Uwaga! Udar cieplny u psa!
Uwaga! Udar cieplny u psa!

Ciepłe i słoneczne dni to okres, który lubimy spędzać na wolnym powietrzu, na spacerach, zabawach czy innych przyjemnościach. W takich dniach powinniśmy szczególnie zadbać o naszych czworonożnych przyjaciół. Zbyt długie przebywanie w wysokiej temperaturze i na słońcu może wywołać u naszego pupila udar cieplny. Do udaru cieplnego dochodzi, gdy pies nie jest w stanie pozbyć się z organizmu nadmiernej ilości ciepła. Zwiększenie temperatury ciała może wywołać problemy zdrowotne, a nawet śmierć psa.

JAK ZAPOBIEC UDAROWI CIEPLNEMU
W ciepłe słoneczne dni zapewnijmy naszemu pupilowi chłodne miejsce i nie przebywajmy z nim długo na słońcu. Ulgę Twojemu psu może przynieść profesjonalna mata chłodząca. Taka mata wypełniona jest specjalnym czynnikiem chłodzącym, który pod wpływem wagi psa aktywuje się i daje przyjemne uczucie chłodu. Można bez problemu zabrać ją w podróż bo jest niewielkich rozmiarów. Nadaje się zarówno do domu (można ją rozłożyć na podłodze lub w transporterze), do auta lub na inne wyjścia. Co najważniejsze, ten gadżet nie wymaga zasilania elektrycznego! Nie trzeba jej schładzać w lodówce czy wodzie – regeneruje się samoistnie. Przez maksymalnie 4 godziny mata może mieć temperaturę niższą o 10 °C od otoczenia.

 mata chłodząca


Ważnym jest także, aby pies (szczególnie podczas ciepłych i słonecznych dni) miał stały dostęp do chłodnej wody. Zabieraj ją ze sobą wszędzie! W takich sytuacjach dobrze sprawdzi się turystyczna miska TRIXIE. Nadaje się idealnie podczas spaceru, w samochodzie, w pociągu, na łodzi, na plaży. Takie rozwiązanie pozwoli zaspokoić pragnienie Twojego psa w każdych warunkach. Składana miska po złożeniu zajmuje niewiele miejsca i zmieści się w większości toreb podręcznych.

 miska turystyczna

 

Podczas ciepłych dni nie wychodź z psem na długie spacery, szczególnie w tych porach dniach, w których temperatura powietrza jest wysoka. Zapewnij swojemu psiakowi cień i nie pozwalaj mu wylegiwać się zbyt długo na słońcu. Postaraj się nie prowadzić psa po asfalcie, betonie i nagrzanych chodnikach. Psiaki chodzą bez żadnego zabezpieczenia, a konsekwencje bywają bardzo bolesne. Asfalt może być bardzo gorący i może poparzyć łapy twojego zwierzaka, jeśli to możliwe spaceruj ze swoim psem po trawie. Jeśli mieszkasz w centrum miasta i nie masz możliwości szybkiego wyprowadzenia psa na trawę zadbaj o jego łapki stosując środek wzmacniający opuszki. Preparat zmniejsza podrażnienia i ogranicza rozwój drobnoustrojów. Wzmacnia opuszki w przypadku przegrzania i wspomaga gojenie się ran i pęknięć na opuszkach.


Trzeba pamiętać, że pies wentyluje się przez ziajanie. Jeśli Twój pupil musi nosić kaganiec, zadbaj o to by był to model w którym swobodnie może otworzyć psyk i napić się wody. W upalne dni absolutnie nie wolno stosować kagańców weterynaryjnych (materiałowe tuby ciasno oplatające pysk). Kiepsko również sprawdzają się zabudowane skórzane kagańce, które mogą powodować odparzenia. Kaganiec BASKERVILLE funkcjonuje zupełnie inaczej. Jest elastyczny, dzięki czemu nie wżyna się w skórę psa i nie powoduje otarć. Pies może swobodnie oddychać. Może również napić się wody bez zdejmowania kagańca, a nawet być karmiony z ręki.

 kaganiec baskervile

Zabawki również mogą mieć charakter chłodząco-orzeźwiający. Gryzaki ZOLUX FREEZE w zabawnych wakacyjnych kształtach to idealne rozwiązanie dla psa podczas upalnych dni. Po napełnieniu zabawki wodą i umieszczeniu jej w zamrażarce na 2h, gryzaki nadają się do zabawy. Zamrożona woda, w czasie zabawy wycieka z zabawki przez przewidziane do tego celu drobne otwory, co zapewnia orzeźwiającą frajdę. Dzięki temu pies nie tylko się chłodzi, ale również uzupełnia niedobory wody podczas upału. Ponadto Zolux Freeze doskonale chłodzi i masuje dziąsła szczeniąt oraz oczyszcza zęby.

 zabawka chłodząca

 


PRZYCZYNY UDARU CIEPLNEGO
Pozostawianie psa w samochodzie w ciepłe dni.
Nadmierny wysiłek fizyczny podczas gorących dni.
Zamykanie psa poza domem na terenie wystawionym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Przebywanie psa na obszarze pozbawionym obszarów zacienionych.
Zakładanie psu kagańca, który uniemożliwia psu zianie (psy wentylują się przez zianie).

JAK PRZYNIEŚĆ ULGĘ PSU PODCZAS UDARU CIEPLNEGO
Nieleczony udar cieplny może doprowadzić do wstrząsu i utraty przytomności. Gdy temperatura ciała psa przekroczy 40,5°C, należy podjąć niezwłoczne działania. Pies w takim stanie powinien dochodzić do siebie w chłodnym i przewiewnym miejscu. Ulgę może przynieść mu zanurzenie w zimnej wodzie. Jeżeli mamy możliwość, psa możemy polewać wodą z węża ogrodowego. Nigdy nie używaj lodowatej wody lub wody z lodem, gdyż spowoduje ona zamknięcie się porów na skórze, skurcz naczyń krwionośnych zewnętrznych powłok organizmu co w efekcie może powodować zaostrzenie się udaru cieplnego. Temperaturę ciała psa należy stale kontrolować i gdy zmniejszy się do 39,5°C trzeba zaprzestać schładzania, które czasami może przebiegać bardzo szybko. Gdy zajdzie taka potrzeba zwierzę trzeba przetransportować do weterynarza. Gdy podejrzewamy udar u naszego psa obserwujmy go uważnie przez kilka następnych dni: wiele efektów (nawet śmiertelnych) pojawia się po pewnym czasie. Czasem konieczne jest dożylne podawanie płynów (które mają zapobiec odwodnieniu) i środków przeciwzapalnych mających na celu zmniejszenie obrzęku mózgu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium