Darmowa dostawa od 79,00 zł

Najczęstsze choroby skórne u psów

2023-09-27
Najczęstsze choroby skórne u psów

Jak zbudowana jest skóra psa?

Skóra psa, podobnie jak u innych ssaków zbudowana jest z 3 warstw: tkanki podskórnej, skóry właściwej oraz naskórka. Zazwyczaj jest biała lub szara, pokryta podszerstkiem oraz lśniącą sierścią.

Na zdrowej skórze psa naturalnie występują różne bakterie i grzyby, które odpowiadają za budowę tzw. mikrobiomu. Gdy z jakichś przyczyn drobnoustroje namnażają się, może dojść do rozwoju różnych dolegliwości skórnych.

Choroby skóry u psów – przyczyny i objawy

Choroby skóry u psów są stosunkowo łatwe do rozpoznania. Gdy zwierzak ciągle drapie się bądź gryzie, wylizuje łapy, ociera o meble lub wygryza sierść, możesz podejrzewać, że boryka się z kłopotami skórnymi. Objawiają się one silnym świądem, który prowokuje zwierzę do drapania, co zazwyczaj prowadzi do pogorszenia kłopotów.

Do innych symptomów chorób skóry u psów zaliczyć można zaczerwienienie skóry i jej podwyższoną ciepłotę, ropne wysięki, wysypki, łuszczenie się oraz łupież.

Najczęstsze choroby skóry u psów

Jakie są najczęstsze przyczyny dolegliwości skórnych u naszych czworonogów? Sprawdź, co może dolegać Twojemu pupilowi!

Alergiczne zapalenie skóry

Dolegliwości skórne naszych pupili często bywają powodowane substancjami, które je uczulają – nieodpowiednimi szamponami, środkami na pasożyty czy też detergentami, których używamy w domu. Alergia skórna u psa najczęściej objawia się świądem i wysypką. Zwykle wystarczy ograniczyć kontakt psa z uczulającą substancją oraz wymienić dotychczasowy szampon na kosmetyk hipoalergiczny.

Bakteryjne zapalenie skóry

Na bakteryjne zapalenia skóry narażone są psy z osłabioną odpornością. Wówczas organizm czworonoga zaatakować mogą gronkowce czy paciorkowce, doprowadzające do dolegliwości skórnych. Przykładowymi typami zapaleń skóry u psa są zapalenie ropne, zapalenie mieszków włosowych, zapalenie fałdów.

Grzybica skóry

Grzybica skóry powstaje na skutek nagromadzenia się dermatofitów, które doprowadzają do świądu, wysypki w postaci okrągłych plam, łupieżu, a czasem nawet miejscowego łysienia. Sposobem na zwalczenie problemu jest kąpanie psa w środkach przeciwgrzybicznych.

Choroby pasożytnicze

Pchły i wszy to problemy znane niejednemu właścicielowi psa. Nie jest tajemnicą, że są one bardzo uporczywe, doprowadzając do miejscowych zranień skóry, które są podatne na zakażenia. Na szczęście kłopoty pasożytnicze na skórze psa można łatwo rozpoznać i leczyć, stosując szampony, krople oraz spraye.

Choroby immunologiczne i endokrynologiczne

Czasem problemy skórne są jedynie objawem poważniejszych chorób u psa. Występują one na przykład w niedoczynności tarczycy i chorobach nadnerczy, jak również chorobach autoimmunologicznych takich, jak toczeń czy rumień. Choroby te wymagają specjalistycznej terapii pod okiem weterynarza.

Choroby skóry u psa: jak reagować?

Jeśli zauważysz, że ze skórą Twojego psa dzieje się coś niedobrego, nie zwlekaj – od razu zabierz go na spotkanie z weterynarzem. Specjalista szybko ustali, co jest powodem dolegliwości i zaleci właściwe postępowanie. Na szczęście najczęstsze powody chorób skóry u psów nie są bardzo poważne i z powodzeniem można leczyć je w domowym zaciszu. Pamiętaj, że środki przeciw pchłom, podrażnieniom i alergiom kupisz w naszym sklepie internetowym!

Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 181 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-08
Ok
2024-08-18
Polecam!
pixel