Darmowa dostawa od 79,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Klatka dla papugi – jak wybrać odpowiednią?

2023-03-15
Klatka dla papugi – jak wybrać odpowiednią?

Klatka dla papugi musi być bezpieczna

Zacznijmy od absolutnych podstaw: klatka dla papugi musi być wykonana z bezpiecznych, nietoksycznych tworzyw. Warto o tym wspomnieć, gdyż na rynku wciąż można spotkać modele wykonane z materiałów groźnych dla ptasiego zdrowia. Nie zapominajmy, że papugi uwielbiają drapać i skrobać dziobem rozmaite powierzchnie, dlatego dobór klatki z właściwych materiałów jest tak istotny.

  • Najwygodniejszym wyborem okaże się klatka metalowa. Pręty tego typu klatek wykonywane są zwykle ze stopów cynku z innymi metalami. Warto pamiętać, że w kontakcie z kwasami owocowymi dostępnymi w papuzich pokarmach cynk może reagować, emitując szkodliwe związki. Z tego powodu warto wybierać klatki malowane nietoksycznymi farbami, które na pewno nie zaszkodzą naszym skrzydlatym przyjaciołom.

  • Zwróć także uwagę, czy plastikowe dno klatki jest wykonane z tworzywa sztucznego pozbawionego groźnych składników, takich jak np. bisfenol.

  • Najbardziej praktyczna okaże się kwadratowa lub prostokątna klatka dla papugi, którą można łatwo urządzić, a także utrzymać w czystości.

Klatka dla papugi: jaki rozmiar wybrać?

Kolejną istotną kwestią pozostaje rozmiar klatki dla papugi. Warto pamiętać, że ptaki przynależące do tej grupy w naturalnym środowisku prowadzą aktywny, koczowniczy tryb życia, co oznacza, że wiele czasu poświęcają lataniu. Wniosek nasuwa się jeden: im większa klatka dla papugi, tym lepiej! Zainwestuj w tak duży model, na jaki pozwalają Ci warunki mieszkaniowe. Ptaszek mogący swobodnie przelatywać po klatce będzie spełniony i szczęśliwy. Znaczenie ma zatem długość klatki, ale także jej wysokość, która pozwoli na wygodne umiejscowienie żerdzi.

Oto orientacyjne rozmiary klatek dla popularnych gatunków papug domowych:

  • Papuga falista – minimum 40 cm długości i 50 cm wysokości.

  • Papuga nimfa – minimum 120 cm długości i 80 cm wysokości.

Wyposażenie klatki dla papugi

Nie zapomnij o odpowiednim wyposażeniu papuziego domu. Jakie elementy powinny znaleźć się w klatce dla papugi?

Żerdzie

Żerdzie to nic innego, jak belki przeznaczone do siedzenia. To bardzo ważny detal każdej klatki dla papugi – ptak ten uwielbia obserwować otoczenie z wyższego poziomu. W klatce możesz umieścić kilka żerdzi, na różnych wysokościach.

Podłoże

Papugi nie wymagają specjalistycznych podłoży: ważne, by wybrać rodzaj, który maksymalnie ułatwi utrzymanie klatki w czystości. Doskonałym wyborem będzie piasek z domieszką muszelek.

Pojemniki na karmę i wodę

Wygodna miseczka na ziarna (najlepiej ceramiczna) oraz pojemnik na wodę to obowiązkowe elementy każdego papuziego domu. Pamiętaj, że oprócz sypkiego ziarna w klatce dla papugi warto umieścić zasobną w składniki odżywcze kolbę.

Dodatkowe akcesoria

Papugi uwielbiają zabawę, dlatego akcesoria takie, jak huśtawki czy lusterka umieszczone w klatce sprawią im mnóstwo radości.

Klatka dla papugi – podsumowanie

Kupując klatkę dla papugi, pamiętaj, by zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów została wykonana. Weź pod uwagę także rozmiar klatki, która powinna być możliwie jak największa. Po zakupie papuziego domu wyposaż go w niezbędne elementy: żerdzie, miseczki, zabawki i podłoże. Wszystko, co trzeba Twojej papudze do szczęścia, znajdziesz w sklepie ZOO Karina.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 144 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Szybko, sprawnie !!!! Towar bardzo dobry !!!! Polecam.
2024-05-09
Bardzo szybka dostawa , wszystko w porządku polecam
pixel