Natura wzywa, czyli ciążą urojona dla psa
Natura wzywa, czyli ciążą urojona dla psa

Czym jest urojona ciąża u psa i jak ją przetrwać – to zagadnienie, które trapi wielu właścicieli czworonogów. Jest to zjawisko o podłożu psychologicznym, które za każdym razem może przebiegać inaczej, a co za tym idzie czujność właścicieli w okresie w którym ciąża urojona może wystąpić powinna być wzmożona, tym bardziej, że czasem objawy ciąży urojonej mogą być bardzo niewielkie i trudne do zauważenia.

Ciąża urojona występuje u suk niewysterylizowanych. Poprzedzają ją inne procesy biologiczne zachodzące w ciele zwierzęcia, w związku z czym możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia tego zjawiska. Wcześniej zauważona pozwala wprowadzić zmiany w trybie życia naszego pupila, co w przyszłości może skutkować łagodnym przebiegiem urojonej ciąży.
Urojona ciąża u suki jest trzecią fazą cieczki. Sama cieczka jest bardzo często mylnie rozumiana. Nie jest to tylko okres kilku lub kilkunastu dni podczas których występuje krwistoczerwony wyciek z pochwy. Cieczka to proces biologiczny występujący dwa razy do roku (wiosną i jesienią), w którym wyróżnić można 4 fazy. U każdego psa, w zależności od rasy, rozmiaru, stanu zdrowia i wieku cieczka może przebiegać inaczej.


Pierwsza faza cieczki to faza przedrujowa (błędnie tylko tą fazę nazywa się cieczką). Może trwać od 3 do 25 dni (z reguły okres ten trwa około 9 dni). W tym czasie można zaobserwować powiększenie sromu oraz występowanie czerwonej wydzieliny z pochwy. Suki w tym czasie piją dużo więcej wody i częściej oddają mocz.
Kolejna faza, czyli ruja właściwa trwa również około 9 dni (choć w niektórych przypadkach faza ta może przebiegać od 3 do 20 dni). Płyn wypływający z pochwy zmienia kolor na barwę mleczną. Gdy nie chcemy, aby nasza suczka miała potomstwo, podczas spacerów czy innych wyjść z domu należy zwracać uwagę na inne psy, ponieważ w tym czasie dochodzi do owulacji i suka może zostać zapłodniona.
Okres porujowy to trzecia faza. W tym czasie narządy rozrodcze wracają do normy (znika obrzęk macicy i pochwy, zanikają także wypływy z dróg rodnych). U suk niezapołodnionych może trwać od 60 do 100 dni. W tym okresie może wystąpić urojona ciąża, czyli czas stan w którym suka zaczyna zachowywać się tak, jakby miała rodzić i zajmować się swoim potomstwem.
Cieczka kończy się fazą, która nazywana jest okresem spokoju płciowego. Macica powraca wtedy do stanu sprzed rui. Trwa do momentu rozpoczęcia się kolejnej cieczki.

Objawy ciąży urojonej zauważyć można w wyglądzie w fizycznym psa oraz w jego zachowaniu. Czasem występuje jeden objaw, czasem kilka. Każdy pies może inaczej przechodzić urojoną ciążę. Co więcej, każda suka za każdym razem może mieć inne objawy.
Zaniepokoić powinny nas zmiany w wyglądzie psa, takie jak zwiększona masa ciała, powiększone gruczoły mleczne i sutki, a także wyciek mleka. Jego ciało może mieć podwyższoną temperaturę. W tym czasie nasz pupil może być osowiały, czasem rozkapryszony. Spacery, na które wcześniej wychodził bardzo ochoczo, podczas ciąży urojonej wybiera się już niechętnie. Najchętniej leżałby cały dzień w legowisku i pilnował go. Jego legowisko także może zmienić wygląd. Suka często zaczyna budować gniazdo: znosi do legowiska różne przedmioty, zwłaszcza zabawki, a szczególnie te piszczące. Traktuje je jak własne potomstwo: liże i ochrania własnym ciałem. W trakcie trwania urojonej ciąży pies może stać się agresywny, zwłaszcza w sytuacji gdy ktoś chce podejść do jego legowiska lub gdy dotyka jego zabawek. Apetyt zwierzęcia może także ulec zmianie: suka może mieć większy apetyt i większe pragnienie, bo potrzebuje więcej energii do produkcji mleka.

