Wakacje z psem
Wakacje z psem

Zbliża się okres wakacyjnych wyjazdów, jako opiekunowie czworonogów coraz częściej nie wyobrażamy sobie, aby czas urlopu spędzić bez swojego pupila i decydujemy się na wspólny wyjazd. Wybierając cel podróży, powinniśmy więc szukać miejsc przyjaznych psom, aby cieszyć się w pełni wspólnym czasem wypoczynku. Poniżej kilka wskazówek jak zaplanować podróż, aby była niezapomniana.

Cel podróży z psem
Wakacje z psem lub psami, rządzą się swoimi prawami, powinniśmy więc być gotowi na pewne kompromisowe rozwiązania. Już na etapie planowania podróży, gdy ustalimy mniej więcej czy ruszamy nad morze, jezioro czy w góry powinniśmy upewnić się, jak bardzo psiolubne są miejsca, które przypadły nam do gustu. Czy wybierając się nad morze, do konkretnej miejscowości będziemy mogli wejść na plaże z psem? Czy są tam wyznaczone odcinki plaży dla czworonogów? Jeśli wybieramy się w góry, to czy na wybrane szlaki można będzie wejść z psami? Jakie konkretnie są zasady poruszania się po szlakach z psami - czy mogą być luzem, czy konieczne będzie, aby miały kaganiec? Warto również sprawdzić, czy i jakie inne atrakcje oferuje bliska okolica wybranego celu podróży i czy te atrakcje można będzie odwiedzić z psami. Dla nas niesamowitą frajdą była wizyta z psami na szlakach w Skalnym Mieście w Czechach i choć muszę przyznać, że obrana trasa nie była łatwa (miejscami również dla ludzi) to jej przejście dało ogromną satysfakcję. Warto również już na etapie planowania mieć alternatywny plan spędzania czasu w razie niepogody. Poszukajmy, czy i do jakich miejsc można będzie wejść z psem. Analogicznie, jeśli w trakcie wyjazdu będziemy odwiedzać restauracje, poszukajmy w okolicy tych które chętnie witają czworonożnych przyjaciół. No i tu nasuwa się kolejne pytanie - czy nasz pies jest przyzwyczajony do wizyt w restauracji? Czy potrafi spokojnie poczekać, aż nasza wizyta się zakończy? Jeśli nasz pies nie potrafi poradzić sobie z takim wyzwaniem na co dzień, nauczmy go tego zanim wybierzemy się na wycieczkę.

Podróż
Wyjazdy łączą się z koniecznością przemieszczania się, nie tylko samochodem. Jak nasz pies radzi sobie w aucie, autobusie czy pociągu? Planując dłuższą podróż samochodem z psami zróbmy dłuższe przystanki po to, aby psiaki miały okazję na chwilę spokojnego spaceru, napicie się wody i moment odpoczynku od podróży.

Hotel
Wybierając miejsce wakacyjnego pobytu, warto sprawdzić, czy dany hotel przyjmuje psy jako swoich gości i upewnić się, na etapie dokonywania rezerwacji, czy na pewno można przyjechać z pupilem. Powinniśmy się również upewnić, czy wiążą się z tym dodatkowe opłaty. Niejednokrotnie mimo tego, że hotel deklarował psiolubność, podczas rozmowy telefonicznej z recepcją okazywało się, że owszem można z psem, ale tylko małym albo na przykład w jednym pokoju nie może być więcej niż jeden pies. Niezwykle istotne jest według mnie również to, aby sprawdzić, czy w najbliższym otoczeniu hotelu jest miejsce gdzie moglibyśmy z naszym pupilem wyjść na krótki spacer, aby załatwił swoje potrzeby. Jeśli wokół jest betonowa pustynia to może to okazać się sporym problemem, chociażby rano, gdy chcemy z psem wyjść tylko na chwilę np. przed śniadaniem. Jeśli wybieramy się na dłuższy urlop, szukajmy raczej miejsc poza ścisłym centrum miast - dla nas jak i psów urlop to czas odpoczynku od codzienności. Pamiętajmy też o tym, aby spakować psie legowisko/ kocyk, aby pies miał w trakcie wakacji swoje miejsce w pokoju hotelowym. Zróbmy przysługę całemu środowisku psiarzy: zostawmy po sobie ład i brak zniszczeń. Dzięki temu zadbamy o to, aby następni goście z psami byli również mile widziani.
Gdy wybieramy hotel, warto również sprawdzić jakie są zasady przebywania psów na terenie obiektu. I tu pojawia się kolejna kwestia - czy nasz pies potrafi zostać sam w obcym miejscu? Czy jeśli pójdziemy na śniadanie, czy będziecie chcieli pójść na basen, czy kolację, to czy psiak poczeka spokojnie na nasz powrót?

Wyposażenie psiej walizki
Gdy planujemy podróż z psem, powinniśmy poszukać gdzie w najbliższej okolicy do której się wybieramy są gabinety weterynaryjne, w tym takie które pełnią dyżury również w weekendy, czy dni wolne od pracy lub w nocy. Oczywiście zakładamy, że podróż upłynie nam spokojnie i zgodnie z planem, jednak lepiej się przygotować na różne scenariusze. To, co na pewno powinno się znaleźć w psiej walizce to dodatkowy komplet szelek/obroży i smycz, kocyk dla psa, miski na jedzenie i wodę oraz miska turystyczna, zapas woreczków na odchody, jedzenie na czas pobytu poza domem z kilkudniowym zapasem, kaganiec, dodatkowe adresatki, książeczka zdrowia psa/ paszport z aktualnymi szczepieniami przeciwko chorobom zakaźnym oraz wściekliźnie. Jeśli wybieramy się w góry niezbędne będą wygodne szelki i smycz - pas biodrowy z amortyzatorem.

Apteczka dla czworonoga
Szykując się na dłuższe wakacje, warto również przygotować apteczkę dla naszego pupila. Oto co powinno się w niej znaleźć: kilka sztuk rękawiczek jednorazowych, gaza, bandaże zwykłe i elastyczne, nożyczki, strzykawka, płyn fizjologiczny, maść antybiotykowa, haczyki do wyciągania kleszczy, wodoodporne buty/ skarpety, które będą stanowiły dodatkową ochronę w przypadku skaleczenia łapy czy zerwania pazura.


Wakacyjne aktywności
Wakacje to czas beztroski, który rządzi się swoimi prawami, dla psów bardzo wrażliwych na zmiany rytuałów może być jednak na początku dość trudny. Aby ułatwić psom przestawienie się na inny rytm dobowy pamiętajmy o tym, aby zapewnić czworonogom okazje do odpoczynku. Jeśli jeden dzień spędzamy bardzo aktywnie, wędrując od rana do wieczora po górach, kolejny dzień powinien być bardziej spokojny. Jeśli planujemy wycieczkę rowerową, zaplanujmy trasę tak, aby dać psu czas na odpoczynek. Pamiętajmy, że psy trudniej znoszą upały, w ciepłe dni szybciej się męczą i potrzebują większej ilości przerw podczas wędrówek. No i koniecznie pamiętajmy o zapewnieniu psu dostępu do czystej wody.

Warto poświęcić więcej uwagi i czasu i dobrze zaplanować wspólny wakacyjny wyjazd, tak aby wiązał się tylko ze wspaniałymi wspomnieniami z pięknych chwil spędzonych razem.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium