna są bardzo popularnymi przyjaciółmi naszych domów.

Warto wiedzieć, że kastracja to zabieg stosunkowo mało inwazyjny. Przeprowadzając ją w specjalistycznym gabinecie weterynaryjnym, ryzyko powikłań jest znikome. Kastracja niesie za to ze sobą mnóstwo korzyści zarówno dla królika, jak i jego właściciela.

Dlaczego warto wykastrować królika? 5 powodów

Zastanawiasz się, dlaczego króliki należy poddawać kastracji? Oto powody, które na pewno Cię do tego przekonają.

1. Mniejsze ryzyko chorób u kastrowanych samic

Czy wiesz, że nawet 80% króliczych samiczek po ukończeniu 5. roku życia boryka się z chorobami układu rozrodczego? Króliki nie należą do szczególnie chorowitych zwierzaków, jednak nowotwory, torbiele i stany zapalne to najczęstsze kłopoty, z którymi borykają się samiczki niepoddane kastracji. Czasem zdarza się, że choroby dotykają nawet bardzo młodych osobników. Chcesz zdrowia dla swojego królika? Wykastruj go!

2. Redukcja ryzyka nowotworów jąder u samców

Również niekastrowane samce są narażone na poważne choroby, wśród których prym wiedzie nowotwór jądra. Choć nie są one tak częste, jak rak narządów rodnych u samic, należy mieć na uwadze, że u królika niewykastrowanego zawsze istnieje ryzyko rozwoju nowotworu.

3. Poprawa samopoczucia i zachowania

Jeśli nie jesteś zawodowym hodowcą królików, a Twój pupil nie ma możliwości zrealizowania swoich potrzeb seksualnych, może zachowywać się agresywnie i wykazywać oznaki terytorializmu. To zupełnie naturalna sytuacja dotycząca większości zwierząt. Królik niewykastrowany odczuwa naturalne instynkty, które mogą rzutować na jego zachowanie, nieraz problematyczne dla opiekuna.

Takie reakcje dotyczą nie tylko samców – niekastrowane samiczki mogą zachodzić w ciąże urojone, które objawiają się wiciem gniazda, nerwowością, agresją. Ponadto samice królików nie mają okresowej rui – są zdolne do zapłodnienia cały rok. Brak możliwości zrealizowania popędu to dla królików ogromny problem – kastracja jest w stanie szybko go rozwikłać.

4. Spokój opiekuna

Jeśli chcesz mieć dobre relacje ze swoim królikiem, pamiętaj, że jego kastracja z całą pewnością Ci w tym pomoże. Wykastrowany królik jest spokojniejszy, łagodniejszy, bardziej chętny do interakcji z człowiekiem. Nie broni swojego terytorium, a także, co bardzo ważne, nie znaczy go za pomocą moczu. Kastrując królika, oszczędzisz sobie wielu kłopotów i będziesz czerpać więcej radości z codziennej interakcji ze zwierzakiem.

5. Łatwiejsza komunikacja z innymi osobnikami

Choć króliki to zwierzęta stadne, zdolne do prokreacji osobniki miewają trudności z dogadywaniem się. Dotyczy to zwłaszcza królików tej samej płci, pomiędzy którymi może dochodzić nawet do krwawych utarczek. Kastrując zwierzęta, możesz pozwolić sobie na trzymanie nawet kilku samców lub samic pod jednym dachem. Wykastrowane króliki mogą stanowić dla siebie wspaniałe towarzystwo; wspólnie się bawić i dbać o siebie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 181 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-08
Ok
2024-08-16
Jak zwykle wszystko na najwyższym poziomie. Polecam
pixel