Wyprawka dla królika
Króliki to sympatyczne zwierzęta, które coraz częściej wybierane są jako domowe pupile. Zanim zdecydujesz się na zakup zwierzaka, zastanów się czy królik będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojej rodziny. Nie są to bardzo wymagające zwierzęta, dlatego często stają się prezentem dla dzieci. Nie zapominajmy jednak o tym, że odpowiedzialność zawsze spoczywa na osobie dorosłej, która kontroluje czy dziecko w sposób odpowiedni dba o królika.
RASY KRÓLIKA
LEW - Bardzo bujna grzywa, która przypomina grzywę lwa., mała głowa, krótsze uszka
BARAN - Długie, leżące i delikatne uszy, zabawne i figlarne
MINIATURKA - Królik o krótkiej sierści, gładkowłosy, najczęściej spotykana rasa
MINI REX - Gęste, pluszowe, wyjątkowo aksamitne, ciekawski, wesoły i wyjątkowo pogodny, mało strachliwy
Klatka
Kupując klatkę, warto wybrać taką w której królik będzie mógł poruszać się swobodnie. Dobrym wyborem będzie klatka firmy Ferplast, tak zaprojektowana aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo Twojego pupila. W klatce ustaw poidełko, miseczkę na pokarm, paśnik na siano. Możemy zaopatrzyć się także w domek, w którym pupil będzie mógł spać i bezpiecznie się chować. Pamiętajmy o wypuszczaniu pupila z klatki, tak często jak to możliwe.
Nie zapomnij o regularnym myciu klatki i kuwety. Dobrym rozwiązaniem będzie higieniczny płyn Vetinet firmy Eurowet, który usuwa zanieczyszczenia biologiczne i mechaniczne, o właściwościach myjących z olejkiem eukaliptusowym, który odstrasza owady.
Podłoże
W tym przypadku warto podzielić klatkę na dwie strefy – jedną do spania, jedzenia i odpoczywania, a drugą do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Przestrzeń relaksacyjną możemy wyścielić miękkim podkładem. Dobrze sprawdzą się miękkie materiały, kocyki czy sianko. Takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w momencie gdy nasz królik załatwia się jedynie do kuwety.
Do wyściełania kuwety dla królika można użyć drewnianego, papierowego czy silikonowego żwirku, wiórek celulozowych lub podkładów, które wchłaniają wilgoć i brzydkie zapachy. Zadbaj także o zabawki do zgryzania, domki, tunele czy piłeczki do zabawy. Króliki chętnie bawią się, podgryzają. Dobrym przykładem będzie rolka Trixie czy kolorowa zabawka Panama Pet, wykonane z naturalnych i bezpiecznych elementów.
Karma i przysmaki
Dieta naszego królika powinna zawierać głównie wysokiej jakości siano, jako źródło włókna pokarmowego, które utrzymuje optymalny proces trawienny. Powinna być bogata w suszone zioła, warzywa i owoce. Dla pełnego zdrowia naszego królika warto zakupić przysmaki, preparaty witaminowe i suplementy. Warto sięgnąć po mieszanki liofilizowanych owoców takich jak malina, jeżyna czy truskawa, które zwierają błonnik, przeciwutleniacze i są bogate w witaminy - Powerki leśne skarby dla gryzoni - czy owoce tropikalne takie jak kiwi, banan i ananas jako źródło potasu, wit. C Powerki Mix tropikalny liofilizowany.
Nasz królik nie pogardzi także Samkersem Vita Herbal Funkcional Dzień Dobry dający energię, bogaty w marchew, lucernę, pomidory suszone i nagietek oraz Smakers Ziołowy spokój zmniejszający stres, który zawiera owoce czarnego bzu, lawendę, rumianek i melisę.
Pielęgnacja
Jeśli planujesz zakup królika długowłosego konieczne będzie posiadanie szczotki lub grzebienia. Warto zaopatrzyć się w specjalne cążki do obcinania paznokci. Na pierwsze obcinanie lepiej wybrać się do weterynarza, który nauczy nas jak to zrobić poprawnie. Od czasu do czasu możesz wykąpać swojego pupila w delikatnym szamponie, przeznaczonym dla małych zwierząt. Hexoderm szampon dermatologiczny firmy Eurowet reguluje mikroflorę skóry, zapobiega wysuszaniu i wspomaga problemy dermatologiczne.
Transporter
Klatka transportowa jest szczególnie przydatna, gdy trzeba zabrać pupila na wakacje czy do weterynarza. Dno klatki wyłóż czymś miękkim i antypoślizgowym, żeby zwierzę nie ślizgało się w czasie transportu. Jeśli Twój królik łatwo się stresuje, przed wyjściem spryskaj wnętrze transportera specjalnym sprayem uspokajającym.
WARTO WIEDZIEĆ :
- Królik zjada swoje odchody – cekotrofy – z których odzyskują witaminy oraz niezbędne kwasy tłuszczowe – źródło ich energii.
- U królików zęby rosną cały czas. Bardzo ważne jest podawanie im czegoś do gryzienia w celu ich ścierania.
- Gałązki drzew czy drewniane zabawki i przysmaki rozwiążą ten problem.
- Króliki dbają o higienę w sposób podobny dla kotów. Regularnie dbają o futerko, wylizując je tak samo jak koty. Lubią też myć siebie nawzajem, co również umacnia więzy między nimi.