Darmowa dostawa od 79,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wyprawka dla żółwia - jak wyposażyć terrarium?

2023-05-22
Wyprawka dla żółwia - jak wyposażyć terrarium?

Rodzaje żółwi i ich potrzeby

Żółwie to stworzenia, które posiadają specyficzne potrzeby, zarówno te dotyczące warunków bytowania, jak i odżywiania. W zależności od gatunku żółwie mogą być wodne lub lądowe, co wpływa na ich wymagania dotyczące terrarium lub akwarium, w którym są trzymane.

Żółwie wodne

Żółwie wodne to gady, które stale muszą przebywać w sąsiedztwie wody, która musi być musi cechować się odpowiednią jakością. Woda w akwarium dla żółwia powinna być regularnie czyszczona, na przykład za pomocą specjalnego filtra.

Oprócz wody żółwie wodne potrzebują miejsca, gdzie będą mogły wypoczywać pomiędzy kąpielami. W akwarium powinny znajdować się płytkie strefy z piaskiem lub żwirem, lub kamienie, na których będą mogły wylegiwać się w świetle dziennym lub sztucznym.

Żółwie wodne jedzą głównie rośliny, jak również mięso i ryby. Ich dieta powinna być zbilansowana i dostosowana do potrzeb konkretnego gatunku.

Żółwie lądowe

Żółwie lądowe wymagają przede wszystkim suchego otoczenia. W terrarium powinno znaleźć się odpowiednie podłoże, takie jak piasek lub żwir, na którym żółw będzie mógł wygrzebać sobie norę. Ważne jest również zapewnienie gadowi odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza.

Żółwie lądowe potrzebują również miejsca, gdzie będą mogły wypocząć i schować przed ciekawskim wzrokiem domowników. W terrarium należy umieścić elementy takie jak kawałki drewna, skały lub skorupki, które zapewnią im odpowiednie miejsce na odpoczynek. Innym rozwiązaniem może być dekoracyjny domek do terrarium. Dieta żółwi lądowych składa się głównie z roślin, ale również z mięsa i owadów.

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla żółwia?

Podpowiadamy, w co warto zaopatrzyć się przed zakupem żółwia.

Terrarium

Pierwszym i najważniejszym elementem wyprawki dla żółwia jest odpowiednie terrarium. Powinno być ono dostosowane do potrzeb konkretnego gatunku żółwia i zapewniać mu odpowiednią przestrzeń do ruchu. W terrarium powinny znaleźć się elementy takie, jak źródło światła UVB oraz filtr wody (w przypadku żółwi wodnych).

Podłoże

Podłoże w terrarium dla żółwia powinno być łatwe w czyszczeniu i zapewniać dobrą przepuszczalność wody. Dobrym wyborem jest piasek lub żwirek, który nie będzie zatykał filtrów i umożliwi żółwiowi wygrzebanie sobie nory.

Miska na wodę

Żółwie potrzebują osobnej wody do picia oraz kąpieli, dlatego ważnym elementem wyprawki jest miska na wodę. Powinna ona być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym dla zwierzęcia.

Miejsce na odpoczynek

Żółwie potrzebują miejsca, gdzie będą mogły odpocząć, a w razie potrzeby – ukryć się. W terrarium warto umieścić np. kawałki suchego drewna, kamienie, muszelki, czy gotową ceramiczną lub kamienną budkę.

Dopasowana karma dla żółwia

W terrarium należy umieścić miskę na karmę, gdzie żółwie będą mogły zjeść swoje posiłki. Podawanie ich zwierzęciu w jednym miejscu zmniejszy ryzyko zanieczyszczania terrarium. Dieta powinna być różnorodna, zbilansowana i dostosowana do gatunku żółwia.

Wyprawka dla żółwia - podsumowanie

Wyprawka dla żółwia to kluczowy element utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia tego ciekawego stworzenia. Jeśli jesteś na etapie kompletowania wyposażenia dla skorupiastego przyjaciela, zajrzyj do sklepu ZOO Karina. U nas znajdziesz wszystko, czego Twojemu żółwiowi potrzeba do pełni szczęścia!

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 144 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-15
Bardzo szybka wysyłka. Jednak jeden produkt otrzymałam nie ten, który został wybrany do zamówienia.
2024-05-09
Bardzo szybka dostawa , wszystko w porządku polecam
pixel