7 faktów o królikach o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia
7 faktów o królikach o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

Króliki to bardzo sympatyczne i ciekawe zwierzątka. Są jednym z najchętniej kupowanych zwierzaków. Twoim pupilem jest królik? A może chcesz poznać ciekawostki na ich temat? Po przeczytaniu tego artykułu pogłębisz swoją wiedzę na temat królików.

1. Królik to nie gryzoń!
Króliki bardzo często są mylnie przydzielane do kategorii gryzoni. To jednak zupełnie inna rodzina ssaków - zajęczaki! Choć na pierwszy rzut oka są bardzo podobne do gryzoni, istnieje kilka znaczących różnic. Pierwsza z nich to uzębienie. Gryzonie posiadają dwie pary siekaczy - górne i dolne. Natomiast króliki u góry mają dwie pary siekaczy! Druga para jest krótka i walcowata i trudno ją zauważyć, ponieważ jest schowana zaraz za przednimi siekaczami. Pozostałe cechy odróżniające zajęczaki od gryzoni to podzielona na dwie części górna warga, odchylane fałdy skórne zakrywające nozdrza, a także dwuetapowy proces trawienia pokarmu (występowanie cektotrofów, opisanych dokładnie w punkcie 6).

2. Mnogość ras
Obecnie na świecie występuje około 100 gatunków królików! Wszystkie wywodzą się od wspólnego przodka - królika dzikiego, który zamieszkiwał początkowo północną część Afryki oraz tereny Półwyspu Iberyjskiego. Gatunki królików można podzielić na dwie duże grupy - rasy duże oraz miniaturowe. Zwierzątka hodowane w domach to w większości miniaturki, które są najbardziej popularne. Wśród tej grupy wyróżnić można 5 głównych odmian, znacznie różniących się wyglądem:
- gładkowłose - najpopularniejszy typ królika, charakteryzujący się krótką i gładką sierścią, odrobinę dłuższą w okolicach karku (w porównaniu do reszty ciała). Nie wymagają dużej pielęgnacji i występują w wielu odmianach barwnych.
- rexy - posiadają wyjątkowo miękki i aksamitny włos, który ma taką samą długość na całym ciele. Charakteryzuje je szeroka głowa i stosunkowo krótkie uszy. Występuje w wielu odmianach barwnych.
- barany - jego cechą charakterystyczną są oklapnięte uszy. Gatunek ten został wyhodowany sztucznie we Francji i nie występuje w naturze. Baranki najczęściej są krótkowłose i mogą mieć różne barwy umaszczenia.
- lwy - w okolicach szyi posiadają dużo dłuższą sierść, która przypomina lwią grzywę - stąd nazwa. W okolicach ogona znajduje się charakterystyczny pędzelek.
- angora - ten typ charakteryzuje wyjątkowo długi włos na całym ciele - jedynie na pyszczku jest krótki. Wymaga dokładnej pielęgnacji i częstego czesania, by zachować futerko w dobrym stanie. Wybierając tę rasę zastanów się, czy znajdziesz czas na codzienne zabiegi!

3. Nie łap mnie za uszy!
Uszy królików są bardzo wrażliwe i pod żadnym pozorem nie można ich za nie łapać! Takie praktyki są często pokazywane w filmach - magicy wyciągają w ten sposób króliki z kapelusza. Uszakom sprawia to okropny ból, dlatego pod żadnym pozorem nie łap tak swojego pupila. Króliki najczęściej nie przepadają za podnoszeniem, dużo bardziej preferują głaskanie. Jeśli jednak chcesz podnieść zwierzaka prawidłowo, jedną ręką podtrzymuj jego klatkę piersiową, a drugą ręką (lub łokciem) podpieraj tylną część jego ciała.

4. Oczy dookoła głowy
Króliki mają niesamowicie szerokie pole widzenia - aż 300 stopni! Umożliwiają im to bocznie rozstawione oczy. Taka budowa ma znaczenie strategiczne - królik dzięki temu ma większą szansę na wypatrzenie drapieżnika i ucieczkę. Na obrazku powyżej znajdziecie pole widzenia królika. Co ciekawe, martwe pole (czyli miejsce, którego uszak nie widzi) znajduje się tuż przed jego noskiem. W związku z tym nie należy wykonywać gwałtownych ruchów rękoma przy króliczym pyszczku. Nasza dłoń jest dla zwierzątka niewidoczna, a po lekkim poruszeniu głową nagle pojawia się w polu widzenia, co może spowodować panikę u pupila. Zobaczcie schemat poniżej!

5. Zęby hypsodontyczne
Zęby u królika są hypsodontyczne, co znaczy, że wyrzynają się i rosną przez całe życie. W ciągu roku rosną od 8 do 12 centymetrów, czyli nawet 1cm miesięcznie! Aby uniknąć przerostów, uszaki muszą przez cały czas ścierać swoje zęby. Nieprawidłowe ścieranie prowadzić może do poważnych problemów wymagających leczenia weterynaryjnego. Królik ściera swoje zęby przede wszystkim żując siano. Dodatkowo służą do tego gałązki drzew (głównie jabłoń, lipa, brzoza czy leszczyna). Można je nazbierać samemu, jednak konieczne jest ich dokładne wyczyszczenie i osuszenie. Jeśli brakuje Ci na to czasu, w naszych marketach znajdziecie także gotowe do podania królikowi gałązki marki Alegia.

6. Króliki zjadają swoje odchody
Króliki wydalają dwa rodzaje kału: standardowe bobki oraz tak zwane cekotrofy, które mają wyjątkowe funkcje odżywcze. Cektotrofy wyglądają trochę jak owoce malin lub jeżyn - to pozlepiane ze sobą małe kuleczki otoczone śluzową kapsułką. Są produktem fermentacji włókien roślinnych w jelicie ślepym i charakteryzuje je silna woń. Króliki wydalają je w nocy lub wczesnym rankiem, dlatego często nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Dlaczego uszatki je zjadają? Cektotrofy, w porównaniu do normalnych odchodów, zawierają dużo więcej białka, witaminę K, witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe. Dzięki ponownemu zjedzeniu te wszystkie przydatne składniki mają kolejną szansę na wchłonięcie przez organizm. Cektotrofy są niesamowicie istotne dla królika, by zachować zdrowie i witalność. Małe króliki początkowo zjadają cektotrofy matki, co zapewnia im prawidłowy rozwój i zdrowie układu pokarmowego. Brak matczynych cektotrofów może prowadzić do groźnych chorób, dlatego małych królików nie można zbyt szybko odstawiać od matki. Pozbawiony cektotrofów zwierzak staje się osowiały w związku z brakiem witamin. Z kolei, jeśli tych nietypowych odchodów jest zbyt wiele, to znak, że dieta naszego pupila zawiera zbyt dużo owoców i zbóż. Należy wtedy zmienić podawaną uszatkowi karmę na specjalistyczne produkty dopasowane do tego gatunku. Polecamy zwłaszcza karmy ekstrudowane, w których wszystkie składniki zostały sprasowane w jednolite granulki, dzięki czemu zwierzak nie może wybierać swoich ulubionych kąsków, tylko zjada wszystko.

7. 26 września - Dzień Królika
26 września wszystkie uszatki mają swoje święto - Dzień Królika! Obchody tego dnia wywodzą się z Anglii, szybko jednak rozprzestrzeniły się na całą Europę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium