Darmowa dostawa od 79,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Węże - poznaj gatunki hodowlane

2024-07-01
Węże - poznaj gatunki hodowlane

Terrarystyka jest dziedziną zoologii, która cały czas się rozwija i z roku na rok, przybywa osób decydujących się na posiadanie egzotycznego zwierzęcia. W poniższym artykule opiszemy najbardziej popularne gatunki węży hodowanych w Polsce i na świecie. Zachęcamy w szczególności do sprawdzenia w najbliższym sklepie Family Pets & Zoo kiedy odbywać się będzie najbliższy event terrarystyczny, aby porozmawiać ze specjalistami w zakresie doboru odpowiedniego gatunku węża, zapewnieniu mu odpowiednich warunków bytowych.

Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus)

Jest to mały dorastający do 120-150cm (maks. 180cm) i ważący 300-500g (maks. 800g) gatunek węża, pochodzący głównie z rejonów Stanów Zjednoczonych (północno – wschodnia część). Ze względu na swoją wielkość, temperament i łatwość hodowli, jest najczęściej wybieranych wężem w Polskich hodowlach. Dzięki, temu, że ich hodowla i rozmnażanie jest stosunkowo prosta, hodowcom na świecie udało się, uzyskać kilkaset różnych odmian kolorystycznych. Coraz częściej można spotkać hybrydy, powstałe z krzyżowania, z innymi przedstawicielami Colubridae (np. Lampropeltis). Żyje średnio 15-20 lat.

Pyton królewski (Python regius)

Gdy czuje się zagrożony zwija się w specyficzny sposób i wyglądem przypomina trochę piłkę, stąd jego angielska nazwa ball python (pyton piłka/kulka). Jest to średniej wielkości wąż osiągający maksymalnie 160cm (najczęściej 100-130cm) i wagę do 5kg (najczęściej 1,5kg-3kg). Zamieszkuje on tereny Afryki Zachodniej i Środkowej. Prowadzi skryty tryb życia, większość czasu spędzając w norach. Jest aktywny głównie w nocy i o świcie. Ze wszystkich gatunków węży posiada najwięcej odmian barwnych i ich krzyżówek (kilka tysięcy). W hodowlach żyje średnio 15-25 lat jednak są znane przypadki przekroczenia bariery 40 i 50 lat.

Boa cesarski (Boa imperator)

Błędnie nazywany boa dusicielem (Boa constrictor). Jest to średniej wielkości wąż, osiągający od 1,5m do 2,5m (maksymalnie 3m) i wagę 3-10kg (maks. 15kg). Zamieszkuje tereny Ameryki Środkowej i północną część Ameryki Południowej. Bywa agresywny (szczególnie młode osobniki). Posiada kilkadziesiąt odmian barwnych. W odróżnieniu od pozostałych opisanych w tym artykule węży, jest gatunkiem jajożyworodnym (pozostałe są jajorodne). Żyje średnio 20 – 30 lat.

Wąż mahoniowy (Lamprophis fuliginosus)

Jeden z mniejszych węży występujących w hodowlach. Osiąga najczęściej 70-120cm (maks. 150cm). Najczęściej, decydują się na niego osoby, które marzą o małym gatunku węża lub te które nie mają miejsca na większe terrarium.  Jest wężem o spokojnym temperamencie żyjącym na terenach kontynentu Afrykańskiego. Posiada kilka odmian barwnych. Żyje średnio 10-15 lat.

Pyton birmański (Python bivittatus)

To jeden z największych gatunków węży. Osiąga średnio 3-5m (maksymalnie 6-7m) i wagę 30-50kg (maks. 100kg + ). Zamieszkuje tereny południowej Azji. Jest silnym wężem o umiarkowanym temperamencie. Mimo swoich rozmiarów, szybko się oswaja i jego obsługa nie stanowi większego problemu. W hodowlach spotyka się kilkadziesiąt odmian barwnych. Żyje średnio 15-25 lat.

Pyton zielony – (Morelia viridis)

Jest jednym z najładniejszych, spotykanych na świecie węży. Większość osobników jest soczyście zielona, z elementami żółtego i/lub niebieskiego. Jest gatunkiem o średniej długości 120 -150cm (maks. 200cm) i wadze 1-2kg (maks 2,5kg). Zamieszkuje tereny  Nowej Gwinei, Wyspy Aru i półwyspu York. Jest to wąż, który ma dużo większe wymagania bytowe od pozostałych opisanych wyżej węży a jego rozmnożenie jest jednym z trudniejszych. Jest gatunkiem agresywnym, który wyciąga się, najczęściej tylko w sytuacjach tego wymagających (wizyta u weterynarza czy sprzątanie zbiornika). Jako jedyny z wspomnianych wyżej gatunków, prowadzi typowo nadrzewny tryb życia  Żyje średnio 15-25 lat.

Polecane

Yokuchi Haisui Base 2L

Yokuchi Haisui Base 2L

60,99 zł brutto/1szt.
Yokuchi Tensui mist 200ml

Yokuchi Tensui mist 200ml

26,99 zł brutto/1szt.
Yokuchi Hohi caps 10szt

Yokuchi Hohi caps 10szt

20,99 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 160 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-07
Zakupy w sklepie ZooKarina są zawsze sprawne i szybkie. Profesjonalna obsługa klienta. Zamówienie, zakup i wysyłka.
2024-06-26
Szybko i taniej niż u konkurencji
pixel