Gdy zauważymy objawy ciąży urojonej, powinniśmy podjąć działania, które pomogą psu przejść ten trudny okres. Te same działania można wprowadzić także zapobiegawczo. Od dnia w którym suka rozpoczęła fazę przedrujową (czyli okres w którym wystąpił wypływ czerwono krwistej wydzieliny z pochwy) powinniśmy odliczyć około 60 dni po upływie których wprowadzimy zmiany.

Co możemy zrobić, aby pomóc naszemu psu podczas ciąży urojonej:


1. Zmienić jego tryb życia. Znaleźć mu zajęcie i zapewnić dużo ruchu (długie spacery, zabawy na świeżym powietrzu z różnymi zabawkami, nauka posłuszeństwa z użyciem przysmaków niskokalorycznych, bieganie za piłką).
2. Zabrać wszystkie zabawki (zwłaszcza te piszczące i miękkie) i inne przedmioty, które są znoszone do gniazda, czy legowiska. Piłeczki czy inne szarpaki mogą być używane podczas spacerów czy zabaw.
3. Zmienić dietę. Nie wolno zwiększać ilości jedzenia, szczególnie przysmaków. Istotnym jest aby zapewnić posiłki ze zmniejszoną ilością białka np. przy użyciu karmy BRIT CARE WEIGHT LOSS RABBIT & RICE. Dzienną porcję jedzenia należy podzielić na kilka posiłków. Należy ograniczyć dostęp do wody (pies potrzebuje jej do produkcji mleka, więc należy ją podawać w ograniczonych ilościach). Dietę można wzbogacić o preparaty na objawowe leczenie ciąży urojonej, które ułatwiają powrót obrzękniętych gruczołów mlekowych do ich prawidłowego stanu.
4. Nie wolno głaskać suki po brzuchu i dotykać jej sutków, bo stymuluje to gruczoły mleczne, które mogą zacząć produkować mleko. Nie wskazane jest także okazywanie psu czułości (głaskanie i przytulanie).

Najważniejszą rzeczą podczas ciąży urojonej jest kontrola piersi i sutków. Należy sprawdzać czy nie są powiększone i czy nie doszło do laktacji, czyli produkcji mleka. Jeżeli zauważymy którykolwiek z tych objawów musimy pilnie udać się do weterynarza: zaleci on odpowiednie środki na powstrzymanie produkcji mleka ( powstrzymanie laktacji) i wskaże inne zalecenia. Są to najczęściej zalecenia dotyczące tego, aby nie głaskać psa po brzuchu i w miarę możliwości robić zimne okłady. Wskazany jest również ruch: dużo ruchu! Nieleczona laktacja może skutkować zapaleniem gruczołów sutkowych i doprowadzić do stanów nowotworowych.
Niestety, ciąża urojona to problem, który może powracać. Nie jest ona chorobą, ale zjawiskiem fizjologicznym. Jedynym sposobem, aby uniknąć tego procesu jest sterylizacja. Wobec naszych pupilów mamy różne plany (np. chcemy, aby w przyszłości miały młode) i sterylizacja w takiej sytuacji nie rozwiązuje problemu. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia ciąży urojonej u suki należy 2-3 miesiące po okresie przedrujowym (czyli po okresie, w którym występuje zabarwiony na czerwono wyciek z pochwy) wprowadzić w życie wymienione wcześniej zalecenia. Wskazane jest również uzbrojenie się w cierpliwość i koncentrację.
Pieska należy obserwować, przestrzegać zaleceń i pamiętajmy, że w przypadku wystąpienia niepokojących nas zachowań konsultacja u weterynarza jest konieczna!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium