uPSIEchnij się zdrowo! - Jak prawidłowo dbać o zęby PSA i KOTA

Ludzie myją zęby kilka razy dziennie, szczotkują, nitkują, płuczą specjalnymi płynami i odwiedzają stomatologa w celu regularnych kontroli. Twój pupil nie może zrobić tego samego, dlatego to ty jako opiekun powinieneś przejąć odpowiedzialność za higienę zębów Twojego czworonożnego przyjaciela. Zupełnie tak samo jak ludzie psy i koty również mogą cierpieć na nieświeży oddech, kamień nazębny czy problemy z dziąsłami. Dlatego powinniśmy regularnie kontrolować wszystko co dzieje się w pyszczku naszego czworonoga.
Nieświeży oddech u psa - przyczyny:
- nieodpowiednia karma
- kamień nazębny
- stan zapalny dziąseł lub gardła
- nadkwasota lub inne problemy trawienne
- problemy z cukrem
- choroby nerek lub wątroby
- nieprawidłowa lub niedostateczna higiena
Kamień nazębny
Powstaje poprzez odkładanie się resztek pokarmu, które w połączeniu z bakteriami tworzą płytkę nazębną. Jest to całkowicie naturalne. Płytka bakteryjna zaczyna stwarzać problemy dopiero wtedy, gdy nie jest regularnie usuwana poprzez mechaniczne ścieranie lub czyszczenie. Zawarte w psiej ślinie składniki mineralne powodują, że płytka twardnieje i z czasem przemienia się w kamień nazębny. Właśnie dlatego regularnie kontroluj zęby Twojego psa i kota w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli Twój pupil choć raz miał problem z kamieniem nazębnym bardzo prawdopodobne, ze będzie on nawracał.
Zapalenie dziąseł u psa
Jeśli nie będziesz kontrolować powstawania kamienia u swojego pupila gromadzący się na zębach kamień nazębny może doprowadzić do zapalenia dziąseł oraz kości. Przyczyną infekcji jest też nieprawidłowa pielęgnacja, ciała obce, rany spowodowane gryzieniem ostrych przedmiotów. Nieleczony lekki stan zapalny dziąseł może zmienić się w poważną infekcję, czyli zapalenie przyzębia, znane jako paradontoza, która w niektórych przypadkach kończy się utratą zębów.
Próchnica
Podobnie jak u ludzi jest przyczyną zbyt dużej ilości cukru w diecie. W przypadku, gdy dokarmiasz swego pupila resztkami ze stołu lub dajesz mu do jedzenia słodycze dla ludzi istnieje większe ryzyko pojawienia się jej. Ryzyko jej występowania jest jednak zdecydowanie mniejsze niż u człowieka. Jednym z głównych czynników, który zabezpiecza psy przed problemem próchnicy jest podwyższone Ph ich śliny – ma ono działanie antybakteryjne i ochronne. Dodatkowo psy mają inny kształt zębów niż ludzie – stożkowo uformowane, żeby nie mają powierzchni tak sprzyjających rozwojowi próchnicy.
KILKA KROKÓW do zdrowia...
1. Dobrej jakości karma sucha,
2. Świeża woda, zawsze pod dostatkiem
3. Przysmaki dentystyczne
4. Gryzaki
5. Szczotka, pasta... ciepła woda!
6. Kontrola weterynaryjna
KILKA KROKÓW do problemu...
1. Tylko mokra karma
2. Karma z barwnikami i konserwantami
3. Gryzienie kamieni
4. Cukier w diecie
5. Wysokokaloryczne przysmaki
JAK ZAPOBIEGAĆ!
1. CZYSZCZENIE ZĘBÓW
Regularne czyszczenie i szczotkowanie zapobiega powstawaniu nieświeżego oddechu oraz kamienia nazębnego. Myj zęby Twojemu psu 2-3 razy w tyg.
2. ZABAWKI I GRYZAKI
Powodują naturalne ścieranie płytki nazębnej i usuwanie zebranego jedzenia z zębów i przestrzeni międzyosobowych. Dodatkowo masują i oczyszczają dziąsła.
3. TWARDE PRZEKĄSKI
Podawane regularnie kości i gryzaki – np. suszone uszy wołowe czy skóra z jelenia – zapobiegają tworzeniu się płytki nazębnej, bo pies intensywnie żuje ścierając osad.
