Opinie o Nas
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kocia wyprawka - Czego potrzebuje kociak w nowym domu?

2022-02-03
Kocia wyprawka - Czego potrzebuje kociak w nowym domu?

O CZYM WARTO WIEDZIEĆ, ZANIM KOCIAK POJAWI SIĘ W DOMU?

Decyzja o posiadaniu kota powinna być dokładnie przemyślana i uwzględniać Twój tryb życia, a także warunki domowe. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, czy będziesz w stanie zapewnić kotu szczęśliwe, bezpieczne i zdrowe życie.

NAJWAŻNIEJSZE!

Dla dobra kociaka i domowników wykonaj testy alergologiczne. Koty, to jedne z najsilniej uczulających zwierząt, a objawami alergii mogą być pieczenie oczu, duszności, zaczerwienienie skóry, katar. Aby tego uniknąć warto wcześniej umówić się na testy u alergologa, to nie boli, nic nie kosztuje, a może zaoszczędzić wielu nieprzyjemności Tobie i Twoim bliskim, a przede wszystkim kotkowi, który potem będzie musiał szukać nowego domu.

Czy masz czas?

Kot jest wspaniałym towarzyszem rodziny, ale należy pamiętać, że to duża odpowiedzialność i zobowiązanie na wiele lat.

Jak wygląda Twój plan dnia?

Zdecydowanie łatwiej jest mieć kota niż psa, planując każdy dzień. Nie wymaga on regularnych spacerów, ponieważ ma możliwość załatwiania się w kuwecie. Dzięki temu mamy spokojniejszą głowę i nie musimy dopasowywać dokładnie swojego czasu do potrzeb pupila.

Czy Twój dom jest odpowiednio przystosowany?

Kociak, zaczynając swoja przygodę w nowym domu musi wszystko dokładnie poznać. Pozwól mu badać otoczenie i sprawdzać każdy kąt w jego własnym tempie, ale pamiętaj, aby wcześniej wyeliminować wszystkie potencjalne zagrożenia.

UWAŻAJ NA:

  1. Przewody i kable elektryczne.
  2. Środki chemiczne i leki.
  3. Płyty kuchenne.
  4. Okna i balkony.
  5. Toksyczne lub trujące rośliny. (więcej na ten temat przeczytasz w tym wpisie: Zwierzęta vs Rośliny - Jakie rośliny są szkodliwe dla zwierząt domowych?)

CO MUSISZ ZAPEWNIĆ KOTU, ABY BYŁ SPOKOJNY I SZCZĘŚLIWY?

  1. Upewnij się, że wyeliminowałeś wszystkie zagrożenia.
  2. Zapewnij kotu bezpieczne miejsce na jedzenie z dala od kuwety. Najlepiej w innym pomieszczeniu.
  3. Umieść kuwetę w miejscu, w którym kot w spokoju i ciszy będzie mógł załatwiać swoje potrzeby.
  4. Kot powinien mieć swoje miejsce do spania, drapania, wspinania i zabawy. Niech będzie to jego przestrzeń, w której będzie czuł się spokojnie.
  5. Bądź cierpliwy i wyrozumiały, kociak sam pokaże Ci gdzie i co lubi robić najbardziej.
  6. Kochaj, przytulaj, drap za uszkiem, głaszcz, baw się i ciesz, a w zamian otrzymasz zaufanie, radość i bezgraniczną miłość.

JAK WYGLĄDA ROZWÓJ MAŁYCH KOTKÓW?

Ciąża: trwa u kotki około 63 dni. Miot: W miocie na świat przychodzi od około 2 do 5 kociąt. Może się zdarzyć, że będzie ich więcej. Pierwsze chwile: Kotki rodzą się ślepe, głuche i bezbronne. Przez pierwsze 2 tyg. kotka karmi je i ogrzewa. Wspomaga też prawidłowe wydalanie u kociąt i dba o czystość ich futerka.

Oczka: Słuch u maluszków rozwija się w pierwszych kilku dniach. Oczy może zacząć otwierać się stopniowo między 7 a 16 dniem życia, jednak najczęściej następuje to między 7 a 10 dniem. Masa ciała: Kocięta po urodzeniu ważą około 100–110 g. Prawidłowy przyrost masy ciała to 100 g na tydzień. Koty przestają rosnąć około 9 miesiąca życia (samice) i 12 miesiąca życia (samce). U kotów ras dużych, takich jak Maine Coon czy Norweski leśny, całkowity czas wzrostu może się przedłużyć nawet do 2 lat.

Odsadzenie: proces odłączenia kociąt od kotki. Dietetyczne: następuje pomiędzy 6-8 tyg. (kiedy przechodzą na pokarm stały) Behawioralne: następuje pomiędzy 8-12 tyg.

WAŻNE

Dobrym pomysłem jest znalezienie lekarza weterynarii i umówienie wizyty i badania kontrolnego kilka dni po odbiorze kocięcia!

