Opinie o Nas
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Więcej ciałka do kochania, czyli otyłość u psów I kotów.

2021-11-02
Więcej ciałka do kochania, czyli otyłość u psów I kotów.

Otyłość - co to znaczy?

Otyłością określa się stan charakteryzujący się zwiększeniem masy ciała w związku z nadmierną ilością odłożonej tkanki tłuszczowej, prowadzący do niekorzystnych zmian w organizmie. Jak dowodzą lata obserwacji, problem ten, choć zazwyczaj generalizowany w odniesieniu do gatunku ludzkiego, coraz częściej zaczyna dotyczyć również psów i kotów.

Przyczyny otyłości - pierwotnej

Jest to najczęściej spotykany typ otyłości, będący efektem czynników genetycznych w połączeniu z behawioralnymi i często nieprawidłowymi nawykami.

Przekarmianie: czyli podawanie zbyt dużych porcji pożywienia lub stosowanie zbyt kalorycznych karm, niedostosowanych do potrzeb psa, często ze zbyt dużą podażą tłuszczów i węglowodanów.

Brak adekwatnej ilości ruchu: poprzez co zwierzę nie ma możliwości spożytkowania energii dostarczonej z pokarmem. Niektóre typy podawanych leków, np. przeciwzapalne (fenobarbital).

Predyspozycje poszczególnych ras: typuje się kilka ras, które w szczególny sposób zagrożone są otyłością i wymagają wzmożonej dbałości w tym zakresie. Należą do nich m.in.: cairn terier, west highland white terier, terier szkocki, owczarek szetlandzki, basset, cavalier king charles spaniel, jamnik, beagle, cocker spaniel oraz labrador czy retriever.

Wiek: w okresie starzenia organizmu zwierzęcia zmniejsza się jego masa mięśniowa powodując spadek zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Dodatkowym czynnikiem wpływającym w tym okresie na przyrost masy ciała jest spadek aktywności psiaka.

Przyczyny otyłości - wtórnej

Wynika z nieprawidłowości metabolicznych u czworonoga,

często powiązanych z zaburzeniami hormonalnymi w organizmie,

takimi jak np.:

 • Cukrzyca
 • Niedoczynność przysadki
 • Niedoczynność tarczycy
 • Nadczynność kory nadnerczy
 • Zabiegi sterylizacji/kastracji

SKUTKI OTYŁOŚCI

Do najczęściej spotykanych problemów zaliczamy:

Problemy endokrynologiczne:

 • Cukrzyca
 • Nadczynność kory nadnerczy
 • Problemy ortopedyczne:
 • Zwyrodnienia kręgosłupa
 • Przepuklina krążków międzykręgowych
 • Dysplazja stawów biodrowych
 • Przeciążenia stawów
 • Zerwanie więzadła krzyżowego
 • Problemy otłuszczenia
 • Narządów wewnętrznych
 • M.in. serca prowadzące do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz niewydolności oddechowej
 • Nadciśnienie tętnicze
 • Zawyżony poziom cholesterolu oraz lipidów w krwi, powodujący powstawanie miażdżycy
 • Problemy z narządami wydzielniczymi
 • (wątroba, trzustka) w związku z utrudnioną ich pracą.
 • Obniżenie odporności organizmu
 • Problemy z nietrzymaniem moczu
 • Zwiększona podatność na choroby nowotworowe
 • Problemy skórne
 • Brak wytrzymałości
 • (pies na skutek dyskomfortu odczuwanego w wyniku zmęczenia niechętnie podejmuje jakąkolwiek aktywność fizyczną co z kolei sprzyja rozwojowi otyłości)
 • Termoregulacja - W związku ze zmniejszeniem ilości wody w organizmie na rzecz tkanki tłuszczowej dochodzi do zaburzeń termoregulacji. Zwierzę szybciej się przegrzewa. W trakcie upałów stwarza realne zagrożenie udarem cieplnym.

 

ODCHUDZANIE

Zgubienie nadprogramowych kilogramów u zwierzaka nigdy nie jest łatwe, dlatego dużo lepiej jest zapobiegać otyłości, trzymając się wskazówek żywieniowych podanych na karmie. Jednak jeśli nasz pupil ma już nadwagę lub otyłość, warto udać się do weterynarza, który zaplanuje stopniowe odchudzanie w bezpieczny sposób. Zbyt mocne forsowanie otyłego zwierzęcia jest niewskazane. Podstawą odchudzania jest wprowadzenie odpowiedniej diety oraz stwarzanie zwierzęciu jak najwięcej okazji do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Głodzenie zwierzaka nie wchodzi w grę, warto wybrać specjalne karmy typu light przeznaczone właśnie dla zwierząt z nadwagą. Mają one obniżoną wartość kaloryczną i pomogą mu w zrzuceniu wagi, bez ciągłego uczucia głodu.

 

Chcesz wiedzieć więcej o warzywach i owocach odpowiednich dla Twojego psa? Zajrzyj TUTAJ.