4. WODA
Ryzyko tworzenia się kamienia nazębnego maleje, jeśli zawarty w ślinie wapń nie odkłada się na zębach. Dlatego zadbaj o to, aby Twój pies miał stały dostęp do świeżej wody.
Lepiej zapobiegać niż leczyć...
Szczoteczka, pasta lub żel
Wybór szczoteczki i pasty to wbrew pozorom dość trudne zadanie. Wszystko zależy od wielkości Twojego pupila oraz tego czy łatwo będzie współpracował podczas zabiegów higienicznych. Dobierz szczoteczkę odpowiednio wyprofilowaną i dostosowaną do kształtu zębów psa lub kota. Weź pod uwagę wielkość swoich podopiecznych, decydując się na rozmiar szczoteczki. Rozważ, czy wygodniej będzie operować szczoteczką na rękojeści (proponowaną dla psów z długą kufą), czy naparstkową (dla psów z krótką kufą i kotów). Wybierz smak i konsystencję środka do czyszczenia (pasta, żel, płyn) w zależności od preferencji Twojego psa lub kota. Niektóre produkty można stosować nawet bez użycia szczoteczki. To doskonałe rozwiązanie dla najbardziej opornych zwierząt.
Płyn/Spray
W roztworze Fresh Dent wykorzystana jest opatentowana formuła oparta na wyciągu z Punica granatum. Wyciąg z granatów zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej, przez co spowalnia tworzenie się kamienia nazębnego i odświeża oddech. Preparat Fresh Dent należy stosować profilaktycznie, wystarczy codziennie dodawać roztwór do miski z wodą. Spray przeciwdziała formowaniu kamienia nazębnego: pokłady płytki bakteryjnej, gdy zostaną wysycone związkami wapnia zmieniają się w kamień nazębny. Zawiera składniki wiążące wapń, zapobiega to formowaniu się kamienia. Spryskać zęby pupila 3-4 dawkami dozownika z odległości 5-10cm.
Przekąski dentystyczne dla PSA
Gryzaki dla psów w formie pasków, kostek, pałeczek oraz innych kształtów to najwygodniejsza forma dbania o zęby Twojego pupila. Codzienna dawka zdrowia zawarta w wygodnym przysmaku to kompozycja specjalistycznych składników, która zapewnia wielokierunkowe działanie. Oczyszczanie powierzchni zębów, rozpuszczanie osadu nazębnego, zapobieganie powstawaniu płytki i kamienia nazębnego, oraz ograniczanie populacji szkodliwych bakterii w jamie ustnej. Ich regularne stosowanie zapewnia utrzymanie pyszczka Twojego pupila w zdrowiu i dobrej kondycji. Żucie ich nie służy jedynie czyszczeniu zębów, lecz także wzmacnianiu dziąseł. Przysmaki mogą oprócz tego być używane do zabawy lub jako przekąski nagradzające.
Przekąski dentystyczne dla KOTA
U kotów także występuje problem próchnicy i kamienia nazębnego. Kamień u kota to nie tylko defekt kosmetyczny, ale też przyczyna poważniejszych problemów zdrowotnych. Może prowadzić do wielu chorób i ogólnego osłabienia. A wszystko przez bakterie, które z chorych zębów i dziąseł rozchodzą się wraz z krwią po całym organizmie, wywołując stany zapalne. Regularna pielęgnacja zębów jest u kotów tak samo ważna jak u psa. 85% kotów ma problemy dentystyczne, spowodowane głównie przez gromadzącą się na ich zębach płytkę bakteryjną i kamień nazębny. Dzięki zawartych w przysmakach substancjach takich jak chlorofil, fluorek, witamina C oraz bazylia, tymianek i rozmaryn zęby i dziąsła twojego mruczka będą zadbane i mocne. Przeciwdziałają też gromadzeniu się płytki bakteryjnej.
Gryzaki dentystyczne
Gryzaki dentystyczne służą jako zabawka: do rzucania, przeciągania lub gryzienia. Czyszczą przy tym zęby i pomagają w utrzymaniu higieny jamy ustnej psa. Wyprodukowane z miękkiej naturalnej gumy oczyszczają zęby i przestrzenie między zębowe przez co zapobiegają powstawaniu płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Kolce i wypustki stworzone są po to by masować dziąsła Twojego pupila, a miętowy aromat i smak dodatkowo odświeża oddech.
JAK myć zęby?
