Pasożyty zewnętrzne u pupila - jak im zapobiegać?
Pasożyty zewnętrzne u pupila - jak im zapobiegać?

Kleszcze

Poznaj najczęstsze objawy chorób odkleszczowych i dowiedz się, co zrobić, gdy podejrzewasz, że Twoje zwierzę zachorowało.
Kleszcze, choć często są przez nas bagatelizowane, mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Część osobników przenosi drobnoustroje groźnych chorób, tj. babeszjoza, borelioza, anaplazmoza i odkleszczowe zapalenie mózgu.

Babeszjoza

Babeszjoza to kolejna niebezpieczna choroba odkleszczowa. Jeśli nie zostanie wcześnie rozpoznana i leczona, może doprowadzić do śmierci zwierzęcia w wyniku powikłań, tj. niewydolność nerek i wątroby.
Do objawów choroby należą:
- Brak apetytu, powiększone węzły chłonne, temperatura ciała dochodząca do 41°C, wymioty, biegunka, problemy z oddawaniem moczu, niewydolność oddechowa, niewydolność krążeniowa, zaburzenia układu nerwowego, blade lub zżółknięte błony śluzowe jamy ustnej. Ponadto, chore zwierzę często jest osowiałe i zobojętniałe
– nie cieszy się ze spacerów i nie reaguje na wołanie.
Uwaga! Objawy nie muszą występować jednocześnie – czasem pies jest jedynie osłabiony.
Przy podejrzeniu choroby, należy niezwłocznie wykonać badanie krwi. Ze względu na to, że babeszjoza jest chorobą o bardzo gwałtownym przebiegu, szczególnie istotne jest jej wczesne wykrycie i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.

Borelioza

Borelioza jest wielonarządową chorobą zakaźną wywoływaną przez krętka Borrelia burgdorferi, a zarazem jedna z najczęściej spotykanych chorób odkleszczowych, która może doprowadzić u zwierzęcia do ślepoty, paraliżu oraz zmian psychicznych.
U psa z boreliozą możemy zaobserwować:
Obrzęk stawów, problemy z poruszaniem się, brak apetytu, ospałość. Rozpoznanie boreliozy jest niezwykle trudne, dlatego powinniśmy udać się ze zwierzęciem do weterynarza, jak tylko zaobserwujemy niepokojące objawy.

Odkleszczowe zapalenie mózgu

Obok boreliozy, odkleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą groźną zarówno dla zwierząt, jak i ludzi.
U psów choroba może mieć ostry przebieg i zakończyć się śmiercią nawet kilka dni po wystąpieniu pierwszych objawów.
Do symptomów odkleszczowego zapalenia mózgu należą:
Gorączka, brak apetytu, zmęczenie, niepokój, ból głowy, drgawki, zaburzenia równowagi, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, porażenie kończyn.Objawy odkleszczowego zapalenia mózgu przypominają objawy wścieklizny, dlatego ważne, aby zwierzę zostało właściwie zdiagnozowane. Niestety, leczenie opiera się głównie na leczeniu objawów. Nie ma również szczepionki chroniącej zwierzęta przed tą chorobą. Dlatego niezwykle ważne jest w tym przypadku profilaktyka.

Anaplazmoza

Anaplazmoza jest bardzo chorobą zakaźną, której objawy mogą przypominać boreliozę.
Pierwsze objawy choroby pojawiają się zazwyczaj po ok. 10-14dniach od zarażenia i należą do nich:
Gorączka, opuchnięte i obolałe stawy, ociężałość, brak apetytu, wymioty, biegunka, objawy neurologiczne.
U niektórych zwierząt pojawiają się również krwawienia z nosa,krwawy mocz czy siniaki na skórze, które wynikają z zaburzeń krzepnięcia krwi. Rozpoznanie choroby bywa bardzo trudne i często konieczne jest wykonanie badań krwi oraz testów serologicznych.