5 zalet POSIADANIA KOTA

  1. Właściciele KOTÓW żyją dłużej!
  2. KOTY pomagają w walce z depresją i samotnością.
  3. Mruczenie KOTA obniża ciśnienie krwi i pomaga zwalczać stres, uspokaja i wycisza.
  4. Głaskanie KOTA powoduje wzrost hormonów szczęścia.
  5. Posiadanie KOTA wzmacnia serce i odporność

DECYZJA PODJĘTA...

CZAS NA WYPRAWKĘ!

1. Kuweta

Niewątpliwie jedną z najpotrzebniejszych rzeczy, jaką musi zawierać wyprawka dla kota, jest kocia toaleta. Zanim wybierzesz kuwetę, zastanów się, gdzie będzie ustawiona, dzięki temu będziesz wiedzieć, jak dużą możesz wybrać oraz jaki kształt będzie odpowiedni. Kuwety kryte, są dość duże, ale mają niewątpliwie dużo plusów: ograniczają roznoszenie żwirku, ukrywają to co niekoniecznie chcemy oglądać, a w dodatku zapewniają kotu intymność podczas załatwiania swoich potrzeb.

Rodzaje kuwet:

Kuwetę powinniśmy wybierać również ze względu na wielkość pupila. Powinien on móc swobodnie się w niej obrócić, a także poruszać. W naszych sklepach jest dostępna szeroka gama tego typu produktów:

KUWETA:

- otwarta z ramką lub bez

- kryta z drzwiczkami lub bez

- kryta w wysuwaną szufladą

- kuweta dla kociąt

- kuweta z filtrem węglowym, który

pochłania nieprzyjemne zapachy

2. Żwirek

Jeśli mamy już kuwetę, konieczne będzie jej wypełnienie w postaci żwirku. Decyzja, jakiego żwirku będziemy używać, zależy od naszych oraz mruczka upodobań. Najpopularniejszy jest żwirek zbrylający, czyli taki, który pod wpływem wilgoci tworzy grudkę, którą można w łatwy sposób zebrać i wyrzucić. Mogą być wykonane np. z bentonitu, takie jak Bazyl select Ag+, lub wiórków drzewnych takich jak Cat’s Best. Najlepiej jest przetestować kilka różnych żwirków, żeby znaleźć taki, który pasuje wam najbardziej.

3. Łopatka i wycieraczka

Łopatka to niezbędny element wyposażenia kuwety, jej wybór powinien być przemyślany i dopasowany do żwirku, którego używa Twój mruczek. Odpowiednio dobrana łopatka świetnie nadaje się do usuwania zbrylonych grudek, dzięki czemu reszta żwirku może nadal pozostać w kuwecie. Nie ma takiego żwirku, którego mruczek nie wyniesie na łapkach podczas wychodzenia z kuwety. Jedne żwirki są bardziej podatne na wynoszenie, inne mniej. Dlatego bardzo pomocna będzie mata, dzięki której żwirek zatrzyma się i nie będzie roznoszony dalej.

4. Miski

Wybór miski dla kociaka wydaje się pozornie bardzo łatwy. Wybierając miskę dla mruczka, warto poszukać naczynia płaskiego. Dobrym wyborem będzie miska Fiboo z gumkami antypoślizgowymi lub mata antypoślizgowa pod miskę, która zabezpieczy przed przesuwaniem jej podczas posiłku. Nowoczesnym i fantastycznym rozwiązaniem jest stacja dokująca marki Fiboo, którą przytwierdzamy do podłoża, a następnie przymocowujemy do niej miseczkę. Wykonana jest z tworzywa pochodzącego z recyklingu. Jest to innowacyjne rozwiązanie dla problemu przesuwających się podczas jedzenia misek, które powodują często nieprzyjemne dźwięki i frustrację podczas posiłku.

5. Fontanna oraz karmidło

Większość kotów nie pije wystarczająco dużo wody, a utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia jest kluczem do zapobiegania chorobom nerek i dróg moczowych. Bieżąca woda jest znacznie bardziej atrakcyjna dla kotów i mruczki zdecydowanie chętniej z niej piją. Poidło Pixi posiada 3-stopniowy wkład filtracyjny. Usuwa sierść, resztki pokarmu i inne nieczystości, niweluje brzydkie zapachy oraz zmiękcza wodę z kranu. Wbudowany sterylizator UV-C usuwa 99,9 % bakterii, wirusów i grzybów. Fontanę można obsługiwać za pomocą bezpłatnej aplikacji, która powiadomi nas o niskim poziomie wody lub konieczności wymiany filtra. (dowiedz się więcej o fontannie z krótkiego filmu na YouTube >>Tutaj<<) Do kompletu sprawdzi się zdalnie sterowany dozownik karmy, który karmi kota zgodnie z harmonogramem. Duży zbiornik może pomieścić około 1,2 kg suchej karmy dla kotów (Jedzenie na 10 do 15 dni). (dowiedz się więcej o karmidle z krótkiego filmu na YouTube >>Tutaj<<) 