1. Przyzwyczaj psa do otwierania pyska
2. Pochwal psa za każdym razem gdy ze spokojem znosi zabiegi, które wykonujesz w jego pysku
3. Zaopatrz się w specjalną szczoteczkę oraz pastę
4. Spokojnie i ostrożnie szczotkuj zęby oraz delikatnie masuj dziąsła
5. Przetrzyj zęby i dziąsła wilgotną ściereczką, aby usunąć pozostałości pasty. W razie czego powtórz zabieg kilkukrotnie
Fakty i mity
Fakt powinniśmy myć zęby szczeniakom
Na psią szczękę składa się 28 zębów mlecznych. W 8 miesiącu życia szczeniak powinien już być po zmianie na uzębienie stałe, na które składają się 42 zęby.
Mit Mój pies choruje na próchnicę.
Aby doszło do powstania tej przypadłości, muszą zaistnieć specjalne warunki, a te w psim pysku zdarzają się rzadko. Próchnicę powodują bakterie, które uwielbiają cukry i przy takiej diecie są najbardziej aktywne.
Mit najodpowiedniejsza szczoteczka z główką z twardego
nylonu, bo tylko twarde włosie potrafi dokładnie usunąć kamień nazębny. Twarda szczoteczka może niszczyć szkliwo i powodować cofanie się dziąseł.
Fakt nie dbamy o higienę jamy ustnej czworonogów.
Badania Oral Health Study przeprowadzone na 2 432 badanych wskazują, że ponad 60% właścicieli psów w Polsce nie postrzega chorób jamy ustnej u psów jako problemu zdrowotnego. Ponad 40% właścicieli zadeklarowało, że ich pupil ma chorą jamę ustną, jednocześnie oceniając jego stan zdrowia jako dobry.
Oznaki problemów z zębami u kota
Pierwszą, łatwą do zauważenia oznaką problemów z zębami u kota, jest nieświeży oddech. Wskazuje na stan zapalny w pyszczku. Inne objawy to zaczerwienienie dziąseł, widoczny żółtawobrązowy nalot na zębach oraz ślinotok. Jeśli kotu wypada jedzenie z pyszczka, żuje tylko jedną stroną lub chudnie, może to wskazywać na chorobę dziąseł.
Czyszczenie zębów u kota
Jeśli nie masz doświadczenia w czyszczeniu zębów u Twojego kota, poproś lekarza weterynarii, by pokazał Ci, jak prawidłowo to robić. Zacznij od umieszczenia odrobiny pasty smakowej na swoim palcu i podaj kotu do powąchania i spróbowania. Nie wkładaj palca do pyszczka kota. Zaopatrz się w miękką szczoteczkę do zębów o małej główce. Jeśli masz więcej niż jedno zwierzę, każde powinno mieć własną, by uniknąć przenoszenia bakterii. Szczoteczka nakładana na palec nie jest polecana dla początkujących, ponieważ może dojść do ugryzienia. Dzięki cierpliwości i wytrwałości opiekuna, większość kotów uczy się tolerować szczotkowanie, ale są zwierzęta, które nie dadzą sobie dotknąć pyszczka, bez względu na to, jak bardzo się starasz. Zamiast siłować się ze swoim pupilem i powodować u niego stres, spróbuj innych preparatów do czyszczenia zębów kota.
Sanacja jamy ustnej
To przeprowadzenie zabiegów mających na celu usunięcie ognisk zapalnych w obrębia jamy ustnej.
Obejmuje:
- ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego “czyszczenie zębów”
- leczenie ropni (także u królików i świnek morskich)
- ekstrakcje (usunięcie zębów które tego wymagają)
Kiedy do stomatologa?
Niezbędne do zachowania zdrowych zębów i dziąseł zarówno u psa jak i u kota są regularne kontrole stanu uzębienia u lekarza weterynarii. Zabiegi higieniczne przeprowadzane w domu są bardzo ważne jednak żadne z dostępnych preparatów nie usuną już istniejącego kamienia nazębnego, szczególnie, że widoczny na zębach kamień to tylko wierzchołek góry lodowej. Główny problem kryje się pod dziąsłami, dlatego, aby skutecznie pozbyć się nagromadzonego kamienia należy przeprowadzić zabieg sanacji u lekarza weterynarii. Codzienne profilaktyka po zabiegu pozwoli wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi zabiegami.