Opinie o Nas

PSIORADNIK – KOCI KOCI ŁAPKI…

2022-05-09
PSIORADNIK – KOCI KOCI ŁAPKI…

PSIORADNIK – KOCI KOCI ŁAPKI…

Jak prawidłowo dbać o łapy psa i kota?

Łapy czworonogów to bardzo ważne części ciała, które umożliwiają utrzymanie postawy i choć przednie łapy różnią się od tylnych, to bezsprzecznie posiadają wrażliwe opuszki i podatne na urazy pazury. Niekontrolowanie psich i kocich łap, może doprowadzić do wielu komplikacji.

W najnowszym, majowym PSIORADNIKU sprawdzisz, jak dbać o psie łapki i co warto wiedzieć o pielęgnacji opuszków i pazurów.

 

Jak obcinać pazury psu?

Nie u każdego psa zabieg pielęgnacyjny w postaci przycinania pazurków, może przebiec szybko i łatwo. Każdy pies jest inny – tak jak pazury! U psów z jasnymi pazurami obcinanie jest zdecydowanie prostsze, ponieważ pod dobrym kątem pod światło, dobrze widać macierz w środku pazura.

Pazury czworonogów nie powinny być ani za krótkie, ani za długie. Idealnie, gdy pies podczas spacerów sam szlifuje swoje pazurki, jednak domowe pupile nie zawsze mają okazję same zadbać o tą pielęgnację, dlatego należy im w tym pomóc.

U wielu psów występuje również t.zw. wilczy pazur – ostroga, która w toku ewolucji, nie pełni już żadnej znaczącej funkcji, a stanowi pozostałość po psich przodkach. Występujący na zakańczaniu piątego palca pazur nie stykający się z podłożem, może znacząco przyrastać – wymaga więc regularnego przycinania.

Jak zbudowany jest pazur psa?

Psi pazur zbudowany jest z płytki rogowej, łożyska, macierzy i podeszwy. W macierzy pazura znajdują się naczynka krwionośne i zakończenia nerwowe – to bardzo delikatna (a w przypadku uszkodzenia bolesna) część pazura. Odpowiednie skracanie pazurów i utrzymanie optymalnej ich długości, zmniejsza prawdopodobieństwo naruszenia bardzo czułych struktur pazura.

Zabieg przycinania psich pazurków

Jeśli spacery nie wystarczają, aby psiak spiłował swoje pazurki do pożądanej długości, musisz zrobić to samodzielnie – najlepiej szybko, precyzyjnie (i bez stresu). Znacznym ułatwieniem jest posiadanie specjalnej obcinaczki, który usprawni cały proces przycinania pazurów bez dodatkowych „atrakcji”. Warto zabezpieczyć się w spray ochronny w przypadku podrażnienia skóry opuszek palców podczas spaceru np. po urazie, zranieniu czy sezonie zimowym.