Koszatniczki - zwinne, niezwykle mądre i towarzyskie gryzonie

Koszatniczki to zwinne, niezwykle mądre i towarzyskie gryzoni! Szukasz najlepszego towarzysza wśród małych gryzoni? Musisz bliżej poznać koszatniczki! Te małe puchate zwierzątka uwielbiają towarzystwo człowieka i są świetnymi kompanami do zabawy!
Koszatniczka (Octodon degus), ssak z rodziny koszatniczek. Posiada ogon zakończony kitą. Jej ciało pokryte gęstym, brunatnoszarym futerkiem, od spodu nieco jaśniejszym. Uszy nie są owłosione, są dość duże. Koszatniczki mają długie wibrysy (włosy czuciowe). W hodowlach zdarzają się różne odmiany: czarne, białe, kremowe, piaskowe, łaciate i inne odcienie.
Występowanie i środowisko
Gęstwiny w Andach, Chile, Peru. Zamieszkuje zarośla i lasy. W Polsce w naturze można spotkać zdziczałe osobniki, które uciekły, bądź zostały wypuszczone z hodowli.
Tryb życia i zachowanie
Jest aktywna w dzień. Kopie nory. Koszatniczki odbywają regularne kąpiele piaskowe, przesycając piasek swoim zapachem, zaznaczając w ten sposób swój rewir.
Morfologia i anatomia
Koszatniczka widzi w ultrafiolecie. Mocz koszatniczki jest bardzo gęsty, co jest wynikiem odpowiedniej gospodarki wodnej organizmu wobec suchego środowiska, w jakim żyje. Dorasta do 15 cm długości ciała bez ogona, którego długość wynosi do 16,5 cm.
Rozmnażanie
W czasie zalotów koszatniczki spryskują się moczem. Ruja trwa 3 godziny co 3-4 tygodnie. Ciąża trwa 3 miesiące. Samica rodzi 1-12 młodych, które piją mleko matki.
Szczęśliwa kosztaniczka w Twoim domu!
Jedna czy dwie?
W naturalnym środowisku koszatniczki żyją w stadzie, dlatego jeśli decydujesz się na zakup zwierzątka warto pomyśleć o więcej niż jednym osobniku. Nie stanowi problemu hodowanie dwóch samiczek lub dwóch samców, to bardzo dobrze dogadujące się zwierzątka i nie mają w naturze rywalizować z osobnikiem tej samej płci. Ciekawe będzie również obserwowanie koszatniczek razem, jak wspólnie śpią, bawią się czy jedzą.
Dom dla koszatniczki
Pomimo, że jest to niewielki gryzoń, ma on ogromną potrzebę ruchu, dlatego też potrzebna jest mu całkiem spora klatka. Np. taka o wymiarach minimum 50x100x40 cm. Oczywiście im będzie większa, tym lepiej dla zwierzątka. Koszatniczki należą do kopaczy i rozrzucają swoją podściółkę, a wiąże się niestety z ciągłym sprzątaniem. Ważne jest, aby znajdowało się w niej sporo atrakcji. Domek, tunele, hamaki, drabinki, wszelkiego rodzaju kładki i bezpieczny kołowrotek. Istotnym elementem wyposażenia jest też drewniany element służący do gryzienia. Może to być gałązka, patyk lub pieniek. Zęby koszatniczki wymagają regularnego ścierania, dlatego jest to nieodłączny element w każdej klatce, w której mieszkają koszatniczki.
Coś na ząb
Podstawę diety stanowi siano i suszona zielenina, która szczególnie w okresie letnim może być bardzo różnorodna. Mniszek lekarski, koniczyna, babka lancetowata, nacie, liście truskawek, malin, jeżyn, zioła doniczkowe, kwiaty, liście i gałązki niepryskanych drzew owocowych i innych są właściwym pożywieniem dla koszatniczek.
Aby nie zabrakło w diecie żadnych składników odżywczych, wygodnie i bezpiecznie jest skorzystać z gotowej karmy dedykowanej koszatniczce. W diecie nie powinien znajdować się cukier oraz tłuszcz. Koszatniczki lubią chrupać warzywa jednak są podatne na cukrzycę, dlatego zaleca się unikania podawania słodkich owoców, jabłek, rodzynek czy bananów. Nie zapomnij też o wodzie!
WAŻNE: Normalnym i naturalnym zachowaniem koszatniczek jest tak zwana koprofagia, czyli zjadanie swoich odchodów, dzięki temu uzupełniają one zapotrzebowanie na witaminę K i witaminy z grupy B.
Kąpiele
Ważnym elementem pielęgnacji koszatniczki są „kąpiele piaskowe”. Są one niezbędne wstawianie do klatki kilka razy w tygodniu pojemnika wypełnionego specjalnym piaskiem. Nie zaleca się zostawienia go na dłuższy czas, gdyż może zostać potraktowany jako kuweta. Piaskowe kąpiele są jedną z największych radości tych zwierzątek.
A gdy pojawią się problemy ze zdrowiem
Pielęgnacja koszatniczek nie powinna sprawiać problemów. Zdaniem większości hodowców, zwierzęta te rzadko chorują, o ile mają zapewnione prawidłowe warunki hodowli i odpowiednią dietę. Rzadko się zdarza, że koszatniczki chorują. Jednak są przypadłości, które czasem doskwierają temu maluchowi. Najczęściej wynikają one z niewłaściwego żywienia. Jedną z takich dolegliwości jest cukrzyca. Ważny jest również jej stan psychiczny. Koszatniczka bardzo źle znosi samotność, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednie towarzystwo. Znudzone i osamotnione zwierzę może np. zacząć podgryzać swój ogon lub wyrywać sierść.
Wiek
Odpowiednio pielęgnowana i żywiona koszatniczka w warunkach domowych żyje około 4-8 lat. Kompan znacznie poprawia ich samopoczucie i wydłuża życie.
Witamina C? Nie!
Niektóre gryzonie, w tym świnka morska nie potrafią wytwarzać kwasu askorbinowego, stąd konieczność podawania preparatów z bogatych w witaminę C, ponieważ w diecie nie ma jej w ilościach zapewniających zwierzęciu zdrowie. Całkiem inaczej jest z koszatniczkami! Nie mają one zapotrzebowania na kwas askorbinowy czyli na witaminę C.