Poradnik - sen u kota. Co? Gdzie? I jak?

Pies i kot mają różne potrzeby snu. Koty to większe śpiochy, potrafią przespać nawet 16 godzin, a pies około 10 – 12 godzin. Jednak liczby te mają charakter orientacyjny, zależą od wielu czynników. Jest nim np. rasa psa i kota, tryb dnia, wiek, charakter itp. Zmęczenie pracowitym i aktywnym dniem wpływa również na sen i potrzebę odpoczynku naszych pupili. To samo dotyczy stanu zdrowia, jeśli zwierzak nie czuje się najlepiej będzie spał zdecydowanie więcej, jeśli natomiast jest zdrowy i silny będzie bar dziej aktywny. Szczeniak śpi więcej niż dorosły pies, ponieważ sen jest ważny dla jego prawidłowego rozwoju, dorosłe psiaki potrzebują mniej snu, a starsze znów trochę więcej ze względu na wiek i szybsze męczenie się.
KOTy to miłośnicy spania.
Patrząc na niektóre z nich, można dojść do wniosku, że żyją tylko po to, aby spać. Czasem coś zjedzą i pobawią się lub poprzytulają do właściciela lecz większość czasu przesypiają. Dlaczego? Tak zostały „zaprogramowane” przez naturę - to typowi drapieżcy. Długi sen pomaga im zregenerować siły, aby mieć energie do polowania. Łapanie zdobyczy wymaga bardzo dużo siły i energii. Kot śpiąc oszczędza energię, zachowując ją do momentu polowania. Nie zawsze jednak sen jest mocny i głęboki. Około 3/4 kociego spania to tylko drzemka - koty w tym czasie odpoczywają, jednak stale czuwają i w każdej chwili mogą się obudzić. Potrafią tak drzemać niemalże w każdej pozycji, nawet siedząc. 1/4 czasu spania to sen głęboki. Podczas takiego snu kociak zwija się w puszysty kłębuszek i ma mocno zamknięte oczka. Wtedy również koty mogą mieć sny, lub chrapią.
A kot śpi i śpi…
Koty przesypiają około 16 godzin na dobę, starsze – mogą spać nawet 20 godzin dziennie. Choć każdy mruczek ma swoje własne preferencje, gdzie lubi spać, jest kilka czynników, które wpływają na to jakie miejsce będzie dla niego najbardziej odpowiednie do pełnego odpoczynku.
Kot kieruje się kilkoma prostymi zasadami.
1. Im wyżej, tym lepiej. Dlaczego? A dlatego, że z wyższego poziomu wszystko doskonale widać.
2. Im cieplej, tym lepiej. Pod kocykiem, pod kołderką, w gąszczu poduszek, tam gdzie ciepło, ciemno i spokojnie.
3. Im ciaśniej tym lepiej. W szafie, kartonie, szufladzie, koszyku. Poziom lęku u zwierząt zmniejsza się w bezpiecznych i małych przestrzeniach.
4. Na ulubionym człowieku Na kolanach, klatce piersiowej, plecach, szyi, głowie. Człowiek jest doskonałym źródłem ciepła i... głaszcze.
O czym śni kot?
Czy koty mają sny?
Prawdopodobnie tak jak u człowieka umysł kota podczas snu przetwarza to, co wydarzyło się w ciągu dnia, więc można przypuszczać, że śni o tym co lubi najbardziej, czyli np. o ulubionej zabawie.
Gdzie najchętniej śpi kot?
Tam, gdzie czuje się bezpiecznie, wygodnie i spokojnie. Często możemy spotkać kociaka śpiącego w przedziwnych miejscach i przedziwnych pozycjach. Najczęściej są to miejsca, gdzie kotu jest ciepło – uwielbiają drzemki w blasku słońca na parapecie, przy grzejniku oraz na wcześniej wspomnianych kolanach swojego właściciela.
POZYCJE KOTA PODCZAS SNU
1. Pozycja Sfinksa
Leżenie na brzuchu, z łapami wyciągniętymi równolegle do podłoża, głową uniesioną, lekko zniżoną w kierunku łapek lub położoną na nich.
2. Na krewetkę
Kociak leży na boku, łapy ma wyciągnięte prostopadle do niego lub lekko podkulone.
3. Kłębek
Kot leży na boku, ze zwiniętym tułowiem, tak że jego głowa dotyka tylnych łapek. Na taki koci sen mogą pozwolić sobie mruczki, którym nic nie zagraża.
4. Z otwartymi oczkami
Z jednym okiem otwartym śpią koty, które czują się niepewnie, kontrolują otoczenie nawet podczas snu, z obawy przed niebezpieczeństwem.
5. Na plecach
W tej pozycji kociak jest całkiem bezbronny, jego łapy rozłożone są na boki lub lekko podciągnięte do tułowia. Brzuszek odkryty. Ta pozycja oznacza, że Twój kot ufa ci bezgranicznie.
Drapak nie musi służyć jedynie do drapania. Może stać się małym placem zabaw lub wielofunkcyjnym meblem Twojego mruczka. Posiada domek i podwieszony tunel, trzy platformy tarasowe obite pluszem. Łączy w sobie kilka ulubionych miejsc do wypoczywania i snu mruczka.
Tunele i domki amiplay Hygge to produkty wykonane z ekologicznego, ale bardzo wytrzymałego szarego filcu pochodzącego z recyklingu włókien poliestrowych. Produkty wyposażone są w dwustronną poduszkę. Z jednej strony wykonana z miłego w dotyku polaru, a z drugiej strony ze wzorzystej tkaniny poliestrowej.
Spraw mu radość, kupując mu legowisko na kaloryfer. Kot będzie mógł wylegiwać się na nim, spać i obserwować otoczenie. Dzięki specjalnemu stelażowi legowisko jest niezwykle stabilne, a pluszowy materiał miękki i przyjemny w dotyku.
Legowisko zamknięte Minou w kształcie budki idealnie nadaje się dla psa małej rasy lub kota. Zostało wykonane z wysokiej jakości poliestru. Miękki plusz, którym legowisko zostało wykończone, gwarantuje ciepło i wygodę Twojemu pupilowi. Dzięki nietypowemu kształtowi daje poczucie bezpieczeństwa.