Ogrodowy i parkowy gość - ruda wiewiórka akrobatka
Ruda puchata kitka przymykająca z niezwykłą łatwością między gałęziami drzew w parku, w lesie lub ogrodzie. Przystajemy, oglądamy i obserwujemy. Ten malutki gryzoń potrafi oczarować swoją zręcznością oraz wyglądem. Duży, puszysty ogon w rudym kolorze, spiczaste uszka i dwa duże, bacznie obserwujące oczka. Wiewiórka już 21 stycznia będzie obchodzić swoje święto! A my z tej okazji przygotowaliśmy konkurs na naszym profilu na Facebooku! Poznajmy bliżej wiewiórkę!
7 ciekawostek o wiewiórce
1. Zapasy - zbierają i ukrywają zapasy jedzenia na zimę. Potrafią zmagazynować 3-4 razy więcej jedzenia niż same potrzebują. Czasem o nim zapominają, dzięki czemu przyczyniają się do sadzenie nowych drzew.
2. Spryt - nie dość, że są zwinne i szybkie, to jeszcze sprytne! Potrafią podkradać jedzenie z karmników przeznaczonych dla ptaków. Ich spryt i zręczność pozwala im na różne sztuczki: otwieranie pojemników, czy rozpruwanie woreczków z orzechami.
3. Terytorialność - są bardzo terytorialne i prowadzą samotniczy tryb życia.
4. Zęby - bardzo silne! To dzięki nim bez problemu przegryzają skorupy orzechów czy żołędzi.
5. Wrażliwość - populacja wiewiórek jest zależna od drzew jako swojego naturalnego środowiska, dlatego urbanizacja i wycinka drzew, czyli działania, które wpływają na zmianę środowiska, wpływają także negatywnie na populacje tych gryzoni.
6. Siła - dzięki niej i swojemu długiemu ogonowi może skakać nawet na odległość 6 m!
7. Wyjątkowy ogon - w chłodne i zimowe dni jest kołderką dla wiewiórki I ułatwia wykonywanie akrobacji na drzewach: może być kierownicą podczas skoków oraz jej spadochronem!
Jak zaprosić wiewiórkę do swojego ogrodu?
Może mieszkasz blisko lasu lub zauważyłeś w swojej okolicy wiewiórkę, to możesz podjąć próbę zaproszenia jej do swojego ogrodu. Zacznij od umieszczenia specjalnego karmnika dla nich, w który będziesz regularnie uzupełniaj go orzechami, nasionami czy odpowiedni dobranej mieszanki dostępnej w sklepach zoologicznych. Czym wyróżnia się taki karmnik? Ich konstrukcja umożliwia wiewiórkom dostęp do jedzenia, jednocześnie utrudniając im aby łatwe opróżnienie karmnika.
Te małe gryzonie potrzebują również schronienia. Może to być gniazdko lub dziupla w drzewie. Ważne są także rośliny, jakie posadzisz. Powinny być to drzewa i krzewy, które dostarczą im pożywienia, czyli dęby czy Orzechowce. Unikaj używania środków chemicznych, które mogą im zaszkodzić. Nie zapomnij o świeżej wodzie, regularnie wymienianej. Jeżeli w Twoim ogrodzie mieszka kot to nie zapraszaj do niego wiewiórki.
Czym dokarmiać wiewiórki?
Dokarmianie wiewiórek powinniśmy zacząć od zapamiętania informacji, że to co im podamy to jedynie dodatek do nich naturalnej diety, a nie główne źródło ich pożywienia. Co powinno znaleść się w menu dla wiewiórki? Orzechy włoskie oraz laskowe, nasiona słonecznika, kawałki marchewki oraz i jabłka, a także świeża woda. Unikaj podawania słonych przekąsek czy słodyczy. Świetnym rozwiązaniem dla osób dokarmiających są gotowe mieszanki drobnych nasion i orzechów z najlepszej jakości składnikami odżywczymi, które stanowią cenne źródło zapasów energetycznych w czasie niedobory naturalnego pokarmu, zwłaszcza zimą.
Pamiętaj, że wiewiórki to dzikie zwierzęta, więc zachowaj dystans i obserwuj je z daleka. Nie próbuj ich dotykać czy oswajać.