Kocia KUWETA ...czyli przegląd żwirków dla mruczka

Kuweta dla kota to jeden z podstawowych elementów wyprawki. Żeby jednak spełniała ona swoją funkcję, niezbędny jest również żwirek. Każdy, kto jest opiekunem kota, doskonale wie, że odpowiedni żwirek w kuwecie mocno ułatwia życie z mruczkiem. Wybierać można spośród żwirków drewnianych, bentonitowych, silikonowych, kukurydzianych, zbrylających, niezbrylających i innych. Jedne są zapachowe inne naturalne. Dla kota najważniejsza w żwirku jest możliwość zaspokojenia naturalnego instynktu zakopywania po załatwieniu potrzeby fizjologicznej. Koty z natury są różne, każdy ma swój własny charakter i upodobania. Większość zwierząt nie ma problemu z zaadaptowaniem się do nowego rodzaju podłoża, dlatego, możemy wybrać żwirek, który będzie spełniał oczekiwania naszego mruczka, a równocześnie będzie dla nas najwygodniejszy do sprzątania.
Żwirek niezbrylający
Żwirek wchłania kocie odchody, nie powodując przy tym zbrylania. Wymaga częstszego wymieniania w całości (w porwaniu do żwirku zbrylającego). Mocz pozostaje wraz z kuleczkami żwirku w kuwecie, jedynie stolec może zostać bez przeszkód z kuwety usunięty. Występuje w postaci drobnoziarnistej jak i gruboziarnistej.
Zalety:
+ wysoka chłonność
+ przypomina ziemię lub piasek
+ nie powoduje reakcji alergicznych
+ odpowiedni dla kociąt i dorosłych kotów
Wady:
- najlepszy do kuwet zamkniętych
- często trzeba go wymieniać w całości (żwirek drewniany)
Bazą żwirków silikatowych jest silikażel, który niezawodnie zbiera wilgoć i absorbuje nawet intensywnie pachnące substancje. Żwirki silikonowe mają postać przezroczystych kryształków przypominających nieco z wyglądu potłuczone szkło, a w dotyku plastik. Posiadają bardzo dobre własności higroskopijne i są wyjątkowo lekkie. Żwirek ten nie zbryla się, lecz całkowicie pochłania dozowane płyny, częściowo odparowując bezzapachowo. Drobinki są dość twarde i szeleszczą przy dotykaniu.
Zalety:
+ wchłania mocz bez konieczności usuwania
+ wiąże przykre zapachy
+ można go usuwać drogą sanitarną
+ mocz dobrze widoczny na żwirku
Wady:
- procesowi pochłaniania wilgoci towarzyszy zmiana zabarwienia żwirku
- nie zbryla się
- szeleści
Żwirek zbrylający
Żwirek w kontakcie z cieczą będzie się od razu zbrylał. W ten sposób zamyka mocz kota, który w takiej postaci może zostać później łopatką usunięty kuwety bez konieczności wymiany pozostałego żwirku. Kocia kuweta na długo pozostaje mimo tego świeża. Istnieją różne żwirki zbrylające o różnych teksturach, wielkościach ziaren czy z dodatkiem aktywnego węgla lub substancji zapachowych.
Zalety:
+ wysoka chłonność
+ zbryla się w grudki
+ wiąże przykre zapachy
+ ekonomiczny
Wady:
- nie każdy można utylizować drogą sanitarną (jedynie organiczny)
- może przyklejać się do dna kuwety
Żwirki bentonitowe są obecnie najbardziej rozpowszechnione. W kontakcie z kocim moczem formują grudki. Dzięki temu bardzo łatwo jest usunąć zużytą część żwirku. Jest jednym z najcięższych żwirków, co powoduje, że jest najmniej wynoszony przez koty z kuwety.
*Bentonit: naturalna substancja pochodzenia skalnego, która bardzo dobrze absorbuje wodę i zapachy. Dlatego właśnie. Bentonit stał się idealnym materiałem higienicznym dla kotów.
Zalety:
+ zbryla się w grudki
+ wiąże przykre zapachy
+ przystępna cena
+ różnorodność zapachów
Wady:
- nie można go usuwać w toalecie
- szkodliwy gdyby kot go połknął
- kurzy się
Żwirek wykonany wyłącznie z surowców roślinnych, w 100% biodegradowalny i może być utylizowany bez problemu jako odpad bio albo kompostowany. Niewielkie ilości, na przykład codzienne zbrylone odchody, można wręcz utylizować bezpośrednio i wygodnie w toalecie.
Zalety:
+ biodegradowalny
+ można go usuwać drogą sanitarną
+ występuje w formie sypkiego, drobnego kruszonu lub pelletu
+ posiada różne wielkości
granulek
Wady:
- może roznosić się po podłodze i przyklejać się do kocich łapek
Żwirek wykonany w 100% z naturalnego, odnawialnego surowca jest całkowicie biodegradowalny. Posiada naturalny, delikatny zapach kukurydzy. Odpowiedni ciężar ziaren jest przyczyną ograniczenia wynoszenia żwirku poza obszar kuwety.
Zalety:
+ wysoka chłonność
+ zbryla się w grudki
+ wiąże przykre zapachy
+ ekologiczny
+ nie kurzy się
+ można go usuwać drogą sanitarną
Wady:
- lekki, może roznosić się po podłodze i przyklejać się do kocich łapek
PAMIĘTAJ!
Optymalna ilość żwirku w kuwecie to 7-10 cm. Kot może wtedy swobodnie w nim kopać,
a jeśli to żwirek zbrylający to stworzą się ładne grudki, które nie będą rozpadać się ani przywierać do dna.
WARTO WIEDZIEĆ!
Kilka typów żwirku można spłukiwać w toalecie.
Dotyczy to przede wszystkim żwirku drewnianego.
Nie można spłukiwać żwirku bentonitowego, który zbrylając się, może zatkać odpływ.
Zmiana żwirku na inny?
Nie ma problemu, ale stopniowo!
Zdarza się, że kot, któremu zmienimy żwirek na inny, odmówi dalszego użytkowania kuwety.
Dlatego, jeśli zdecydujesz się zmienić żwirek, rób to stopniowo, mieszając coraz więcej nowego żwirku ze starym,
aż do jego całkowitego zastąpienia. Jeśli kot opiera się zmianom,
wycofaj się lub zwolnij we wprowadzaniu nowego żwirku.
Jeśli Twój kot przebywa przez zdecydowaną większość czasu w domu,
żwirek stanowi ważną część jego życia. Weź to pod uwagę przy wyborze żwirku!
Dodatkowe odświeżenie:
Na przykre zapachy działają skutecznie dezodoranty i odświeżacze, które można mieszać ze żwirkiem. Pochłaniacz zapachów Bazyl Ag+ to naturalny pył bentonitowy wzbogacony o cząstki nanosrebra, które hamują rozwój bakterii i grzybów. Przeznaczony jest do posypywania na dno kuwety i powierzchnię żwirku. Dobroczynne nanosrebro działa permanentnie, neutralizuje i usuwa nieprzyjemny zapach. Spray to perfekcyjny środek do higieny, odświeżania i pielęgnacji kuwet, klatek oraz kojców.
Worki higieniczne wyposażone w linki do zamocowania ich wewnątrz kuwety. Solidne i praktyczne, zdecydowanie ułatwiają usuwanie nieczystości z kocich kuwet. Dostępne w dwóch rozmiarach.