Zwierzęta vs Rośliny - jakie rośliny są szkodliwe dla zwierząt domowych?

W dobie pandemii coraz częściej mamy ochotę zapraszać naturę do naszych domów i mieszkań. Kolekcjonujemy egzotyczne okazy roślin i interesujemy się poszerzeniem swojej rodziny o jakieś zwierzątko.
Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny idą w parze ze zwierzętami. Wiele kuszących nas okazów jest szkodliwych lub wręcz zabójczych dla naszych pupili.
Nawet jeżeli nasze zwierzaki nie wykazują zainteresowania roślinami, nie znaczy to, że kiedyś, pod naszą nieobecność nie uznają ich za świetną przekąskę.
W przypadku psów, królików lub gryzoni sprawa jest dość prosta – najlepiej stawiać rośliny, poza zasięgiem ich ciekawskich nosków.
Jednak problem pojawia się w przypadku ptaków i kotów, które nie mają problemu ze znalezieniem się na szczycie najwyższej szafy. W ich przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na to jakie gatunki roślin trzymamy w domu.
Grafika poniżej przedstawia wybrane rośliny szkodliwe dla zwierząt. Warto też mieć podejście do roślin trochę jak do grzybów – jeżeli nie znamy danego gatunku lub nie możemy znaleźć o nich informacji, traktujemy je jako trujące.
Przykłady roślin niebezpiecznych dla zwierząt
Szczególnie toksyczne, również dla nas są m.in. Adenium Obesum, Wilczomlecze czy Syngonium. Mogą wywołać poparzenia skóry czy przewodu pokarmowego, dlatego szczególnie się ich wystrzegajmy.
Większość sukulentów, możemy z góry traktować jako toksyczne, choć i od tej reguły znajdą się wyjątki np. agawa, echeveria, haworthia, lithopsy, a wśród kaktusów opuncja czy mammillaria.
Wybrane rośliny bezpieczne dla zwierząt
Kolejnym krokiem po zakupie roślin nieszkodliwych, które najczęściej przypominają trawę, warto odwrócić od nich kocią uwagę właśnie prawdziwą trawą. Najlepiej kupić wyselekcjonowaną mieszankę traw w sklepie, ponieważ to co wykopiemy z ogródka może zawierać pasożyty lub szkodliwe drobnoustroje.
Rynek zoologiczny oferuje wiele możliwości:
- Najwygodniejszą z nich jest gotowy, już wyrośnięty produkt, w plastikowym lub ceramicznym naczyniu. (Znajdziemy go w sklepach stacjonarnych)
- Kolejną opcją są pudełka, które wystarczy podlać zgodnie z zaleceniami i po kilku tygodniach podać kotu.
- Najmniej wygodną, ale też najtańszą możliwością jest mieszanka ziaren z podkładem, którą wsypujemy do płaskiego naczynia, podlewamy i czekamy kilka tygodni aż trawa dojrzeje.
Czekanie na dojrzałą trawę jest ważne, ponieważ w kiełkach niektórych roślin mogą znajdować się substancje, które mogą zaszkodzić zwierzętom.
Po zakupieniu bezpiecznych roślin i zapewnieniu kotu alternatywy, możemy spokojnie cieszyć się naturą w swoich czterech ścianach – pięknymi roślinami i zdrowym, szczęśliwym pupilem.
Rośliny szkodliwe:
Spis wybranych roślin szkodliwych
Rośliny bezpieczne:
Lista wybranych roślin bezpiecznych dla roślin
Dodatkowo rośliny bezpieczne dla papug, nie dla wszystkich zwierząt:
begonia i starzec Rowley'a