Kilka słów o papugach
Wszyscy znamy lub słyszeliśmy o inteligencji ptaków, które nam towrzyszą w życiu codziennym. Mowa chociażby o srokach, czy krukach. Papugi, które mamy w zwyczaju hodować w warunkach domowych wg. badań naukowych niejednokrotnie przewyższają wspomniane wcześniej wolno żyjące ptaki. Czy w takim razie powiedzenie że ktoś ma "ptasi móżdżek" jest obrazą czy raczej pochwałą.
Inteligentne zwierzęta
Naukowcy zastanawiali się jak bardzo inteligentne są ptaki. Badania dowodzą, że ptaki takie jak kruki, wrony czy papugi można porównać inteligencją do małp człekokształtnych! Wynika to faktu, że wszystkie te grupy zwierząt cechuje skomplikowana struktura społeczna oraz wyzwania środowiska. Zwierzęta te muszą sobie radzić z poszukiwaniem pożywienia, zapamiętywaniem jego położenia w czasie i przestrzeni czy wykorzystywaniem narzędzi do jego zdobycia. Dodatkowo narzędzia kognitywne są niezbędne do radzenia sobie w dużych strukturach społecznych.
"Badania wskazują, że papugi są w stanie nauczyć się liczyć, czy rozpoznawać kolory"
Zdolności kognitywne
Zdolności kognitywne to ogólny termin odnoszący się do umiejętności poznawczych, czyli procesów związanych z postrzeganiem, myśleniem, zapamiętywaniem i rozwiązywaniem problemów. Obejmują one szereg różnorodnych umiejętności, które pozwalają nam przetwarzać informacje, rozumieć świat i podejmować świadome decyzje. Do zdolności kognitywnych możemy zaliczyć pamięć, percepcję, rozumienie przyczynowe, wyobraźnię, język czy zdolności poznawcze.
"Wiele papug w domach jest znudzonych i sfrustrowanych. Nie doceniamy ich inteligencji i faktu, że by ją zaspokoić konieczne jest przygotowanie różnorodnego środowiska"
Rozumowanie przyczynowo - skutkowe
Każdy opiekun papug jest w stanie stwierdzić, że jego papuga doskonale rozumie pewne sytuacje w domu. Najprostszy przykład z domu. Papuga obserwuje człowieka i zauważa, że dźwięk mikrofalówki woła człowieka do kuchni. Papuga więc szybko uczy się tego dźwięku, by spróbować zawołać nim swojego opiekuna. Wiele papug również używa konkretnych słów w określonych sytuacjach. Świadczy to o tym, że nie uczą się naszego języka bezmyślnie, a z kontekstem. Zdolność do elastycznego myślenia jest jedną z podstaw inteligencji. Nasze papugi w domach rozumują na tym samym poziomie co 3-4 letnie dzieci!
"Gdy zaczniemy traktować papugi bardziej jak dzieci niż jak psa czy kota, łatwiej będzie nam je zrozumieć"
Ptasi móżdżek
Czasem, gdy chcemy komuś dopiec, mówimy, że ma “ptasi móżdżek”. Jednak okazuje się, że można to potraktować jako komplement. Bowiem ptasi móżdżek to majstersztyk ewolucji. Podział na te bardziej lub mniej inteligentne zwierzęta powstał na podstawie ludzkiego założenia. Na podstawie liczby zwojów stwierdzano poziom inteligencji zwierzęcia. Jednak ptaki są w stanie uczyć się języka, korzystać z narzędzi, przeżywać żałobę czy uczyć się liczyć. Badania przeprowadzane na papugach wskazują, że nie doceniamy ich inteligencji. Papuga żako o imieniu Alex zrozumiała koncept zera.
"Papugi Żako należą do najbardziej inteligentnych papug na świecie. Niestety w domach cierpią z powodu samotności, nudy i braku aktywności"
Rozwinięty fragment mózgu
Okazuje się, że u papug wcale nie chodzi o liczbę zwojów, a o pewną strukturę w mózgu o nazwie “pallium”. Struktura ta napakowana jest neuronami, dużo gęściej niż ma to miejsce w przypadku ssaków naczelnych! W badaniach naukowych wyszło, że ara zwyczajna posiada więcej neuronów w tej części mózgu niż makak! Mózg ary do za dużych nie należy, a na pewno jest mniejszy niż makaka,. Pallium odpowiada za funkcje poznawcze, planowanie przyszłości czy dostrzeganie wzorców. Dodatkowo neurony ptaków są dużo mniejsze niż neurony ssaków. To daje nam jeszcze więcej pytań w temacie ptasich mózgów. Jak to możliwe, że ptaki rozwinęły tak niesamowitą inteligencję? Na wiele pytań jeszcze nie ma odpowiedzi. Nam opiekunom pozostaje doceniać niezwykłą inteligencję naszych pierzastych podopiecznych. A także stymulować ją różnymi atrakcjami środowiska.