Opinie o Nas
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kociak, pierwsze chwile w nowym domu - Czego potrzebuje mały kotek?

2021-06-16
Kociak, pierwsze chwile w nowym domu - Czego potrzebuje mały kotek?

Przyniesienie do mieszkania kociaka to poważna decyzja, nie tylko ze względu na to, że będzie on Twoim towarzyszem przez długie lata, ale również dlatego, że będzie trzeba dostosować mieszkanie i swoje dotychczas panujące zwyczaje do jego potrzeb. Aby pomóc zwierzakowi w adaptacji do nowego środowiska przygotowaliśmy kilka wskazówek jak i co przygotować na przybycie nowego domownika. Przed odbiorem kocięcia dobrze jest być w pełni przygotowanym. Upewnij się, że dom jest odpowiednio zabezpieczony i przygotuj miejsca, w których kot będzie miał dostęp do wszystkich niezbędnych dla niego rzeczy.

Do podstawowych elementów wyprawki należą:

1. kuweta
2. żwirek
3. łopatka
4. miski
5. drapak
6. transporter
7. karma
8. zabawki

Dobrym pomysłem jest też znalezienie lekarza weterynarii i umówienie wizyty i badania kontrolnego kilka dni po odbiorze kocięcia.

Przygotowanie
Ważną sprawą przy posiadaniu kota w domu jest odpowiednie zabezpieczenie okien i balkonów, tak żeby nasz nowy mruczek nie wypadł lub nie zawiesił się przypadkowo na uchylonym oknie. Warto poszukać także listy roślin niebezpiecznych dla zwierząt i postarać się usunąć z domu i ogrodu te najgroźniejsze dla zdrowia i życia pupila. Sferę jedzenia i toalety dobrze jest zorganizować tak, aby znajdowały się w rożnych pomieszczeniach, np. jadalnię w kuchni lub pokoju, a toaletę w naszej ubikacji.

Podróż do nowego domu
Kiedy już wyprawka jest przygotowana, a dom zabezpieczony, możemy udać się po naszego nowego współlokatora. Żeby przetransportować kota do domu, najlepiej zaopatrzyć się wcześniej w specjalny transporter. Jeśli podroż zajmie nam kilka godzin, przygotujmy dla niego miseczkę, do której będziemy mogli nalać wody oraz podkłady jednorazowe w razie gdyby zwierzak załatwił się do transportera.

Pierwsze chwile razem
Pierwsze chwile kota w nowym domu mogą być dla niego bardzo stresującym przeżyciem. Musimy przede wszystkim zapewnić mu spokój i pozwolić się zapoznać z nowym terytorium. Na samym początku warto pupilowi pokazać kuwetę. Zaraz po przyniesieniu mruczka do domu włóżmy go na chwilę do wypełnionej żwirkiem kuwety i pozwólmy mu samodzielnie z niej wyjść i poznać okolicę. Nie zmuszajmy go od razu do zabawy jeśli nie ma na to ochoty, dajmy mu czas na oswojenie i przyzwyczajenie się do nas i do nowego domu. Kociak powoli będzie nabierał do nas coraz większego zaufania i sam przyjdzie do Ciebie, żeby poprosić o pogłaskanie.