Opinie o Nas
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Odżywianie żółwi lądowych - Co jedzą żółwie?

2021-04-26
Odżywianie żółwi lądowych - Co jedzą żółwie?

Prawidłowa dieta roślinożernych żółwi lądowych z rejonów basenu Morza Śródziemnego oparta jest na różnorodnej mieszance traw, roślin zielnych i kwiatów. Jest to pokarm, którym żywią się na wolności i do takiego pożywienia przystosowane są ich układy trawienne. Dieta musi być typowo wegetariańska, bez dodatku białka pochodzenia zwierzęcego. Zdarza się w naturze, iż żółw roślinożerny pożywi się padliną lub małym bezkręgowcem, ale są to sytuacje niezwykle rzadkie. W związku z tym większość pokarmu żółwi roślinożernych powinien stanowić błonnik roślinny. Pokarm roślinny oferowany żółwiom powinien być bogaty w witaminy A i D3 i musi zawierać więcej dostępnego wapnia niż fosforu. Idealny stosunek wapnia do fosforu powinien wynosić co najmniej 2:1. Dieta powinna być również uboga w tłuszcze, oleje, białka, tiocyjaniany i szczawiany.

Naturalne środowisko, w jakim żyją te zwierzęta, wymusiło na nich żywienie roślinami ubogimi w wodę, np. opuncją, ostami, innymi sukulentami, dlatego unikajmy pokarmów w nią obfitych, tj. pomidory czy owoce (powoduje to nadmierną aktywność jelita). Owoce są ponadto bogate w cukry, dlatego powinny być obecne w diecie jako dodatek i podawane naprawdę sporadycznie. Z owoców najbezpieczniej można podać owoce leśne: jeżynę, malinę, poziomkę, borówkę.

W niewoli żółwie powinny być karmione codziennie roślinami zielnymi, kwiatami i trawami. Doskonałym pokarmem będą więc trawy (tymotka, trawa bermudzka), chwasty, zioła i inne rośliny zielone (mniszek lekarski, wszystkie odmiany koniczyny, lucerna, babka szerokolistna i lancetowata, przywrotnik pospolity, powój polny, kwiat nagietka). Możemy również podać rukolę, cykorię, roszponkę oraz przyprawy w doniczkach (tymianek, bazylia, oregano, mięta). Należy unikać takich roślin jak groszek, fasola. Niedopuszczalnym jest podawanie karmy dla kotów lub psów. W diecie nie powinno się znaleźć białko pochodzenia zwierzęcego. Przekarmianie i nieodpowiednio ułożona dieta doprowadza do nadmiernych przyrostów objawiających się piramidyzacją skorupy, a niedobory mineralno-witaminowe do metabolicznej choroby kości – MBD (krzywica). Dla młodego, rosnącego żółwia już kilka tygodni niewłaściwej diety może przynieść nieodwracalne zmiany w budowie. Niezwykle pomocna jest tutaj suplementacja mineralno-witaminowa. Należy korzystać z preparatów sprawdzonych, zaufanych producentów. Oprócz wapnia najistotniejsza jest suplementacja witaminami D3 i K2, warunkującymi kolejno wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego do krwi, następnie regulującymi procesami włączania wapnia z krwi w budowę masy kostnej. Należy unikać preparatów wprowadzających dodatkową ilość fosforu, którego jest już wystarczająco w diecie.

Dawid Krótki
zootechnik, specjalista ds. rozwoju produktu Tropical