Komary i muchówki
Ukąszenia komarów zwykle są nieszkodliwe, ale powodują nieprzyjemne i uciążliwe odczucia.
Konsekwencjami ukąszenia mogą być:
Opuchnięcie w miejscu ukąszenia, rumień, sączenie się rany, uporczywy świąd. Mogą również doprowadzić do zapalenia skóry, ponieważ ukąszone zwierzę nieustannie drapie i gryzie ranę, doprowadzając do infekcji bakteryjnej.
W przypadku poważnych zmian skórnych powstałych w wyniku ukąszeń komarów najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza weterynarii. Znaczna większość ugryzień komarów jest nieszkodliwa, jednak problem stanowią przenoszone przez komary choroby, takie jak Leiszmanioza czy Dirofilarioza.

Dirofilarioza

Nicienie, które wywołują dirofilariozę sercowo-płucną przenoszą samice komarów występujących w Niemczech, na Ukrainie i Słowacji oraz w rejonie Basenu Morza Śródziemnego. Jednak pomimo tego, że Dirofilarioza występuje głównie w krajach o ciepłym klimacie, do zakażeń może dojść również w Polsce.
Objawami tej choroby są:
Szybkie męczenie się zwierząt, suchy kaszel z krwistą wydzieliną, spadek apetytu, spadek wagi ciała, niewydolność krążenia – w przypadku 50-60 pasożytów, zablokowanie tętnicy płucnej i prawej komory serca – w przypadku powyżej 100 pasożytów. Komary przenoszą również Dirofilariozę skórną. Zwykle choroba objawia się w postaci guzków podskórnych, w których znajdują się pasożyty, mogące także wędrować po całym organizmie. Do
usunięcia tych pasożytów najczęściej konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Leiszmanioza
Muchówki z rodzaju Phlebotomus podobnie jak komary mogą powodować groźną dla psów leiszmaniozę. Ich ugryzienia prowadzą najczęściej do uczulenia i reakcji skórnych w postaci czerwonych grudek, które przez wiele dni utrzymują się na skórze. Muchówki zazwyczaj poszukują żywiciela po zmroku. Ich ukąszenia najczęściej pojawiają się u psów w najmniej owłosionych okolicach ciała, tj. pysk, uszy czy okolice oczu.Leiszmaniozę powodują wiciowce należące do rodzaju Leishmania przenoszone przez muchówki.
Najczęściej spotykana jest postać skórna tej choroby, której objawami są:
Zapalenie skóry, łysienie, guzki na powierzchni skóry, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie wątroby, przewodu pokarmowego,
oczu, kości oraz stawów, niewydolność nerek.
Chorobę powinien rozpoznać lekarz weterynarii po przeprowadzeniu dokładnego badania zwierzęcia i wywiadu, decydując o podjęciu odpowiedniego leczenia. Niestety, całkowite wyeliminowanie pasożyta z organizmu zwierzęcia jest niemożliwe i najczęściej po zakończeniu kuracji następuje nawrót choroby.

Profilaktyka
Najlepszym sposobem na ochronę psów i kotów jest profilaktyka. Dlatego warto zaopatrzyć się w środki, które odstraszają owady przenoszące groźne choroby. Stosowanie obroży lub środków odstraszających dla psów, takich jak Advantix w połączeniu z unikaniem obszarów, na których komary są szczególnie aktywne, jest najlepszym sposobem na ochronę ukochanego pupila.

Pchły
Najczęściej pchły kojarzą się z brakiem higieny, ale to bardzo błędne skojarzenie. Potrafią zaatakować nawet najbardziej zadbane zwierzę. Pchły należą do najczęściej spotykanych pasożytów kotów i psów. W inwazji zazwyczaj biorą udział Ctenocephalides felis i Ctenocephalides canis, czyli pchła kocia i psia. Najczęściej spotykamy te pasożyty u zwierząt bezdomnych lub żyjących w skupiskach, jednak
nasz pupil również może “złapać” pchełkę na spacerze.
Należy pamiętać, że pchły to nie tylko uczucie dyskomfortu, ale również poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ich właścicieli.
Jakie niebezpieczne choroby przenoszą? Jak zapobiegać zarażeniu oraz jak pomóc zarażonym pupilom?
Całoroczne zagrożenie
Pchły stanowią zagrożenie przez cały rok, ponieważ ich uśpione poczwarki mogą przetrwać w środowisku miesiącami, czekając na sprzyjające warunki do rozwoju. Postać dorosła pasożyta pozostaje w kokonie tak długo, aż ruch powietrza, ciepło oraz dwutlenek węgla dadzą znać o obecności potencjalnego żywiciela.
Pchły atakują zwierzęta przez cały rok, z różnym natężeniem.
W okresie jesienno-zimowym spada liczba zarażeń psów i kotów pchłami, jednak problem nie znika.
Sam proces odpchlenia pupili nie jest wystarczającym zabiegiem, ponieważ larwy owadów mogą przeżyć w każdym miejscu, w którym przebywał nasz ulubieniec, np. na dywanie, w szczelinach podłogi, legowisku. Larwy są trudne do usunięcia i wyjątkowo odporne – mogą przetrwać nawet kilka miesięcy.