Dieta odchudzająca

bezpieczne i skuteczne odchudzanie psa i kota

Wyznaczenie odpowiedniej dawki kalorii w diecie to jedno. Ale oprócz tego konieczne jest znalezienie najlepszej karmy, która pozwoli łatwiej zrzucić nadmiar kilogramów. Odchudzanie psa będzie wymagało znalezienia karmy, która:

ma obniżoną zawartość tłuszczu

w takich karmach tłuszcz zastępowany jest węglowodanami, które skutecznie redukują nam końcową ilość kalorii w dawce. Naturalna w nich będzie obecność takich produktów jak ryż, ziemniaki, otręby czy duża ilość warzyw.

ma zwiększoną ilość włókna surowego

włókno daje większą dawkę karmy o mniejszej strawności. Dzięki temu pobranie energii jest mniejsze, a żołądek pełniejszy.

Należy pamiętać, że dużo lepszym rozwiązaniem jest znalezienie specjalnej karmy o niższej zawartości energii i podawanie jej w normalnych ilościach niż stosowanie karmy o standardowej zawartości kalorii przy podawaniu jej w małych ilościach. To drugie rozwiązanie obniży nam ilość energii w dawce, ale jednocześnie obniży także podaż białka i składników mineralnych. A to może szybko prowadzić do dużych niedoborów w organizmie psa.

ZABAWKI

Przydadzą się również różnego rodzaju zabawki - na przykład wędki czy myszki dla kotów, piłeczki czy szarpaki dla psów. Dobrym pomysłem będzie zakup zabawek typu Kong, dzięki którym zwierzak zostanie zmuszony do wysilenia się by zdobyć upragniony posiłek.

Znajdź idealną zabawkę dla Twojego pupila >>TUTAJ<<

KARMA

Jeśli chcesz odchudzić swojego psa skutecznie, to ważne jest, abyś wybrał/a odpowiednie jedzenie. Odpowiednie, to znaczy jakie? Najlepiej niech będzie to jedzenie z kategorii light, o obniżonej zawartości tłuszczu. Jednak ważne jest też, aby pomimo obniżonej zawartości tłuszczu karma nie miała większej ilości węglowodanów. Skuteczna karma light dla Twojego psa powinna mieć obniżoną zawartość tłuszczu oraz węglowodanów, przy odpowiednim poziomie białka, z którego Twój pies będzie mógł w pierwszej kolejności czerpać energię. ACANA Light & Fit to formuła, dzięki której odchudzanie psa stanie się łatwiejsze. Psy to względni mięsożercy. Są przystosowane do diety bogatej w białko zwierzęce, które zapewnia im szczytową kondycję i zdrowie. ACANA HERITAGE Light & Fit zawiera pełnowartościowe białko zwierzęce: kurczaka z chowu bez klatkowego oraz flądrę poławianą w naturalnym środowisku. Dlatego wybór tej karmy gwarantuje jakość, która też jest ważna dla redukcji masy ciała.

PIES

Karmy suche

Wyznaczenie odpowiedniej dawki kalorii w diecie to jedno. Ale oprócz tego konieczne jest znalezienie najlepszej karmy, która pozwoli łatwiej zrzucić nadmiar kilogramów. Wybieraj karmę bogatą w białko z niewielką zawartością węglowodanów. Białko przyczynia się do zwiększenia masy mięśniowej, a zredukowana ilość węglowodanów pomaga kontrolować nadmiar tkanki tłuszczowej.

Sprawdź ofertę karm BRIT Care light >>TUTAJ<<

Karmy MOKRE

Karma mokra to idealne rozwiązanie dla psów z nadwagą. Pomaga osiągnąć i utrzymać optymalną masę ciała dzięki zmniejszonej zawartości tłuszczu. Odpowiednio zbilansowana, ułatwia odchudzanie pupila i utrzymanie jego prawidłowej masy ciała. Karmy te są nie tylko dobre dla psów z nadwagą, ale również takich, które z różnych przyczyn niewiele się ruszają.

Sprawdź ofertę produktów light >>TUTAJ<<

przysmaki

Podczas nadwagi i w trakcie odchudzania psa należy zwrócić uwagę na skład podawanych przysmaków. Receptura przysmaku powinna łączyć niską zawartość energii (poniżej 3 kcal/szt.) oraz wysoką smakowitość. Nisko tłuszczowe źródło białka to doskonałe źródło pożywienia dla psów wymagających kontroli wagi.

 

KOT

Karmy suche

Karmy dla kotów możemy podzielić na te dla mruczków z nadwagą oraz zapobiegające nawadze. W przypadku kotów po zabiegu kastracji czy sterylizacji lub tych z tendencją do tycia. Pełno porcjowa karma dla kotów z nadwagą i otyłych oraz potrzebujących utrzymać prawidłową masę ciała to karma wysoko-strawna o niskiej gęstości kalorycznej i wysokiej zawartości białka.

Znajdź odpowiednią karmę dla Twojego kota >>TUTAJ<<

Karmy MOKRE

Karma mokra to idealne rozwiązanie dla kotów po zabiegu kastracji czy sterylizacji lub tych z nadwagą. Przede wszystkim dlatego, że zawiera sporą ilość wody! Odpowiednio zbilansowana, karma mokra dedykowana dla kotów z nadwagą ułatwia odchudzanie mruczka i utrzymanie jego prawidłowej masy ciała, która po kastracji zmienia się.