Psioradnik - Kiedy i jak odrobaczać psa lub kota

JAK często odrobaczać KOTA?
JESLI TWÓJ KOT Przebywa jedynie w domu, ryzyko zarażenia jest bardzo niewielkie. Zwłaszcza gdy w domu nie mieszka pies, który może przynieść choroby z dworu. Jeśli natomiast kociak jest wychodzący, ryzyko zachorowania jest zdecydowanie większe.
ODROBACZANIE: co 3-6 ms
Jak często odrobaczać PSA
JESLI TWÓJ PIES Bywa przeważnie w domu i wychodzi na spacery w miejsca, gdzie nie ma kontaktu z: publicznymi parkami, odchodami innych psów lub kotów bądź surowym mięsem. Ryzyko zachorowania jest mniejsze. Jeśli natomiast często przebywa w takich miejscach lub ma skłonności do zjadania podczas spaceru wszystkiego, co znajdzie na swojej drodze, ryzyko zarażenia jest dużo większe.
ODROBACZANIE: co 1-3ms.
JAK rozpoznać, ze pupil ma pasożyty?
Zwykle to, czy nasz pupil ma robaki, jest dla
nas niewidoczne. Jednakże, gdy inwazja jest
już bardzo intensywna, mogą pojawić się
następujące objawy:
- Biegunka (śluzowate odchody)
- Swędzenie i podrażnienie odbytu
- Ciężki oddech
- Senność
- Kaszel
- Brak apetytu
- Wypadająca sierść
- Wymioty
SZCZEPIENIA - OBOWIAZEK każdego właściciela!
DLACZEGO są tak ważne?
Szczepienia psa i kota są tak samo ważne, jak szczepienia u ludzi. Zgodnie z Polskim prawem obowiązkowe jest tylko jedno szczepienie: przeciwko wściekliźnie. Warto jednak zaszczepić psa przed innymi groźnymi chorobami zakaźnymi, które w konsekwencji mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Do grupy szczepień zasadniczych zalicza się szczepienie: przeciwko parowozie, nosówce chorobie Rubata (zakaźne zapalenie wątroby). Pozostałe to szczepienia dodatkowe, czyli takie, które można wykonać dla zdrowia zwierzaka, ale nie są bezwzględnie wskazane.
KALENDARZ SZCZEPIEŃ
5-6 tydzień: nosówka i parwowiroza.
8-9 tydzień: nosówka, parwowiroza i choroba Rubartha, ewentualnie – leptospiroza.
12-13 tydzień: nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, wirus parainfluenzy i adenowirus (to wirusy wywołujące zapalenie górnych dróg oddechowych, czyli tzw. „kaszel kenelowy”), ewentualnie – leptospiroza.
12-16 tydzień: obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie
15 miesięcy: szczepionka pięcioskładnikowa
(nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, wirus parainfluenzy i adenowirus) + leptospiroza + wścieklizna. Powyżej 2 roku życia psa szczepimy go co roku: szczepionka pięcioskładnikowa (nosówka, prowizora, choroba Rubartha, wirus para influenzy i adenowirus) + leptospiroza* + wścieklizna.