APZS, czyli skóra z problemem
Największym zagrożeniem pojawiającym się w przypadku zarażenia kota czy psa pchłami jest silny świąd oraz jego konsekwencje. Znaczna część zwierząt zarażonych pchłami choruje na alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS).
– Znaczna część zwierząt zarażonych pchłami choruje na alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS), wywołane alergenami obecnymi w substancji wstrzykiwanej w organizm pupila w momencie ugryzienia przez pchłę. Ich ślina działa niezwykle drażniąco, przez co pies czy kot silnie się drapie.
Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry jest jednym z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych, mimo to często jest źle rozpoznawane lub komplikują je alergie pokarmowe.
Głównymi objawami u psów i kotów są:
Świąd skóry, łysienie w części lędźwiowo-krzyżowej grzbietu, przebarwienia naskórka, oraz powierzchowne ropne zapalenia skóry. Opiekunowie mogą zaobserwować niepokój swoich pupili oraz wygryzanie sierści, intensywne drapanie się, czy ocieranie o ściany i różne przedmioty w domu.

Czy przez pchły pies może zarazić się tasiemcem?
Problemu pcheł nie można bagatelizować, ponieważ pasożyty mogą być nosicielami niebezpiecznych chorób. Niektóre osobniki przenoszą chorobotwórcze drobnoustroje, wywołujące np. dżumę. Pchły są również żywicielami pośrednimi tasiemców (Dipylidium caninum – tasiemiec psi), które zagrażają nie tylko pupilom, ale i ich właścicielom! Niektóre zwierzęta mogą chorować bezobjawowo, co utrudnia rozpoznanie problemu. Niestety, tasiemce stanowią duże zagrożenie dla ludzi, szczególnie dla dzieci.

 

jak zabezpieczyć psa przed pasożytami

Advantix odstrasza i/lub zabija kleszcze, pchły i komary oraz muchówki (potocznie zwane meszkami). Dzięki działaniu odstraszającemu nie dopuszcza do wczepienia się kleszczy w skórę psa i zmniejsza ryzyko zarażenia groźnymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, takimi jak: babeszjoza, borelioza, anaplazmoza czy też leiszmanioza. Produkt jest przeznaczony szczególnie dla psów, które lubią kąpiele, ale nie przepadają za obrożami.


Do 4 kg – pipeta zielona
4 – 10kg – pipeta niebieska
10-25 kg – pipeta różowa
25 – 40 kg – pipeta granatowa
Preparat może być stosowany u psów już powyżej 7 tygodnia życia.


Aby zapewnić pełną skuteczność odpowiednio zastosuj Advantix:
1. Rozdziel włosy psa tak, aby skóra była widoczna,
2. Ściśnij pipetę i nakrop na grzbiet psa od łopatek do ogona.


Pamiętaj, abyś podawał Advantix co miesiąc, bo tylko wtedy skutecznie go chronisz. Po aplikacji preparatu pies może się kąpać (zalecany czas to 48h od zaaplikowania Advantix), jednak nadmierne korzystanie z wody (codzienna kąpiel) może zmniejszyć skuteczność preparatu. Wówczas trzeba aplikować Advantix częściej niż co 4 tygodnie.


Advantix może być stosowany w okresie ciąży i laktacji.
Advantix nie może być stosowany u kotów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium