Darmowa dostawa od 79,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy pies linieje? I jak temu zaradzić?

2023-03-15
Kiedy pies linieje? I jak temu zaradzić?

Linienie to proces występujący u wszystkich psów, choć ze zmiennym nasileniem. Utrata sierści jest bardziej intensywna u psów z grubym podszerstkiem. Rasy, które cechują się obecnością długiej sierści, linieją zauważalnie wolniej. Utrata włosowej pokrywy będzie także mniej uciążliwa dla właścicieli piesków krótkowłosych: na przykład dobermanów i jamników.

Jeśli masz psa i doświadczyłeś już „uroków” linienia, z pewnością zastanawiasz się, czy proces ten może stać się mniej kłopotliwy. Spieszymy z poradami!

Kiedy pies linieje?

W jakich sytuacjach można spodziewać się linienia u psa?

Linienie okresowe

Większość psów zmienia okrywę włosową dwa razy do roku – wiosną i jesienią, co jest odpowiedzią na zmieniające się warunki pogodowe. Mówiąc w skrócie, psiak dostosowuje swoją sierść do temperatury panującej na zewnątrz. Wiosną traci futerko, by nie było mu zbyt ciepło, z kolei wraz z nadejściem chłodnych dni lekka sierść wypada, by zastąpiła ją jej gęstsza wersja. Takie zjawisko nazywane jest linieniem okresowym i jest całkowicie naturalne.

Choroby

Nadmierna utrata sierści może być spowodowana także chorobami skóry, takimi jak grzybica czy łuszczyca. Bywa, że sierść u psa wypada na skutek alergii pokarmowych czy niedoborów witaminowo-mineralnych. Niepokojącym sygnałem jest pojawianie się na ciele zwierzęcia łysych placków. Pamiętaj, że zdrowy pies linieje równomiernie, dlatego miejscowe braki sierści powinny wzbudzić Twoją czujność.

Linienie u psa – jak postępować?

Jak przetrwać niewątpliwie trudny okres, w którym psia sierść jest na meblach, ubraniach i w kubkach z kawą?

Regularne wyczesywanie

Najprostszym sposobem na skrócenie uciążliwego linienia u psa jest regularne wyczesywanie go za pomocą odpowiedniej szczotki lub furminatora. Dopasuj rodzaj akcesoriów pielęgnacyjnych do sierści swojego zwierzaka i czesz go nawet codziennie. Twój pupil na pewno będzie zadowolony z tego miłego rytuału, a Ty ograniczysz futerko fruwające po domu.

Suplementacja i dieta

Wzrost nowych włosów u psa może wspomóc także odpowiednia dieta, jak również właściwie dopasowana suplementacja. Zadbaj o jakość karmy, jaką podajesz swojemu pupilowi – powinna być pełnoporcjowa, bogata w dobrej jakości białko, a uboga w zbędne dodatki. W okresie wzmożonego linienia nie zaszkodzi podawać psu oleju z łososia, który jest cennym źródłem witamin i minerałów wspierających zdrowie skóry i włosów.

Linienie u psa: kiedy do weterynarza?

Wiesz już, że linienie u psa to naturalne zjawisko, którego trudno uniknąć. Pamiętaj jednak, że gdy zauważysz u swojego zwierzaka łyse placki, zaczerwienienie skóry, wzmożone drapanie, warto zabrać go do weterynarza. Linienie nie powinno powodować u psa dolegliwości skórnych – ich obecność może świadczyć o alergiach lub chorobach.

Linienie u psa – podsumowanie

Linienie u psa zachodzi okresowo, najczęściej dwa razy do roku, jako naturalny proces dostosowawczy. Nie możesz go uniknąć, ale możesz skrócić czas jego trwania poprzez częste czesanie psa i troskę o dietę, która przyspieszy wzrost nowej sierści. Pamiętaj też, że niepokojący wygląd skóry podczas linienia czy nierównomierna utrata sierści to wskazania do wizyty weterynaryjnej.

Polecane

Brit Care Olej z Łososia 250ml

Brit Care Olej z Łososia 250ml

44,99 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 164 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-23
Wszystko zgodne z opisem. Bardzo dobra jakość produktów, solidnie spakowane, szybka przesyłka. Polecam
2024-07-03
Super! Sprawnie i szybko ! Polecam
pixel