Darmowa dostawa od 79,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wyprawka dla żółwia. Jak wyposażyć terrarium.

2024-05-08
Wyprawka dla żółwia. Jak wyposażyć terrarium.

Mamy żółwia i co dalej? Jakieś terrarium, wyposażenie, pożywienie, woda, basen. Od czego zacząć. Z tym pytaniem kłopocze się wielu z nas. Niestety z rzadka przeglądamy publikacje specjalistyczne w tym temacie. Zazwyczaj podglądamy jak to jest przygotowane w klepie zoologicznym. To dobry punkt wyjścia, lecz najlepiej skonsultować się ze specjalistami od żółwi, którzy określą nam wszystkie potrzeby naszego pupila. Zachęcamy jednak, aby sięgnąć po odpowiednią lekturę i specjalistyczne poradniki. Żółwie są zwierzętami, które nie wymagają dużej uwagi, ale potrzebują odpowiednich warunków w swoim nowym domku. Musimy też zastanowić się i podjąć decyzję jaki rodzaj żółwia chcielibyśmy posiadać. Inaczej trzeba podejść do gatunku lądowego, a zupełnie inaczej do wodno-lądowego.

Najczęściej występującymi żółwiami w handlu są:

  • stepowe [Testudo horsfieldii] i greckie [Testudo Hermanni] - oba gatunki są lądowe
  • Pseudemys nelsoni - gatunek wodno - lądowy

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla żółwia?

Żółwie lądowe:

Żółwie wodno-lądowe

Terrarium: 
min. 100x50x50 (optymalnie 150x50x50cm). 

Akwaterrarium:  
min. 100x50x50 (optymalnie 150x50x50cm). 

Wyposażenie terrarium:
żarówka grzewcza (UVA), żarówka UVB (10.0), rośliny, odpowiednie podłoże, rury korkowe, jaskinia, basen na wodę, miska na pokarm
Wyposażenie akwaterrarium:
filtr, grzałka, żarówka UVA i UVB (5.0), korzenie, skały, wyspa, odpowiednie  podłoże
Pokarm:
Mniszek lekarski, liście truskawek, jeżyn, czarnej porzeczki, koniczyna biała i czerwona, babka szerokolistna i lancetowata, pokrzywa, cykoria, powój polny, pięciornik gęsi
Pokarm:
roślinność wodna, mniszek lekarski, babka lancetowata, krewetki, gammarus, rybki akwariowe, ślimaki
Suplementacja: witaminy z d3, sepia/wapń bez d3 Suplementacja: witaminy z d3, sepia/wapń bez d3

Niezależnie od tego, na który gatunek się zdecydujemy powinniśmy pamiętać o tym, że miejscem życia żółwi powinien być odpowiednio urządzony zbiornik, w którym powinny spędzać 95% czasu. O ile wyciąganie co jakiś czas jest dopuszczalne o tyle puszczanie żółwi luzem po mieszkaniu już nie. Niestety jest to nadal obowiązujący trend, który często powoduje poważne problemy zdrowotne.

W przypadku wymienionych żółwi lądowych należy również pamiętać o tym, że są to zwierzęta wymagające dokumentów potwierdzających ich legalne nabycie, na podstawie których nowy właściciel ma obowiązek w ciągu 14 dni od kupna, zarejestrować żółwia w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym.  

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 141 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Szybko, sprawnie !!!! Towar bardzo dobry !!!! Polecam.
2024-05-09
Bardzo szybka dostawa , wszystko w porządku polecam
pixel