6. Transporter

Przyda się podczas transportu do nowego domu lub na wycieczkę oraz przy każdej wizycie u lekarza weterynarii. Możemy wybrać transporter plastikowy oraz materiałowy. Transportery Ibiyaya przeznaczone są dla zwierząt do 6 kg. Wykonane z nieprzemakalnego i absorbującego uderzenia materiału. Zapewniają maksymalną wentylację i widoczność 360 stopni dzięki umieszczonym otworom. Składają się na płasko w celu łatwego przechowywania. Posiadają przypinaną wkładkę na spodzie, do której łatwo można przyczepić higieniczny podkład/matę. Mają 2 otwory: wejściowy od przodu oraz możliwość wsadzenia zwierzaka od góry. Ferplast oferuje transportery solidne i jednocześnie lekkie. Posiadają solidne boczne haczyki i haczyki zabezpieczające na drzwiach, które zapewniają szczelne zamknięcie i zapobiegają przypadkowemu otwarciu w trakcie podróży. Transporter wyposażony jest w mocny uchwyt ułatwiający przenoszenie. Niektóre modele posiadają również pas, który można odczepić i schować w specjalnej komorze w górnej części pojemnika. W górnej części znajdują się również otwory do mocowania paska na ramię.

5. Drapak

Atrakcyjny drapak dla kota to podstawa wyprawki, dlatego warto dobrze zastanowić się nad tym, jaki wybrać, by spełnił wymagania i trafił w preferencje naszego kota. Warto zacząć od uważnej obserwacji jego codziennych zachowań. To one pozwolą nam zdecydować, jaki drapak dla kota będzie najlepszy. Potrzeba drapania u kota nie jest ograniczona wiekiem zwierzęcia. Kot drapie, od kiedy tylko zacznie chodzić przez wszystkie lata swojego życia, dlatego zapewnijmy mu miejsce, gdzie do woli będzie mógł to robić. Wybierzmy taki drapak, który jest stabilny, aby mruczek mógł na niego swobodnie wskoczyć. Powinien być na tyle duży, by zwierzę swobodnie mogło się rozciągnąć na całą długość.

7. Karma sucha i mokra oraz przysmaki

Potrzeby żywieniowe kotów zmieniają się przez całe życie. Aby mruczek rósł w zdrowiu, powinniśmy podawać mu posiłki, które zaspokoją jego wszystkie potrzeby żywieniowe. Koty są znane z tego, że mają swoje smakowe preferencje i znalezienie karmy, która będzie smakować mruczkowi, a do tego będzie odpowiednia do jego potrzeb może być małą przygodą. Na samym początku warto kupić małą paczkę jedzenia, które nasz kot jadł w poprzednim miejscu zamieszkania, żeby zbyt gwałtownie nie zmieniać pokarmu. Carnilove for Kittens Turkey & Salmon czy Brit Care Cat kitten z indykiem to wysokomięsne i smaczne karmy, które dostarczą Twojemu mruczkowi wszystkiego, co potrzebne. Warto też z nagradzać mruczka zdrowymi przekąskami, przystosowanymi dla maluszków np. takich jak Brit czy Dr. Seidel! A w razie problemów z trawieniem pomocna będzie pasta zapobiegająca tworzeniu kul włosowych Dr. Seidel.

8.Zabawki

Wszystkie maluchy kochają zabawę! Jest ona podstawą dla właściwego rozwoju zmysłów, inteligencji, koncentracji, zwinności i wielu umiejętności. Wpływają na spostrzegawczość, równowagę oraz spryt. Pozwalają na ekspresję młodzieńczych emocji, stanowią źródło radości i są świetnym sposobem na nudę. W naszych sklepach znajdziesz szeroki wybór gadżetów do zabawy. Piłeczki, myszki, wędki, piszczące grzechoczące czy szeleszczące! Do wyboru do koloru! Poznaj upodobania swojego mruczka i wybierz dla niego idealną zabawkę!

9. Preparaty

Na przykre zapachy działają skutecznie dezodoranty i odświeżacze, które można mieszać ze żwirkiem. Pochłaniacz zapachów bazyl Ag+ to naturalny pył bentonitowy wzbogacony o cząstki nanosrebra, które hamują rozwój bakterii i grzybów. Przeznaczony jest do posypywania dna kuwety i powierzchni żwirku. Dobroczynne nanosrebro działa permanentnie, neutralizuje i usuwa nieprzyjemny zapach. Bazyl Ag+ spray to perfekcyjny środek do higieny, odświeżania i pielęgnacji kuwet, klatek oraz transporterów. Chcesz zachęcić swojego kociaka do zabawy lub zainteresować konkretnym przedmiotem czy miejscem w domu? ATRAKTIS dr Seidel to preparat z kocimiętką przeznaczony do stosowania na zabawkach, posłaniach itp. do zwiększania ich atrakcyjności dla zwierzęcia. Zawiera naturalny ekstrakt z kocimiętki, który działa na koty jak atraktant (przywabiąjaco). Preparat ma przyjemny zapach i jest całkowicie nieszkodliwy dla zwierząt i ludzi.